Mniej turystów w Zakopanem – powodem wysokie ceny

Polscy turyści skracają pobyt w Zakopanem - więcej jest gości z zagranicy

267

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mniej turystów w Zakopanem, zimowe Krupówki wieczorem
mniej turystów w Zakopanem - Polacy skracają wypoczynek z powodu wysokich cen

W tym roku wyraźnie można zauważyć, że jest zdecydowanie mniej turystów w Zakopanem. Tegoroczne ferie zimowe nie należą do najbardziej udanych. Mimo sprzyjających warunków pogodowych i dużej ilości śniegu, turystów jest mniej niż w poprzednich latach. Głównym powodem są wysokie ceny, które zniechęcają wielu Polaków do wyjazdu w Tatry.

Tygodniowy wypad na narty pod Giewont dla trzyosobowej rodziny to w tym roku wydatek rzędu 7 tys. zł. To o wiele więcej niż w poprzednich latach. Wzrost cen widać gołym okiem, spacerując po Krupówkach, jedząc w restauracjach, czy rezerwując noclegi. Kubek grzanego wina na Krupówkach to koszt 30-36 zł. Hotelarze wskazują, że skróciło się okienko rezerwacji, a lokalni przedsiębiorcy narzekają, że mniej wydajemy na atrakcje. Ferie zimowe to już nie 14 czy nawet 7 dni, a jedynie 3 dni lub weekend.

Mniej turystów w Zakopanem – przyjezdni z zagranicy

Mimo wysokich cen, Zakopane wciąż jest popularnym kierunkiem wśród zagranicznych turystów. Dla nich ceny w Polsce są o wiele korzystniejsze niż w Alpach czy słowackich Tatrach. Najliczniejszą grupę turystów zagranicznych stanowią Słowacy i Węgrzy. Wolą oni polskie góry, od austriackich Alp czy słowackich Tatr, gdzie jest dużo drożej.

Przykładowe ceny w Zakopanem:

• Nocleg w pokoju dwuosobowym w pensjonacie: 200-300 zł za dobę

• Obiad w restauracji: 50-70 zł za osobę

• Karnet na stoki narciarskie: 200-300 zł za dzień

• Grzane wino: 30-40 zł za kubek

Takie ceny zniechęcają Polaków, ale nie obcokrajowców. Faktem jest też to, że polscy turyści przyzwyczaili się do cen, które przez wiele lat były stosunkowo niskie. Jednak od wybuchu pandemii ta tendencja zdecydowanie się zmienia. Wszystko to sprawia, że zakopiańscy przedsiębiorcy coraz częściej widzą gości z zagranicy.

Co mówią turyści?

O powodach, dla których jest mniej turystów w Zakopanem mówią sami goście. Podczas spaceru po Krupówkach zapytaliśmy turystów o ich opinie na temat cen. W odpowiedzi często padały stwierdzenia, że „jest drogo” oraz „widać wzrost cen względem lat ubiegłych”. Również długość pobytu okazuje się krótsza. Z pewnością można stwierdzić, że Zakopane nie jest już tak atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków, jak kiedyś. Wysokie ceny mogą zniechęcić wielu turystów do odwiedzania Tatr w przyszłości.

Istnieje wiele innych, tańszych kierunków na zimowe ferie w Polsce. Popularnością cieszą się m.in.:

• Białka Tatrzańska

• Szczyrk

• Karpacz

• Wisła

• Krynica-Zdrój

Oprócz gór warto rozważyć również wyjazd do jednego z polskich miast. Wiele z nich oferuje ciekawe atrakcje dla turystów w każdym wieku.

Zobacz, jak turyści oceniają ceny w Zakopanem i obejrzyj ten film.

Przeczytaj też, jak możesz otrzymać dofinansowanie do ferii zimowych.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia