Sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady

AI jest pomocna w segregowaniu, sortowaniu i recyklingu odpadów

142

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady, ładowarka przesypuje sterty śmieci w sortowni odpadów
sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady w Poznaniu i innych miastach

Sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady mieszkańcom Poznania. Osoby z innych miast również będą mogły korzystać z tego udogodnienia. Pomysł na narzędzie pojawił się w wyniku stwierdzenia, że często nie wiemy, gdzie wyrzucać konkretne śmieci – resztki po jedzeniu, opakowania po mleku czy zepsute długopisy.

Mieszkańcy Poznania mogą teraz skorzystać z nowoczesnego narzędzia, które pomoże im prawidłowo segregować odpady. Na stronie internetowej urzędu miasta uruchomiono wyszukiwarkę, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Działa ona bardzo prosto. Wystarczy wpisać nazwę odpadu lub jej fragment, aby wyświetliła się informacja o tym, do jakiego pojemnika lub worka należy wyrzucić konkretne śmieci. Baza słów dostępnych w wyszukiwarce jest na bieżąco uzupełniana, a każdy może także wysłać swoją sugestię. Może się wydawać, że takie narzędzie nie będzie przydatne. To jednak tylko pozory, bo często przy segregowaniu śmieci mamy wątpliwości, czy robimy to prawidłowo.

Dlaczego sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady?

Wyszukiwarka jest szczególnie przydatna w przypadku odpadów, które nie są jednoznaczne. Na przykład, czy do pojemnika na papier należy wyrzucić papierową torbę na zakupy? Wyszukiwarka podpowie, że tak, ale tylko jeśli torba jest czysta i nie zawiera żadnych zanieczyszczeń.

Takie działanie może być podejmowane w przypadku innych produktów różnego typu – np. pojemników po jogurcie, opakowań po mleku czy siatek. Oprócz wyszukiwarki, na stronie urzędu miasta znajduje się także specjalny quiz, który pozwala sprawdzić swoją wiedzę z zakresu segregacji odpadów. Quiz składa się z 10 pytań, a za każde poprawnie udzielone odpowiedzi można zdobyć punkt.

Oba rozwiązania, czyli wyszukiwarka i quiz, zostały zbudowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu są one bardzo dokładne i pozwalają mieszkańcom Poznania prawidłowo segregować odpady. Wiadomo, że każdy ma dostęp do Internetu, zatem z rozwiązań tych mogą korzystać osoby z innych miast, którym zależy na dobru środowiska naturalnego.

AI poprawia jakość segregowania śmieci

Sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady wielu osobom korzystającym z Internetu. Wyszukiwarka, która wykorzystuje AI, może pomóc mieszkańcom w szybkim i łatwym sprawdzeniu, do jakiej frakcji należy dany odpad. To z kolei pozwoli na ich zmniejszenie na wysypiskach śmieci.

Oprócz wyszukiwarek, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana również do innych celów związanych z segregacją odpadów – np. do automatycznego sortowania śmieci w sortowniach. Dzięki temu proces ten może być bardziej wydajny i dokładny.

Rozwiązania wykorzystujące AI są dostępne i opłacalne, dlatego można spodziewać się, że będą one coraz częściej wykorzystywane w tym zakresie. Z pewnością skorzystają z nich ci, którym nie jest obojętny los naszej planety. To także przyszłość dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem odpadów oraz ich recyklingiem.

Zobacz, jak sztuczna inteligencja pomaga w recyklingu odpadów.

Przeczytaj też, jakie są kary za wyrzucanie śmieci z samochodu.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia