Projekt ustawy o rencie wdowiej – jutro obrady w Sejmie

Jutro Sejm zajmie się projektem ustawy o rencie wdowiej

210

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

projekt ustawy o rencie wdowiej, wnętrze sali sejmowej podczas obrad
projekt ustawy o rencie wdowiej może poprawić sytuację wielu osób

Jutro, 7 Lutego 2024 roku, Sejm weźmie pod obrady obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej. To istotny moment dla tych, którzy po śmierci współmałżonka borykają się z problemami finansowymi. Projekt ten ma na celu zabezpieczenie sytuacji materialnej emerytów po śmierci współmałżonka i zapewnienie im większej elastyczności w wyborze świadczenia socjalnego.

Obecnie w Polsce obowiązuje zasada „jednego świadczenia”, co oznacza, że osoba owdowiała może pobierać tylko jedną emeryturę lub rentę, nawet jeśli posiada prawo do kilku świadczeń socjalnych na raz. Często oznacza to rezygnację z niższego świadczenia na rzecz wyższego. W praktyce osoby owdowiałe często borykają się z problemami finansowymi lub złą sytuacją materialną. Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada zmianę obecnie panującego prawa. Nowe regulacje mają znacząco przyczynić się do poprawy komfortu życia wdowców i wdów.

Co gwarantuje projekt ustawy o rencie wdowiej?

Propozycja zawarta w projekcie zakłada dwa warianty:

1. Zachowanie dotychczasowego świadczenia (emerytury lub renty) i powiększenie go o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku. To rozwiązanie pozwoliłoby osobom owdowiałym na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia.

2. Pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku i 50% swojej renty lub emerytury. Ten wariant dawałby większą elastyczność w wyborze świadczenia, a osobom pobierającym niskie emerytury mógłby zapewnić lepsze wsparcie finansowe.

Przykład:

Pani Anna pobiera emeryturę w kwocie 2500 zł. Po śmierci męża, który pobierał emeryturę w wysokości 3000 zł, miałaby prawo do renty rodzinnej w kwocie 1500 zł. Zgodnie z projektem ustawy o rencie wdowiej, pani Anna mogłaby:

• Zachować swoją emeryturę i otrzymać dodatkowo 50% renty rodzinnej po mężu, czyli 750 zł. W tym przypadku łączne świadczenie pani Anny wynosiłoby 3250 zł.

• Zrezygnować z emerytury i pobierać rentę rodzinną po mężu w wysokości 1500 zł oraz 50% swojej emerytury, czyli 1250 zł. W tym przypadku łączne świadczenie pani Anny wynosiłoby 2750 zł.

Co jeszcze zawiera projekt?

Projekt ustawy o rencie wdowiej obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu. Dla nich renta wdowia może okazać się dużą pomocą finansową. Maksymalna wysokość świadczenia będzie ograniczona do trzykrotności przeciętnej emerytury. W 2023 roku przeciętna emerytura wynosiła 3 364,42 zł, co oznacza, że maksymalna wysokość renty wdowiej wynosiłaby 10 093,26 zł.

Czy projekt ustawy o rencie wdowiej odniesie sukces legislacyjny? Na to pytanie odpowiemy już wkrótce. Niewątpliwie jest to ważny temat dla wielu osób, a debata w Sejmie z pewnością będzie śledzona z uwagą.

Z treścią dokumentu możemy zapoznać się już teraz – zanim rozpoczną się obrady Sejmu. Jest on dostępny na tej stronie internetowej.

Przeczytaj też, ile wyniesie zasiłek pogrzebowy 2024.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia