Najstarsze miasta na świecie

Najstarsze miasta na świecie

179

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najstarsze miasta na świecie
Najstarsze miasta na świecie


Najstarsze miasta na świecie. Najstarsze miasta na świecie to te, które mają historię sięgającą ponad 5000 lat. Znajdują się one na całym świecie, w różnych strefach klimatycznych i kulturach. Najwięcej z nich leży na Bliskim Wschodzie przede wszystkim z powodów naturalnych i klimatycznych. Niektóre z nich wciąż zamieszkują ludzie, a inne są już ruinami. Jednak jak już napisałem miasta te znajdziemy także w innych częściach świata, a oto niektóre z nich:

Jerycho, Palestyna

Jerycho jest najstarszą, nieprzerwanie zamieszkaną osadą na świecie. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 11 000 lat p.n.e., co czyni Jerycho o 8000 lat starszym od starożytnych Egiptu i Mezopotamii. Jerycho jest położone w dolinie Jordanu, w pobliżu Morza Martwego. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Jerycho jest wspomniane jako miejsce, w którym Jozue i Izraelici zdobyli miasto po tym jak obchodząc je przez siedem dni, zabrzmiały siódmego dnia trąbki i mury miasta runęły.

Byblos, Liban

Byblos, znane również jako Jubayl lub Gebal, to starożytne nadmorskie miasto w Libanie, położone około 30 kilometrów na północ od Bejrutu. Jest to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie, a dowody osadnictwa ludzkiego sięgają około 8800 roku p.n.e. Byblos odegrało znaczącą rolę w cywilizacji fenickiej, a jego port był głównym węzłem handlu. Miasto znane jest również z produkcji papirusu, dlatego też od jego nazwy pochodzi greckie słowo oznaczające „książkę” – „biblos”. W swojej długiej historii Byblos było rządzone przez liczne imperia, w tym Egipcjan, Persów, Greków, Rzymian i Arabów. Była to także strategiczna twierdza podczas wypraw krzyżowych. Dziś Byblos jest popularnym kierunkiem turystycznym, znanym z dobrze zachowanego historycznego miasta otoczonego murami, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bogate dziedzictwo architektoniczne miasta obejmuje starożytne świątynie, fortyfikacje krzyżowców i kościoły bizantyjskie. Byblos szczyci się także tętniącą życiem sceną kulturalną, oferującą tradycyjne rękodzieło, lokalną kuchnię i tętniące życiem kluby nocne.

Najstarsze miasta na świecie

Turku, Finlandia


Turku to miasto w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Aurajoki do Zatoki Botnickiej. Jest to najstarsze miasto w Finlandii i drugie co do wielkości miasto w kraju (po Helsinkach). Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu dzisiejszego Turku pochodzą z około 7000 lat p.n.e. W epoce brązu i żelaza Turku było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Tutaj znajdowały się liczne świątynie, pałace i groby. W średniowieczu Turku było stolicą Finlandii. Pod koniec XIII wieku miasto zostało zniszczone przez pożar, ale szybko zostało odbudowane. W 1640 roku w Turku założono uniwersytet, który jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Finlandii. Podczas XIX wieku Turku przeżywało okres szybkiego rozwoju gospodarczego. Powstały tu nowe fabryki i zakłady przemysłowe. W 1812 roku stolica Finlandii została przeniesiona do Helsinek, ale Turku nadal było ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym.

W XX wieku Turku było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Podczas 1918 roku w mieście miała miejsce bitwa pomiędzy wojskami fińskiej Białej Gwardii i fińskiej Czerwonej Gwardii. W 1940 roku Turku zostało zbombardowane przez sowieckie lotnictwo. Obecnie Turku jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym. W mieście znajdują się liczne przedsiębiorstwa, instytucje kulturalne i naukowe. Turku jest również popularnym celem turystycznym.

Do najważniejszych zabytków Turku należą:

 • Katedra w Turku, zbudowana w XIII wieku
 • Zamek w Turku, zbudowany w XIV wieku
 • Kościół św. Jana, zbudowany w XIV wieku
 • Muzeum Narodowe Finlandii, mieszczące się w dawnym zamku biskupa
 • Uniwersytet w Turku, założony w 1640 roku

Turku jest miastem o bogatej historii i kulturze. Jest to również miasto nowoczesne i dynamiczne, które oferuje wiele możliwości rozwoju.

Bejrut, Liban

Bejrut jest stolicą Libanu. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 7000 lat p.n.e. W epoce brązu Bejrut był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W mieście znajdowały się liczne świątynie i pałace.

Gaziantep, Turcja

Gaziantep jest położony w Turcji, nad rzeką Eufrat. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 6000 lat p.n.e. W epoce brązu Gaziantep był ważnym ośrodkiem handlowym i militarnym. W mieście znajdowały się liczne mury obronne i twierdze.

Najstarsze miasta na świecie

Ateny, Grecja


Ateny to stolica i największe miasto Grecji. Położone są w południowo-wschodniej części kraju, w regionie Attyka nad Zatoką Sarońską. Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu dzisiejszych Aten pochodzą z około 5000 lat p.n.e. W epoce brązu Ateny były ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Znajdują się tutaj liczne świątynie, pałace i groby. W starożytności Ateny były jednym z najważniejszych miast na świecie. W okresie klasycznym (V-IV wiek p.n.e.) Ateny były centrum kultury, filozofii i sztuki. Tutaj urodzili się m.in. Sokrates, Platon i Arystoteles. W okresie hellenistycznym Ateny straciły na znaczeniu, ale nadal były ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W okresie rzymskim i bizantyjskim Ateny były pod panowaniem obcych państw. Podczas średniowiecza Ateny były stolicą księstwa Achai. W 1456 roku miasto zostało zdobyte przez Turków. Pod panowaniem tureckim Ateny były podupadłym miastem.

W 1832 roku Ateny wybrano na stolicę Grecji. W XIX wieku miasto przeżywało okres szybkiego rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Obecnie Ateny są nowoczesnym miastem o bogatej historii i kulturze. Są popularnym celem turystycznym.

Do najważniejszych zabytków Aten należą:

 • Akropol, z Partenonem, Erechtejonem i innymi świątyniami
 • Agora, starożytny rynek
 • Teatr Dionizosa, gdzie odbywały się tragedie greckie
 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego, największa świątynia starożytnej Grecji
 • Łuk Hadriana, zbudowany w II wieku n.e.
 • Świątynia Ateny Nike, zbudowana w V wieku p.n.e.

Ateny są również ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. W mieście znajdują się liczne przedsiębiorstwa, instytucje kulturalne i naukowe.

Damaszek, Syria

Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4300 lat p.n.e. Damaszek położono w Syrii, w pobliżu granicy z Libanem. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Damaszek jest wspomniane jako miejsce, w którym mieszkał prorok Dawid.

Aleppo, Syria

Aleppo jest drugim co do wielkości miastem w Syrii i jednym z najstarszych miast na świecie. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4300 lat p.n.e. Aleppo leży w Syrii, w pobliżu granicy z Turcją. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Aleppo jest wspomniane jako miejsce, w którym mieszkał prorok Eliasz.

Najstarsze miasta na świecie

Suza, Iran

Suza jest starożytnym miastem w Iranie, które było stolicą wielu starożytnych imperiów, w tym Elamu, Medów i Achemenidów. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4200 lat p.n.e. Suza leży na szlaku handlowym łączącym Mezopotamię z Azją Środkową. Miasto to było znane ze swojego bogatego życia kulturalnego i religijnego. W Susze znajdowały się również królewskie pałace i świątynie.

Płowdiw, Bułgaria

Płowdiw jest drugim co do wielkości miastem w Bułgarii i jednym z najstarszych miast na świecie. Pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 4000 lat p.n.e. Płowdiw leży w Bułgarii, w pobliżu granicy z Grecją. Miasto to było ważnym centrum handlowym i religijnym w starożytności. W Biblii Płowdiw jest wspomniane jako miejsce, w którym mieszkał prorok Filip.

Najstarsze miasta na świecie

Sydon, Liban

Sydon leży w Libanie, nad Morzem Śródziemnym. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 4000 lat p.n.e. W epoce brązu Sydon był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W mieście znajdowały się liczne świątynie i pałace.

Fajum, Egipt

Fajum położono w Egipcie, w delcie Nilu. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z około 4000 lat p.n.e. W epoce brązu Fajum było ważnym ośrodkiem handlowym i rolniczym. W mieście znajdowały się liczne świątynie i pałace.

Te miasta są świadectwem bogatej historii i kultury ludzkiej. Stanowią one ważne źródło informacji o tym, jak ludzie żyli w przeszłości. Jednakże na świecie jest jeszcze wiele innych starych miast.

Najstarsze miasta na świecie – polskie miasta

Jeśli chodzi o nasz kraj to według aktu lokacyjnego, najstarszymi miastami w Polsce są:

Złotoryja, Lwówek Śląski, Opole, Racibórz, Leśnica, Sobótka, Cieszyn, Środa Śląska

Wszystkie te miasta otrzymały prawa miejskie w pierwszej połowie XIII wieku.

Jednakże, na podstawie badań archeologicznych, można stwierdzić, że jeszcze starsze są:

 • Biskupin, który był osadą obronną kultury łużyckiej, założoną w VI wieku p.n.e.
 • Gniezno, które było siedzibą pierwszych Piastów i pierwszą stolicą Polski. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z VI wieku n.e.
 • Poznań, który był ośrodkiem handlowym i kulturalnym w okresie wpływów rzymskich. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z I wieku n.e.

Biskupin, Gniezno i Poznań nie zostały jednak lokowane na prawie niemieckim, a więc nie są uważane za miasta w ścisłym znaczeniu tego słowa.

Jednak zdecydowanym królem polowania w tym zestawieniu jest Kraków.

Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, położone w południowej części kraju nad Wisłą. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych miast w Polsce, z bogatą historią i kulturą. Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu dzisiejszego Krakowa pochodzą z VII wieku. W 1038 roku Kraków zdobył Bolesław Chrobry i stał się stolicą Polski. Kraków w XIII wieku otrzymał prawa miejskie na prawie magdeburskim. W średniowieczu Kraków był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych, kulturalnych i religijnych w Europie. W mieście znajdowały się liczne kościoły, klasztory, synagogi i inne instytucje. Kraków był również siedzibą królów polskich. W XVI wieku Kraków przeżywał okres rozkwitu. W mieście powstały liczne szkoły, uniwersytet i inne instytucje kulturalne. Kraków był również ważnym ośrodkiem sztuki i kultury. W XVII wieku Kraków zaczął tracić na znaczeniu.

Z początkiem 1655 roku miasto złupili i zniszczyli Szwedzi. W XVIII wieku Kraków znalazł się pod panowaniem austriackim. Jeden wiek później Kraków zaczął się odbudowywać. W mieście powstały liczne fabryki i zakłady przemysłowe. Kraków był również popularnym celem turystycznym. W XX wieku Kraków był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Po zakończeniu I Wojny Światowej w mieście odbyła się Rada Regencyjna, która przejęła władzę w Polsce. W 1939 roku Kraków zajęli Niemcy. Podczas czasie II wojny światowej w mieście funkcjonowało getto żydowskie, w którym zginęło około 65 tysięcy Żydów. W 1945 roku Kraków wyzwoliła Armia Czerwona. Po wojnie Kraków odzyskał swój status jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. W mieście powstało wiele nowych instytucji kulturalnych, w tym Teatr Stary, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Muzeum Narodowe w Krakowie i inne. Kraków był również ważnym ośrodkiem studenckim.

Obecnie Kraków jest nowoczesnym miastem o bogatej historii i kulturze. Jest popularnym celem turystycznym, odwiedzanym przez miliony ludzi rocznie.

Do najważniejszych zabytków Krakowa należą:

 • Wzgórze Wawelskie: Jest to historyczne centrum Krakowa, gdzie znajdują się liczne zabytki, w tym Wawel, Katedra Wawelska, Zamek Królewski na Wawelu, Smocza Jama i inne.
 • Stare Miasto: Jest to najstarsza część Krakowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Starym Mieście znajdują się liczne zabytkowe kamienice, kościoły i inne obiekty.
 • Kazimierz: Jest to dawna dzielnica żydowska Krakowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kazimierzu znajdują się liczne synagogi, kirkuty i inne obiekty związane z kulturą żydowską.
 • Plac Mariacki: Jest to główny plac w Krakowie, otoczony licznymi zabytkowymi kamienicami. Na placu znajduje się Kościół Mariacki, jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa.
 • Sukiennice: Jest to średniowieczny budynek handlowy, położony na Rynku Głównym.

Kraków jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym. W mieście znajdują się liczne muzea, teatry, filharmonie i inne instytucje kulturalne. Miasto to jest także popularnym miejscem wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale filmowe, muzyczne i teatralne.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o tym jak szczypiorniści zaczynają mistrzostwa Europy

Warto także zobaczyć artykuł o Lidze Mistrzów nie dla Rakowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia