Czy Chiny są największym eksporterem samochodów na świecie? Europa zalana autami z Chin!

Chiny są największym eksporterem samochodów, niestety eksportują niską jakość

287

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chiny są największym eksporterem aut, załadunek statku
Chiny są największym eksporterem aut, załadunek statku

W dyskusji o tym, czy Chiny wyprzedziły Japonię jako głównego eksportera samochodów na świecie, odpowiedź jest skomplikowana. To zależy od źródła danych. China Passenger Car Association (CPCA) zaznacza, że Chiny stały się największym eksporterem samochodów na świecie, podczas gdy najnowsze japońskie dane celne wskazują, że Japonia nadal utrzymuje przewagę, eksportując więcej pojazdów niż Chiny.

Tanie auta nie tylko EV z Chin wypierają te lepsze z Japonii

Różnice wynikają z zastosowanej metodologii i różnych kategorii pojazdów uwzględnianych w danych celnych i branżowych. Na przykład Japońskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (JAMA) podało niższą liczbę wysłanych pojazdów niż Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (CAAM).

Niemniej jednak, obie strony zgadzają się co do jednego trendu – Chiny znacząco zbliżyły się do czołowych krajów eksportujących samochody w ciągu ostatnich dwóch lat. Zanotowano wzrost eksportu samochodów z Chin, co było wynikiem silnego popytu w Rosji, a także rosnącej popularności pojazdów elektrycznych na świecie. Chiny są największym eksporterem więc teraz czas na auta.

Kluczem zawsze jest cena

Chińscy producenci samochodów, zwłaszcza producenci pojazdów elektrycznych (EV), odnoszą sukcesy na rynkach międzynarodowych. W 2023 roku chiński eksport samochodów osobowych wzrósł o 62%, a ponad jedna czwarta z nich była napędzana elektrycznie. Wzrost eksportu pojazdów elektrycznych był zauważalny zwłaszcza w Europie, Australii i Azji Południowo-Wschodniej.

Chińscy producenci samochodów kontynuują ekspansję na rynki zagraniczne, wykorzystując słabszy rozwój krajowej gospodarki. Firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, wyprzedziła nawet Teslę jako światowego lidera w sprzedaży pojazdów elektrycznych, co potwierdza dynamikę wzrostu chińskiego sektora motoryzacyjnego, zwłaszcza w dziedzinie pojazdów elektrycznych. Niestety standardy bezpieczeństwa są na niskim poziomie.

Opinia na temat bezpieczeństwa chińskich samochodów jest złożona i niejednoznaczna.

Z jednej strony:

 • Chińskie samochody miały w przeszłości problemy z bezpieczeństwem. W testach zderzeniowych Euro NCAP często otrzymywały niskie oceny.
 • Niektóre chińskie marki były oskarżane o stosowanie materiałów niskiej jakości i o kopiowanie technologii innych producentów bez należytej dbałości o bezpieczeństwo.
 • W Chinach nadal obowiązują niższe standardy bezpieczeństwa niż w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

Z drugiej strony:

 • Chiński przemysł motoryzacyjny w ostatnich latach poczynił znaczne postępy w kwestii bezpieczeństwa.
 • Nowe modele chińskich samochodów coraz częściej otrzymują dobre oceny w testach zderzeniowych.
 • Chińskie marki coraz więcej inwestują w badania i rozwój, a także w technologie bezpieczeństwa.

Należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Model samochodu: Nie wszystkie chińskie samochody są niebezpieczne. Nowe modele, zwłaszcza te produkowane na rynek europejski, są zazwyczaj znacznie bezpieczniejsze niż starsze modele.
 • Wyposażenie: Samochody z bogatszym wyposażeniem w systemy bezpieczeństwa (np. ESP, ABS, poduszki powietrzne) są zazwyczaj bezpieczniejsze.
 • Cena: Tańsze samochody, niezależnie od marki, mogą mieć niższy poziom bezpieczeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc, chińskie samochody stają się coraz bezpieczniejsze. Należy jednak przed zakupem dokładnie sprawdzić model samochodu i jego wyposażenie, a także zapoznać się z wynikami testów zderzeniowych. Bezpiecznej Podróży.

Roman Wilk

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia