Zimy stulecia w Polsce. W obecnym okresie w porównaniu z ostatnimi latami nasz kraj nawiedziły duże mrozy. Temperatura niemal w całym kraju w ciągu dnia utrzymuje się na minusie. Co prawda powoli robi się coraz cieplej, ale według prognoz na razie pogoda będzie oscylowała w okolicach zera stopni. Wszyscy na pewno pamiętają jakie śnieżyce przez ok. 2 tygodnie Polskę napotkały na przełomie listopada i grudnia. Nie wiadomo co nas jeszcze czeka w pogodzie, ale wszystko wskazuje, że będziemy świadkami najbardziej srogiej zimy od lat. Pomimo tegorocznej aury nie trzeba być w bardzo dojrzałym wieku by przypomnieć sobie co działo się zimą w XX wieku lub na początku obecnego. Wówczas temperatura -10, -20 stopni na termometrach i śnieg po kolana to nie było nic nadzwyczajnego. W porównaniu z opisanym okresem to, to co mamy teraz za oknem można nazwać sielanką. Przypomnijmy sobie zatem jak było z zimami w ostatnich latach.
Zimy stulecia w Polsce – definicja zimy stulecia
W Polsce nie ma jednej oficjalnej definicji zimy stulecia. Zwykle jednak określa się ją jako najostrzejszą zimę w danym stuleciu. W literaturze wymienia się najczęściej kilka zim pretendujących do miana zimy stulecia:
- Zima 1928/1929 – najzimniejsza zima w historii meteorologii w Polsce, w lutym 1929 roku padło wiele nieoficjalnych rekordów zimna, m.in. w Zakopanem temperatura spadła do −41 °C.
- Zima 1939/1940 – zimna i śnieżna zima, która przyczyniła się do trudnych warunków życia i pracy w okupowanej Polsce.
- Zima 1962/1963 – śnieżna i mroźna zima, która spowodowała paraliż życia w wielu regionach Polski.
- Zima 1978/1979 – śnieżna i mroźna zima, która sparaliżowała cały kraj.
- Zima 1986/1987 – śnieżna i mroźna zima, która spowodowała wiele problemów w transporcie i energetyce.
Dokładne kryteria, według których ocenia się czy dana zima może być uznana za zimę stulecia, są trudne do ustalenia. Zwykle uwzględnia się m.in. średnie temperatury powietrza, liczbę dni z mrozem, wysokość opadów śniegu i ich skutki.
Zimy stulecia w Polsce – pamiętna zima
Zima 1978/1979 jest powszechnie uznawana za zimę stulecia w Polsce. Zima ta rozpoczęła się w nocy sylwestrowej 31 grudnia 1978 roku i trwała do końca lutego 1979 roku. W tym czasie w Polsce spadło ponad 100 cm śniegu, a średnia temperatura powietrza w lutym 1979 roku wyniosła −13 °C. Opady śniegu były tak obfite, że w wielu regionach kraju zablokowały drogi i linie kolejowe. Powstały również duże zaspy, które utrudniały poruszanie się i pracę. Omawiany okres spowodował wiele problemów w kraju. Wstrzymano ruch pociągów i autobusów, a na wielu drogach wprowadzono zakaz ruchu. W wielu regionach Polski zabrakło prądu i ciepłej wody. Zima ta przyczyniła się również do wzrostu liczby wypadków drogowych i pożarów. Zima 1978/1979 na długo zapadła w pamięć Polaków. Jest to jedna z najbardziej pamiętnych zim w historii Polski.
Zimy stulecia w Polsce – inne zimy
Zima 1962/1963 była tak mroźna, że na warszawskim lotnisku Okęcie zamarzła woda w kanalizacji. Okres ten był spowodowany przez napływ zimnej masy powietrza z północy. Masa ta została wygenerowana przez rozległy wyż arktyczny, który rozciągał się od Grenlandii po północną Rosję. W styczniu 1987 roku najniższe temperatury odnotowano w Zakopanem temperatura spadła do −34,3 °C, w Białymstoku do −33,2 °C, a w Warszawie do −30,7 °C. Rok po rozpoczęciu się I Wojny Światowej w Zakopanem temperatura spadła do −41 °C, w Białymstoku do −38 °C, a w Warszawie do −35 °C.Zima 1928 rozpoczęła się w październiku i trwała do marca 1929 roku. W tym czasie w Polsce spadło ponad 100 cm śniegu, a w niektórych regionach nawet ponad 200 cm. Zima 1928/1929 na długo zapadła w pamięć Polaków. Jest to jedna z najbardziej pamiętnych zim w historii Polski.
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o śmierci skoczka Mateusza Rutkowskiego