Chińskie elektryki szturmują Europę. Rewolucja na rynku motoryzacyjnym?

Statek Explorer 1, z imponującym ładunkiem pięciu tysięcy elektryków na pokładzie, jeszcze w lutym ma przybyć do portów w Holandii i w Niemczech.

166

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pierwszy statek z pięcioma tysiącami elektrycznych samochodów na pokładzie, wyruszył z Chin do Europy.
Pierwszy statek z pięcioma tysiącami elektrycznych samochodów na pokładzie, wyruszył z Chin do Europy.

Pierwszy statek z pięcioma tysiącami elektrycznych samochodów na pokładzie, wyruszył z Chin do Europy. To zwiastun ekspansji chińskich producentów na ten rynek, co może diametralnie zmienić układ sił. Z jednej strony to szansa na tańsze auta, z drugiej strony – wyzwanie dla europejskich firm.

Chińskie elektryki szturmują Europę

Statek Explorer 1, z imponującym ładunkiem pięciu tysięcy elektryków na pokładzie, jeszcze w lutym ma przybyć do portów w Holandii i w Niemczech. BYD, chiński gigant na rynku elektryków, wytycza nowy szlak, budując flotę dedykowanych statków do transportu swoich aut. To wydarzenie może mieć ogromny wpływ na rynek elektryków w Europie. Dotychczas chińskie marki stanowiły jedynie niewielki procent sprzedaży na tym kontynencie. Jednakże, dzięki własnej flocie transportowej, BYD zyskuje niezależność i możliwość obniżenia kosztów importu. To z kolei może przełożyć się na niższe ceny aut dla konsumentów.

Plany BYD są ambitne. Firma chce posiadać flotę ośmiu 200-metrowych statków typu ro-ro, zdolnych do przewożenia nawet 7000 aut każdy. To stawia chińskiego producenta w pozycji lidera w dziedzinie logistyki samochodów elektrycznych.

Dlaczego chińskie elektryki mogą namieszać na rynku?

  • Cena: Chińskie modele są znacznie tańsze od europejskich. Przykładowo, jeden z modeli BYD kosztuje w Chinach 48 tys. zł, podczas gdy ceny elektryków w Europie zaczynają się od 100 tys. zł.
  • Dostępność: Chińscy producenci budują własne floty transportowe, co zapewni im większą niezależność i niższe koszty transportu.
  • Inwestycje: Chińskie firmy inwestują w promocję i sponsoring, np. BYD zostało sponsorem Euro 2024.

Chronić przemysł czy przyspieszyć elektryfikację?

Ekspansja tanich chińskich elektryków na rynek europejski stawia Unię przed trudnym wyborem. Z jednej strony niższe ceny aut mogą ucieszyć konsumentów i przyspieszyć transformację energetyczną, co jest zgodne z celami klimatycznymi UE. Z drugiej strony, tanie elektryki z Chin stanowią poważne wyzwanie dla rodzimych producentów i tysiąca miejsc pracy. Unia bada, czy chińskie firmy korzystają z dopłat sprzecznych z przepisami, a także analizuje wpływ tanich aut z Chin na rynek i konkurencję. Możliwe scenariusze to:

  • Ograniczenia importu lub cła na chińskie elektryki: chroni to rodzimy przemysł, ale może spowolnić elektryfikację.
  • Dofinansowanie europejskich producentów: pomaga im konkurować z Chinami, ale generuje dodatkowe koszty dla UE.

Ostateczna decyzja będzie mieć duże znaczenie dla przyszłości motoryzacji w Europie. Od niej zależy, czy europejscy producenci dostosują się do nowej sytuacji i utrzymają pozycję na rynku.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreśliła, że sektor pojazdów elektrycznych stanowi kluczowy element przyszłej konkurencyjności Europy i jej wiodącej pozycji w przemyśle ekologicznym. Unijni producenci samochodów oraz pokrewne branże już inwestują i wprowadzają innowacje, aby w pełni wykorzystać ten potencjał. „Wszędzie tam, gdzie znajdziemy dowody na to, że ich wysiłki są hamowane przez zakłócenia rynku i nieuczciwą konkurencję, podejmiemy zdecydowane działania” – zapewniła Ursula von der Leyen..

Ekspansja chińskich elektryków na rynek europejski to szansa i wyzwanie. Ważne jest, abyśmy mądrze wykorzystali tę szansę, chroniąc jednocześnie europejski przemysł i dbając o uczciwą konkurencję.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Międzynarodowy kartel narkotykowy „Dwudziestki” rozbity – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Putin o Bidenie: Jest lepszym prezydentem. Trump komentuje – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia