Czym jest ulga termomodernizacyjna?

ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podatku kosztów remontu domu jednorodzinnego

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czym jest ulga termomodernizacyjna, miernik izolacji, a w tle dom mierzony tym miernikiem
Czym jest ulga termomodernizacyjna? Dzięki niej dostaniesz dotację na remont domu.

Nie każdy wie, czym jest ulga termomodernizacyjna i dlaczego dzięki niej można sporo zaoszczędzić. Pozwala ona na odliczenie od podatku niektórych kosztów remontu domu jednorodzinnego. Warto pamiętać, że w tym roku można z niej skorzystać tylko do 30 Kwietnia. Należy też wiedzieć, jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną i co konkretnie da się odliczyć.

Zeznania podatkowe PIT za rok 2023 trzeba składać w terminie od 15 Lutego do 30 Kwietnia tego roku. Jednak o tym, jakie wydatki można będzie odliczyć warto pomyśleć już wcześniej. Przede wszystkim przy korzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej należy wiedzieć, że obejmuje ona termomodernizację jedynie budynków jednorodzinnych. Efektem tego odliczenia jest zmniejszenie kwoty przychodu lub dochodu, który podlega opodatkowaniu, a zatem mniejszy podatek do zapłaty. Na ulgę mogą liczyć tylko właściciele lub współwłaściciele nieruchomości. Odliczenie nie może być zastosowane w przypadku wynajmu, dzierżawy lub użyczenia budynku.

Czym jest ulga termomodernizacyjna – ile można odliczyć?

Korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej pozwala na odliczenie od dochodu lub przychodu do 53 zł rocznie. Jeśli jednak dom jest własnością obu małżonków, każda osoba może odliczyć sobie właśnie taką kwotę. Sprawia to, że łączny koszt odliczenia to aż 106000 zł. Ważne jest jednak to, aby prace remontowe były zakończone w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek. Jeśli tak się nie stanie, podatnik będzie zobowiązany do zwrócenia ulgi.

Kolejną ważną sprawą jest fakt, że wszystkie wydatki na termomodernizację budynku muszą być udokumentowane. Dopuszczalne są jedynie faktury wystawione przez czynnego podatnika VAT. Dokumenty te muszą zawierać dokładną informację o tym, czego dotyczyły poniesione koszty. Ponadto musi na nich widnieć imię i nazwisko podatnika korzystającego z ulgi. Jeśli remontowany budynek należy do obojga małżonków, nie ma znaczenia, na kogo zostaną wystawione dokumenty.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Wiemy już, czym jest ulga termomodernizacyjna. Poznajmy, jak prawidłowo ją rozliczyć. Powinna ona być uwzględniona w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostały poniesione koszty związane z remontem domu. Jeśli roczny dochód podatnika nie pozwala na pokrycie kwoty odliczenia, może ono trwać kolejne okresy, jednak tylko do 6 lat. Ulga termomodernizacyjna może być rozliczona w PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28. Do tych dokumentów należy dołączyć PITO – informację o odliczeniach.

Ulga obejmuje jedynie wydatki związane z remontem budynku już ukończonego. Nie dotyczy zatem domów dopiero będących w budowie. Ponadto od 1 Stycznia 2022 nie można w ten sposób odliczyć wydatków na kotły węglowe. Planuje się, że w 2025 roku podobne wykluczenie obejmie również kotły gazowe. Ściśle określona jest także lista urządzeń, materiałów budowlanych oraz usług, które mogą być dotowane.

Co można odliczyć?

Ogólna wiedza, czym jest ulga termomodernizacyjna może nie wystarczyć. Warto bowiem wiedzieć, co konkretnie można w jej ramach odliczyć. Odliczeniu podlegają zatem wydatki na:

 1. materiały budowlane służące do docieplenia fundamentów, płyt balkonowych i przegród budowlanych,
 2. kotły gazowe i olejowe kondensacyjne wraz z niezbędnym wyposażeniem,
 3. węzły cieplne z programatorami temperatury,
 4. zbiorniki na olej lub gaz,
 5. kotły do spalania biomasy,
 6. przyłącza do sieci gazowej i ciepłowniczej,
 7. materiały budowlane pozwalające na wykonanie instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewczej oraz systemu ogrzewania elektrycznego,
 8. pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne z niezbędnym osprzętem,
 9. materiały budowlane pozwalające na zapewnienie wentylacji mechanicznej,
 10. stolarka drzwiowa i okienna.

Odliczeniu podlegają także usługi związane z wykonaniem audytów i analiz oraz montażem powyższych urządzeń, materiałów i systemów.

Otrzymanie dotacji z programu Czyste Powietrze nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Wówczas po prostu nie można odliczyć wydatków już sfinansowanych przez państwo.

Chcesz wiedzieć, co o uldze termomodernizacyjnej mówią doradcy podatkowi? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj też, dlaczego smog jest szkodliwy.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia