Najstarsze miasta na świecie. Najstarsze miasta na świecie to te, które mają historię sięgającą ponad 5000 lat. Znajdują się one na całym świecie, w różnych strefach klimatycznych i kulturach. Najwięcej z nich leży na Bliskim Wschodzie przede wszystkim z powodów naturalnych i klimatycznych. Niektóre z nich wciąż zamieszkują ludzie, a inne są już ruinami. Jednak jak już napisałem miasta te znajdziemy także w innych częściach świata, a oto niektóre z nich:
Jerycho, Palestyna
Jerycho jest najstarszą, nieprzerwanie zamieszkaną osadą na świecie. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 11 000 lat p.n.e., co czyni Jerycho o 8000 lat starszym od starożytnych Egiptu i Mezopotamii. Jerycho jest położone w dolinie Jordanu, w pobliżu Morza Martwego. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Jerycho jest wspomniane jako miejsce, w którym Jozue i Izraelici zdobyli miasto po tym jak obchodząc je przez siedem dni, zabrzmiały siódmego dnia trąbki i mury miasta runęły.
Byblos, Liban
Byblos, znane również jako Jubayl lub Gebal, to starożytne nadmorskie miasto w Libanie, położone około 30 kilometrów na północ od Bejrutu. Jest to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie, a dowody osadnictwa ludzkiego sięgają około 8800 roku p.n.e. Byblos odegrało znaczącą rolę w cywilizacji fenickiej, a jego port był głównym węzłem handlu. Miasto znane jest również z produkcji papirusu, dlatego też od jego nazwy pochodzi greckie słowo oznaczające „książkę” – „biblos”. W swojej długiej historii Byblos było rządzone przez liczne imperia, w tym Egipcjan, Persów, Greków, Rzymian i Arabów. Była to także strategiczna twierdza podczas wypraw krzyżowych. Dziś Byblos jest popularnym kierunkiem turystycznym, znanym z dobrze zachowanego historycznego miasta otoczonego murami, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bogate dziedzictwo architektoniczne miasta obejmuje starożytne świątynie, fortyfikacje krzyżowców i kościoły bizantyjskie. Byblos szczyci się także tętniącą życiem sceną kulturalną, oferującą tradycyjne rękodzieło, lokalną kuchnię i tętniące życiem kluby nocne.
Najstarsze miasta na świecie
Turku, Finlandia
Turku to miasto w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Aurajoki do Zatoki Botnickiej. Jest to najstarsze miasto w Finlandii i drugie co do wielkości miasto w kraju (po Helsinkach). Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu dzisiejszego Turku pochodzą z około 7000 lat p.n.e. W epoce brązu i żelaza Turku było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Tutaj znajdowały się liczne świątynie, pałace i groby. W średniowieczu Turku było stolicą Finlandii. Pod koniec XIII wieku miasto zostało zniszczone przez pożar, ale szybko zostało odbudowane. W 1640 roku w Turku założono uniwersytet, który jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Finlandii. Podczas XIX wieku Turku przeżywało okres szybkiego rozwoju gospodarczego. Powstały tu nowe fabryki i zakłady przemysłowe. W 1812 roku stolica Finlandii została przeniesiona do Helsinek, ale Turku nadal było ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym.
W XX wieku Turku było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Podczas 1918 roku w mieście miała miejsce bitwa pomiędzy wojskami fińskiej Białej Gwardii i fińskiej Czerwonej Gwardii. W 1940 roku Turku zostało zbombardowane przez sowieckie lotnictwo. Obecnie Turku jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym. W mieście znajdują się liczne przedsiębiorstwa, instytucje kulturalne i naukowe. Turku jest również popularnym celem turystycznym.
Do najważniejszych zabytków Turku należą:
- Katedra w Turku, zbudowana w XIII wieku
- Zamek w Turku, zbudowany w XIV wieku
- Kościół św. Jana, zbudowany w XIV wieku
- Muzeum Narodowe Finlandii, mieszczące się w dawnym zamku biskupa
- Uniwersytet w Turku, założony w 1640 roku
Turku jest miastem o bogatej historii i kulturze. Jest to również miasto nowoczesne i dynamiczne, które oferuje wiele możliwości rozwoju.
Bejrut, Liban
Bejrut jest stolicą Libanu. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 7000 lat p.n.e. W epoce brązu Bejrut był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W mieście znajdowały się liczne świątynie i pałace.
Gaziantep, Turcja
Gaziantep jest położony w Turcji, nad rzeką Eufrat. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 6000 lat p.n.e. W epoce brązu Gaziantep był ważnym ośrodkiem handlowym i militarnym. W mieście znajdowały się liczne mury obronne i twierdze.
Najstarsze miasta na świecie
Ateny, Grecja
Ateny to stolica i największe miasto Grecji. Położone są w południowo-wschodniej części kraju, w regionie Attyka nad Zatoką Sarońską. Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu dzisiejszych Aten pochodzą z około 5000 lat p.n.e. W epoce brązu Ateny były ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Znajdują się tutaj liczne świątynie, pałace i groby. W starożytności Ateny były jednym z najważniejszych miast na świecie. W okresie klasycznym (V-IV wiek p.n.e.) Ateny były centrum kultury, filozofii i sztuki. Tutaj urodzili się m.in. Sokrates, Platon i Arystoteles. W okresie hellenistycznym Ateny straciły na znaczeniu, ale nadal były ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W okresie rzymskim i bizantyjskim Ateny były pod panowaniem obcych państw. Podczas średniowiecza Ateny były stolicą księstwa Achai. W 1456 roku miasto zostało zdobyte przez Turków. Pod panowaniem tureckim Ateny były podupadłym miastem.
W 1832 roku Ateny wybrano na stolicę Grecji. W XIX wieku miasto przeżywało okres szybkiego rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Obecnie Ateny są nowoczesnym miastem o bogatej historii i kulturze. Są popularnym celem turystycznym.
Do najważniejszych zabytków Aten należą:
- Akropol, z Partenonem, Erechtejonem i innymi świątyniami
- Agora, starożytny rynek
- Teatr Dionizosa, gdzie odbywały się tragedie greckie
- Świątynia Zeusa Olimpijskiego, największa świątynia starożytnej Grecji
- Łuk Hadriana, zbudowany w II wieku n.e.
- Świątynia Ateny Nike, zbudowana w V wieku p.n.e.
Ateny są również ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. W mieście znajdują się liczne przedsiębiorstwa, instytucje kulturalne i naukowe.
Damaszek, Syria
Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4300 lat p.n.e. Damaszek położono w Syrii, w pobliżu granicy z Libanem. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Damaszek jest wspomniane jako miejsce, w którym mieszkał prorok Dawid.
Aleppo, Syria
Aleppo jest drugim co do wielkości miastem w Syrii i jednym z najstarszych miast na świecie. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4300 lat p.n.e. Aleppo leży w Syrii, w pobliżu granicy z Turcją. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Aleppo jest wspomniane jako miejsce, w którym mieszkał prorok Eliasz.
Najstarsze miasta na świecie
Suza, Iran
Suza jest starożytnym miastem w Iranie, które było stolicą wielu starożytnych imperiów, w tym Elamu, Medów i Achemenidów. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4200 lat p.n.e. Suza leży na szlaku handlowym łączącym Mezopotamię z Azją Środkową. Miasto to było znane ze swojego bogatego życia kulturalnego i religijnego. W Susze znajdowały się również królewskie pałace i świątynie.
Płowdiw, Bułgaria
Płowdiw jest drugim co do wielkości miastem w Bułgarii i jednym z najstarszych miast na świecie. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4000 lat p.n.e. Płowdiw leży w Bułgarii, w pobliżu granicy z Grecją. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Płowdiw jest wspomniane jako miejsce, w którym mieszkał prorok Filip.
Najstarsze miasta na świecie
Sydon, Liban
Sydon leży w Libanie, nad Morzem Śródziemnym. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 4000 lat p.n.e. W epoce brązu Sydon był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W mieście znajdowały się liczne świątynie i pałace.
Fajum, Egipt
Fajum położono w Egipcie, w delcie Nilu. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 4000 lat p.n.e. W epoce brązu Fajum było ważnym ośrodkiem handlowym i rolniczym. W mieście znajdowały się liczne świątynie i pałace.
Te miasta są świadectwem bogatej historii i kultury ludzkiej. Stanowią one ważne źródło informacji o tym, jak ludzie żyli w przeszłości. Jednakże na świecie jest jeszcze wiele innych starych miast.
Najstarsze miasta na świecie – polskie miasta
Jeśli chodzi o nasz kraj to według aktu lokacyjnego, najstarszymi miastami w Polsce są:
Złotoryja, Lwówek Śląski, Opole, Racibórz, Leśnica, Sobótka, Cieszyn, Środa Śląska
Wszystkie te miasta otrzymały prawa miejskie w pierwszej połowie XIII wieku.
Jednakże, na podstawie badań archeologicznych, można stwierdzić, że jeszcze starsze są:
- Biskupin, który był osadą obronną kultury łużyckiej, założoną w VI wieku p.n.e.
- Gniezno, które było siedzibą pierwszych Piastów i pierwszą stolicą Polski. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z VI wieku n.e.
- Poznań, który był ośrodkiem handlowym i kulturalnym w okresie wpływów rzymskich. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z I wieku n.e.
Biskupin, Gniezno i Poznań nie zostały jednak lokowane na prawie niemieckim, a więc nie są uważane za miasta w ścisłym znaczeniu tego słowa.
Jednak zdecydowanym królem polowania w tym zestawieniu jest Kraków.
Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, położone w południowej części kraju nad Wisłą. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych miast w Polsce, z bogatą historią i kulturą. Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu dzisiejszego Krakowa pochodzą z VII wieku. W 1038 roku Kraków zdobył Bolesław Chrobry i stał się stolicą Polski. Kraków w XIII wieku otrzymał prawa miejskie na prawie magdeburskim. W średniowieczu Kraków był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych, kulturalnych i religijnych w Europie. W mieście znajdowały się liczne kościoły, klasztory, synagogi i inne instytucje. Kraków był również siedzibą królów polskich. W XVI wieku Kraków przeżywał okres rozkwitu. W mieście powstały liczne szkoły, uniwersytet i inne instytucje kulturalne. Kraków był również ważnym ośrodkiem sztuki i kultury. W XVII wieku Kraków zaczął tracić na znaczeniu.
Z początkiem 1655 roku miasto złupili i zniszczyli Szwedzi. W XVIII wieku Kraków znalazł się pod panowaniem austriackim. Jeden wiek później Kraków zaczął się odbudowywać. W mieście powstały liczne fabryki i zakłady przemysłowe. Kraków był również popularnym celem turystycznym. W XX wieku Kraków był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Po zakończeniu I Wojny Światowej w mieście odbyła się Rada Regencyjna, która przejęła władzę w Polsce. W 1939 roku Kraków zajęli Niemcy. Podczas czasie II wojny światowej w mieście funkcjonowało getto żydowskie, w którym zginęło około 65 tysięcy Żydów. W 1945 roku Kraków wyzwoliła Armia Czerwona. Po wojnie Kraków odzyskał swój status jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. W mieście powstało wiele nowych instytucji kulturalnych, w tym Teatr Stary, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Muzeum Narodowe w Krakowie i inne. Kraków był również ważnym ośrodkiem studenckim.
Obecnie Kraków jest nowoczesnym miastem o bogatej historii i kulturze. Jest popularnym celem turystycznym, odwiedzanym przez miliony ludzi rocznie.
Do najważniejszych zabytków Krakowa należą:
- Wzgórze Wawelskie: Jest to historyczne centrum Krakowa, gdzie znajdują się liczne zabytki, w tym Wawel, Katedra Wawelska, Zamek Królewski na Wawelu, Smocza Jama i inne.
- Stare Miasto: Jest to najstarsza część Krakowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Starym Mieście znajdują się liczne zabytkowe kamienice, kościoły i inne obiekty.
- Kazimierz: Jest to dawna dzielnica żydowska Krakowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kazimierzu znajdują się liczne synagogi, kirkuty i inne obiekty związane z kulturą żydowską.
- Plac Mariacki: Jest to główny plac w Krakowie, otoczony licznymi zabytkowymi kamienicami. Na placu znajduje się Kościół Mariacki, jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa.
- Sukiennice: Jest to średniowieczny budynek handlowy, położony na Rynku Głównym.
Kraków jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym. W mieście znajdują się liczne muzea, teatry, filharmonie i inne instytucje kulturalne. Miasto to jest także popularnym miejscem wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale filmowe, muzyczne i teatralne.
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o tym jak szczypiorniści zaczynają mistrzostwa Europy
Warto także zobaczyć artykuł o Lidze Mistrzów nie dla Rakowa