Iskrzy na styku duchowości i biznesu. Kościół i dotacje na fotowoltaikę

W 2013 roku utworzono Sieć Parków Energii Słonecznej (SPES), w której udziały posiadało 10 parafii z Podkarpacia. Biznes prawie się udał, zabrakło rozsądku i uczciwości? Prokuratura wyjaśnia.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kościół i dotacje na fotowoltaikę
Kościół i dotacje na fotowoltaikę nie idą w parze?

Były prawicowy senator z Podkarpacia, Kazimierz Jaworski, został uwikłany w kontrowersyjną inwestycję. Inwestycję związana z pozyskaniem środków unijnych na farmy fotowoltaiczne dla Kościoła. Wyszło jak zawsze. Kościół i dotacje na fotowoltaikę.

Energia z góry czyli farma fotowoltaiczna w Kościele

W 2012 roku Jaworski, wraz ze swoim środowiskiem, zauważył potencjał zdobycia dużych środków z Unii Europejskiej na projekty związane z zieloną energią. Zdecydowano się skupić na farmach fotowoltaicznych na kościelnych gruntach, a senator musiał uzyskać zgodę Komisji Episkopatu Polski i biskupa rzeszowskiego.

W 2013 roku utworzono Sieć Parków Energii Słonecznej (SPES). Sieć w której udziały posiadało 10 parafii z Podkarpacia, a prezesem został bratanek Jaworskiego, Daniel Jaworski. Inicjatywa spotkała się z problemami, gdy Podkarpacki Urząd Wojewódzki opublikował listę podmiotów uprawnionych do ubiegania się o unijne środki, a parafie na niej zabrakło. Rozwiązaniem było zakładanie spółek przez parafie.

Kościół pozyskał 39mln zł na fotowoltaikę

W 2017 roku 275 kościelnych spółek, w tym SPES, ubiegało się o fundusze, zdobywając ponad 39 milionów złotych. Pierwsza farma fotowoltaiczna została otwarta w 2019 roku. Jednak inwestycja spotkała się z problemami. Część duchownych przypisywała je pandemii COVID-19, a inni uznali, że Jaworski nie sprostał skali przedsięwzięcia.

W kwietniu 2021 roku media ujawniły niejasne powiązania Jaworskiego z Kościołem i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. W rezultacie Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników. Śledztwo obejmuje również oszustwa, wyłudzenia, fałszowanie dokumentów i poświadczanie nieprawdy. Mimo tego, do tej pory nikt nie usłyszał w tej sprawie zarzutów. Cała inwestycja zakończyła się fiaskiem, zaledwie siedem z 56 projektów zostało ukończonych, a kontrola wykazała nieprawidłowości na ponad 5 milionów złotych.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia