Rocznica nadania Pradze praw miejskich 10 – 18 lutego

Rocznica nadania Pradze praw miejskich 10 - 18 lutego, Dom ze Sztuką, Muzeum Pragi ulica Jagiellońska, bezpłatne wejściówki, warsztaty, wystawy

416

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

10 lutego 2024 roku przypada 376 rocznica nadania Pradze praw miejskich, a to tradycyjnie oznacza okazję do wspólnego świętowania. Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie społeczniczki i społeczników. Świętujemy rocznicę na-dania Pradze praw miejskich 10 lutego 1648 roku. Informacje ze strony 376. Urodziny Pragi – Warsaw Now! Najciekawsze Wydarzenia i Miejsca w Warszawie

„Praga biskupia uzyskała prawa miejskie na mocy aktu lokacyjnego, który został wydany przez króla Władysława IV dokładnie 10 lutego 1648 roku. O nadanie praw miejskich zabiegał osobiście biskup Michał Działyński, o czym wspomniano w akcie. Stając się miastem, Praga biskupia uzyskała samorząd i niezależne sądownictwo. Ponadto miała prawo do organizacji dwóch targów w tygodniu i czterech jarmarków w roku”.

Centrum Pragi znajdowało się wówczas przy ul. Ratusznej (w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Ratuszowej), a rejon obecnego Parku Praskiego i ZOO zabudowany był drewnianymi domami oraz budynkami gospodarczymi. „Dynamiczny rozwój Pragi przerwał potop szwedzki w 1656 roku. Miasto zostało zniszczone i ograbione. Jednak podniosło się z ruin, a w 1791 roku wraz z Golędzinowem i Skaryszewem zostało przyłączone do Warszawy”

W tym roku świętujemy od 9 do 18 lutego. To czas karnawału, dlatego tegorocznym motywem przewodnim urodzin dzielnicy są ostatki.

W weekend 10-11 lutego wstęp wolny do Muzeum Warszawskiej Pragi (godziny otwarcia: 10:00-18:00). Do zobaczenia są wystawa stała i żydowskie modlitewnie oraz wystawa czasowa „Prawobrzeżne”.

Rocznica nadania Pradze praw miejskich. Wydarzenia odbywające się w Domu Kultury Praga:

10 lutego, sobota, godz. 19.00, Pałacyk Konopackiego

Boomers party | bal karnawałowy dla dorosłych – wstęp wolny

Spędź ostatki w Pałacyku Konopackiego na… Boomers party! Świętuj z nami 376. Urodziny Pragi i daj się ponieść gorącym kawałkom z lat 80. i 90. puszczanym przez DJ Kwazara, w międzyczasie popijając bezalkoholowego drinka przygotowanego przez profesjonalnego barmana. W tym czasie Twoimi dziećmi od 5 do 12 roku życia zajmie się nasza animatorka.

DJ Kwazar – czołowy zawodnik praskiej drużyny rozrywkowej jako zacięty bazarkowicz, zgrywus, pocieszny kurator, wyluzowany inżynier dźwięku, DJ i poginacz w kapeli Kosmiczni Warszawa. Cóż za radość, jakaż zabawa, gdy z głośników Kwaz co nada!

10 lutego (sobota) godz. 17.00 Wydarzenia w Domu ze Sztuką, ul. Jagiellońska 66:

Wielkie otwarcie Domu ze Sztuką i Domu Antoniego – Będziemy się bawić, może nawet tańczyć, ale nie zabraknie też historii Pragi, bo ten dzień jest szczególny – tego dnia nadano Pradze prawa miejskie.

Wydarzenia odbywające się w Muzeum Warszawskiej Pragi. Rocznica nadania Pradze praw miejskich

Wszystkie urodzinowe wydarzenia w Muzeum Warszawskiej Pragi są bezpłatne. Dodatkowo w weekend 10-11 lutego wstęp wolny.

Szczegóły wydarzeń i program jest na bieżąco aktualizowany.

Informacja o zapisach: Zapisy na urodzinowe wydarzenia w Muzeum Warszawskiej Pragi od 1 lutego.

*Bezpłatne wejściówki na stronie w zakładce wydarzenia i w kasie muzeum.

10 lutego (sobota)

12.00-18.30 – Otwarte warsztaty, quiz wiedzy o Pradze, uroczyste odczytanie Aktu Urodzin Pragi

Warsztaty Kaletnicze Innowacje: Bransoletka z charakterem – Zapraszamy do wykonania autorskiej bransoletki na rękę. Jej bazą będą kolorowe materiały kaletnicze, a także kawałki skór oraz metalowa galanteria – kółka, ćwieki i napy.

Uwaga: bilety na ten warsztat tylko w kasie muzeum od godziny 10.00 w dniu 10.02.2024

11.00 – 14.00 – Trzy grupy po 8 miejsc: 11.00-12.00, 12.00-13.00 i 13.00-14.00

Warsztaty kaligraficzne – to propozycja dla tych, którzy chcą spędzić urodziny raczej w spokojnej, pełnej skupienia atmosferze. Inspiracją do warsztatu jest XVII-wieczny krój pisma użyty przy zapisie aktu lokacji Pragi. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę lepiej poznać dawny sposób pisania i go poćwiczyć pod okiem ekspertki.

12.00-15.00, limit 20 osób, bezpłatne wejściówki

Urodzinowe broszki z filcu – na urodziny warto zrobić prezent również sobie albo komuś bliskiemu. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których samodzielnie będziecie mogli wykonać fantazyjną autorską broszkę filcowaną z zaprojektowanymi przez siebie zdobieniami. Warsztaty od 14 roku życia.

Dwie grupy po 15 osób: 12.00-14.00, 14.30-16.30, obowiązują bezpłatne wejściówki

Wspólne wyszywanie herbu Pragi

 Po dłuższej przerwie wracamy do tego ekscytującego wyzwania. Chcemy razem z mieszkańcami i mieszkankami odtworzyć tradycyjny herb Pragi, by móc prezentować go przy różnych okazjach. Do zajęć można dołączyć przez cały dzień warsztatów, ale obowiązuje limit osób.

12.00-18.00 z przerwą ok. 15.00, warsztaty otwarte, liczba miejsc ograniczona

Poważne sprawy: małe królewskie insygnia – król i królowa to bardzo ważna funkcja i potrzebuje właściwej oprawy. Dlatego, by lepiej poczuć się w tej roli, dzieci wspólnie z opiekunami będą mogły przygotować swoje berło i koronę. Do zajęć można dołączyć w dowolnym momencie, ale obowiązuje limit miejsc przy stole warsztatowym.

12.00-17.30, warsztaty otwarte, liczba miejsc ograniczona

Maski karnawałowe – w czasie warsztatów będzie można dowiedzieć się, jakie elementy powinny mieć tradycyjne maski karnawałowe, samodzielnie je zaprojektować i wykonać. Partnerem zajęć jest Ukraiński Dom.

14.30-17.30, limit 20 osób, obowiązują bezpłatne wejściówki

Upcyclingowe love –  nowe nie znaczy lepsze.

To główne założenie upcyclingu, czyli ponownego użycia pozornie zużytych rzeczy. Patchwork, wyszywanie i drobne szycie, zabawa klejami szewskimi i potężnym arsenałem zachomikowanych koralików, guzików i wstążek, stemplo-druk – takimi metodami i własnymi rękami będziemy tworzyć nowe życie ubraniom i dodatkom.

Dla osób które nie mają niczego, co by im się znudziło lub wymagało poprawy, proponujemy stworzenie autorskich fascynatorów ze skrawków tkanin z drugiego obiegu i krawatów.

Trzy grupy po 10 osób: 12.30-14.00, 14.00 -15.30, 15.30-17.00, obowiązują bezpłatne wejściówki.

Urodzinowe sito – Na warsztatach będzie można samodzielnie wykonać, pod okiem artystów z Pracowni Wschodniej, napis nawiązujący do naszej najnowszej wystawy „Prawobrzeżne”. Przygotowaliśmy dla Was płócienne torby i ozdobne papiery. Można przynieść swoją koszulkę czy inną rzecz, na której macie ochotę zrobić sitodruk

12.00-18.00, warsztat otwarty do wyczerpania materiałów

Magnetyczne Prawobrzeżne

Stworzymy własnoręcznie magnesy prezentujące ulubione bohaterki wystawy “Prawobrzeżne”. Powstaną przy użyciu folii magnetycznej, farb, markerów i różnych dodatków: kawałków tkanin czy sztucznych kwiatków.

12.00-16.00, warsztat otwarty, nowa grupa co godzinę, obowiązuje limit miejsc

13.00- 14.00 Specjalne urodzinowe oprowadzanie po „Prawobrzeżnych” z kuratorką Jolantą Wiśniewską

17.00-18.00 – Quiz wiedzy o Pradze – jeśli chcesz się sprawdzić jako ekspert i ekspertka wiedzy o historii tej części Warszawy, zgłoś się!

Zapisy na stronie internetowej. szczegóły.

18.00 – 18.30 – Uroczyste odczytanie Aktu Urodzin Pragi – Chcemy na chwilę przenieść się do 1648 roku i wcielić się w szacowne grono przedstawicieli królewskich, którzy zgodzili się nadać Pradze prawa miejskie. Marta Gryko-Sokołowska, aktorka Teatru Baj, opracowała na wieczór urodzin tekst aktu lokacji Pragi. Przeczytamy go wspólnie z aktorami amatorami, razem z Wami i z….lalką w roli aktora.

Wstęp wolny

Rocznica nadania Pradze praw miejskich – 11 lutego (niedziela)

16.00 – 16.50 Urodzinowe oprowadzanie po wystawie głównej Muzeum Warszawskiej Pragi – Przejdziemy przez wystawę stałą Muzeum Warszawskiej Pragi, zwracając szczególną uwagę na te obiekty i informacje, które wskazują na historię samodzielnego miasta Praga oraz jej najbliższych sąsiadów.

17.00 – 18.00 Spotkanie z fotografem Jackiem Sielskim, autorem zdjęć Bazaru Różyckiego wykonanych w latach 70. i wernisaż wystawy jego autorstwa.

Jacek Sielski – jeden z najważniejszych fotografów tygodnika „Stolica”, współpracował m.in. ze Zbyszko Siemaszko. Fotografował Warszawę jako fotoreporter przez cały okres PRL. Zasłynął cyklem „Warszawska Praga”.

18.00 – 19.30 Po zakończeniu spotkania zapraszamy na pokaz filmu „Zawsze świeży pieniądz” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, który dokumentuje historię Bazaru Różyckiego w okresie PRL. Obraz powstał w zeszłym roku i miał do tej pory dosłownie kilka publicznych pokazów! Film otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Rocznica nadania Pradze praw miejskich – 13 lutego (wtorek)

Obowiązują bezpłatne wejściówki*

17.30 – 19.00 Wycinanki wytchnieniowe – odpocznij przy muzyce relaksacyjnej tworząc wycinanki inspirowane motywami natury

18.00 – 19.30 Migawki/Inspiracje spotkanie z fotografką, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos, Agnieszką Rayss

14 – 15.02.2024 r – Dulag na Skaryszewskiej – zwiedzanie Izby Pamięci, start o godz. 14.30 pod wejściem do Zespołu Szkół Specjalnych nr 89 w Warszawie, przy ul. Skaryszewskiej 8. Czas zwiedzania to 45 minut info

Rocznica nadania Pradze praw miejskich – 15 lutego (czwartek)

Praski SlowDating – poznaj swoją miłość albo bratnią duszę w muzeum

Zima nie sprzyja pośpiechowi, dlatego zamiast szybkiej randki w ciemno, proponujemy Wam nieśpieszny spacer z nową miłością. Scenerią do poznawania nowych osób będzie nasze muzeum. Zainspirowani różnymi artefaktami będziecie mogli ze sobą porozmawiać odpowiadając na przygotowane przez nas wcześniej pytania. Czy w muzeum można spotkać miłość swojego życia? Wierzymy, że tak. Ale biorąc udział w Praskim SlowDatingu nie musicie koniecznie szukać drugiej połówki. Może się okazać, że znajdziecie tu nowe przyjaźnie, kolegów i koleżanki z Pragi.  Na koniec zapraszamy na mały poczęstunek.

Wydarzeniu przyświeca hasło: „Love is love”. Zapraszamy wszystkich chętnych.. Zapisy za pomocą formularza.

Prowadzenie: komik, Senior Suarez FB Senior Suarez

16.02.2024 r – Zwiedzanie Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, Start 12.00 ulica Karola Marcinkowskiego 9,Czas trwania: 3 godz. Zapisy  info

Miasto moje a w nim 376 urodziny Pragi, Spacer po FSO
Miasto moje a w nim 376 urodziny Pragi, Spacer po FSO

17.02.2024 r – 376. URODZINY PRAGI – SPACER PO FSO, START godz. 12:00 przed bramą główną FSO (przy budynku dawnego Zarządu FSO) ul. Jagiellońska 88, Praga Północ, Warszawa WSTĘP BEZPŁATNY! Czworonogi również mile widziane info

17 – 18.02.2024 r – Urodziny Pragi. Od 11:00. Mały festiwal praskich opowiadaczy, dziewięć bezpłatnych wydarzeń w różnych formach: spacerów, oprowadzań, prezentacji. Link do zapisów: https://forms.office.com/e/q9AjwMnAji info

17 lutego (sobota) Finał 376. Urodzin Pragi: Prażaliada, Praskie Prażyny, tort i koncert finałowy

Wstęp wolny!

16.00-17.30 – Prażaliada

Zainspirowani popularnym teleturniejem przygotowaliśmy pytania inspirowane Pragą i życiem, na które wcześniej odpowiedzieli ankietowani. Zapraszamy drużyny rodzinne i nieskoligacone. Zadbaliśmy o nawet o takie szczegóły jak czerwony przycisk w formie „grzybka”!

Imprezę poprowadzą Michał Wieczorek, kawiarnia „Czacza & Matcha” i Magda Załęcka, galeria „Środek”. Dla zwycięzców przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody! Zgłoszenia dla drużyn za pomocą formularza.

17.30 – 18.00 Rozdanie nagród sąsiedzkiej życzliwości „Praskie Prażyny”

Kto dostanie „Praską Prażynę”? W konkursie chcemy docenić osoby, które spotykamy na co dzień w naszym sąsiedztwie – które tworzą dobry klimat Pragi: dbają o dobre relacje z innymi, są pomocne i troszczą się o wspólną przestrzeń. Konkurs ma charakter plebiscytu, więc to mieszkańcy i mieszkanki będą typować laureatów i laureatki nagrody.

Pomysłodawcą akcji jest Dom Kultury Praga. Statuetki nagród wykona FabLab powered by Orange prowadzony przez Stowarzyszenie Robisz To!. Szczegóły plebiscytu: www.urodzinypragi.pl

18.00 – 18.30 – uroczysty tort jako co roku przygotuje partner Urodzin Pragi, Cukiernia Strzałkowskich

18.30-20.00 – koncert finałowy Cała Praga Śpiewa i Czess Band

18.02 (niedziela)  Spotkanie o Pradze czasów Caneletta

13.00 – 14.30 Canaletto – malarz warszawskiej Pragi – opowiemy o Pradze czasów Caneletta i praskich motywach w jego malarstwie. Gościem spotkania będzie dr Michał Słomski, badacz Instytutu Historycznego PAN. info

Strona: https://muzeumwarszawy.pl/376-urodziny-pragi/

Więcej informacji wydarzenie na FB.

Czytaj 374 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś jest tak Wiedza Warszawiaków o Warszawie, a jak będzie po reformie szkolnictwa.

Cotygodniowe zaproszenie na ciekawe wydarzenia w Warszawie i na Mazowszu. Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 15-21.02.2024

 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia