Iskrzy na styku duchowości i biznesu. Kościół i dotacje na fotowoltaikę

W 2013 roku utworzono Sieć Parków Energii Słonecznej (SPES), w której udziały posiadało 10 parafii z Podkarpacia. Biznes prawie się udał, zabrakło rozsądku i uczciwości? Prokuratura wyjaśnia.

269

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kościół i dotacje na fotowoltaikę
Kościół i dotacje na fotowoltaikę nie idą w parze?

Były prawicowy senator z Podkarpacia, Kazimierz Jaworski, został uwikłany w kontrowersyjną inwestycję. Inwestycję związana z pozyskaniem środków unijnych na farmy fotowoltaiczne dla Kościoła. Wyszło jak zawsze. Kościół i dotacje na fotowoltaikę.

Energia z góry czyli farma fotowoltaiczna w Kościele

W 2012 roku Jaworski, wraz ze swoim środowiskiem, zauważył potencjał zdobycia dużych środków z Unii Europejskiej na projekty związane z zieloną energią. Zdecydowano się skupić na farmach fotowoltaicznych na kościelnych gruntach, a senator musiał uzyskać zgodę Komisji Episkopatu Polski i biskupa rzeszowskiego.

W 2013 roku utworzono Sieć Parków Energii Słonecznej (SPES). Sieć w której udziały posiadało 10 parafii z Podkarpacia, a prezesem został bratanek Jaworskiego, Daniel Jaworski. Inicjatywa spotkała się z problemami, gdy Podkarpacki Urząd Wojewódzki opublikował listę podmiotów uprawnionych do ubiegania się o unijne środki, a parafie na niej zabrakło. Rozwiązaniem było zakładanie spółek przez parafie.

Kościół pozyskał 39mln zł na fotowoltaikę

W 2017 roku 275 kościelnych spółek, w tym SPES, ubiegało się o fundusze, zdobywając ponad 39 milionów złotych. Pierwsza farma fotowoltaiczna została otwarta w 2019 roku. Jednak inwestycja spotkała się z problemami. Część duchownych przypisywała je pandemii COVID-19, a inni uznali, że Jaworski nie sprostał skali przedsięwzięcia.

W kwietniu 2021 roku media ujawniły niejasne powiązania Jaworskiego z Kościołem i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. W rezultacie Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników. Śledztwo obejmuje również oszustwa, wyłudzenia, fałszowanie dokumentów i poświadczanie nieprawdy. Mimo tego, do tej pory nikt nie usłyszał w tej sprawie zarzutów. Cała inwestycja zakończyła się fiaskiem, zaledwie siedem z 56 projektów zostało ukończonych, a kontrola wykazała nieprawidłowości na ponad 5 milionów złotych.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia