Polska gospodarka morska na fali wzrostu

Rok 2023 oznaczał rekordowe przeładunki dla polskiej gospodarki morskiej. Inwestycje w porty i stocznie wzrosły, przeładunek w portach Gdańsk i innych wyniósł 133 mln ton. gospodarka morska idzie dynamicznie do przodu napędzając polskie PKB

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

gospodarka morska - Port Gdański
gospodarka morska - Port Gdański

Rok 2023 był imponującym rokiem dla polskiej gospodarki morskiej, a rok 2024 zapowiada się jeszcze bardziej obiecująco. Polskie porty pobiły rekordy przeładunków, a inwestycje w infrastrukturę i logistykę nabierają tempa. Gospodarka morska – Port Gdański liderem

Rekordowe przeładunki i inwestycje związane z Bałtykiem

Polskie porty przeładowały w 2023 roku rekordową ilość 133 mln ton towarów. To oznacza wzrost o 18% w stosunku do roku poprzedniego. Szczególnie wyróżnia się port Gdańsk, który w pierwszym półroczu 2023 roku przeładował 41,2 mln ton towarów. Uplasował się wśród liderów na Bałtyku.

Ten imponujący wzrost przeładunków stymuluje kolejne inwestycje w polskich portach i stoczniach, mające na celu modernizację infrastruktury i poprawę logistyki. Inwestycje te obejmują budowę nowych terminali portowych, modernizację istniejących nabrzeży, zakup nowego sprzętu przeładunkowego oraz rozbudowę infrastruktury drogowej i kolejowej.

 • W 2023 roku polskie porty przeładowały rekordową ilość 133 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 18% w stosunku do roku poprzedniego.
 • Szczególnie wyróżnia się port Gdańsk, który w pierwszym półroczu 2023 roku przeładował 41,2 mln ton towarów, plasując się wśród liderów na Bałtyku.
 • Ten imponujący wzrost jest efektem wieloletniej strategii zwiększania możliwości przeładunkowych portów oraz rosnącego znaczenia strategicznego polskich portów w tej części Europy.

Offshore wind – nowy filar

W 2023 roku uruchomiono pierwsze inwestycje w farmy wiatrowe na morzu (MFW). Do 2030 roku farmy te mają zaspokajać około 20% krajowego zapotrzebowania na energię. Inwestycje te stwarzają nowe możliwości dla polskich firm i portów, które mogą brać udział w budowie i obsłudze MFW.

morska farma wiatrowa Baltica - instalacja turbin wiatrowych Baltica i przyłącze dla farmy wiatrowej
przyłącze dla farmy wiatrowej

Planowane inwestycje mogą stanowić wyzwanie dla mniejszych podmiotów i podwykonawców, ale jednocześnie stwarzają ogromne szanse na rozwój. Ważne jest, aby firmy te odpowiednio się przygotowały do udziału w tych projektach. To jest możliwe poprzez weryfikację posiadanych polis ubezpieczeniowych i maksymalne zabezpieczenie swoich interesów.

 • W 2023 roku uruchomiono pierwsze inwestycje w farmy wiatrowe na morzu (MFW).
 • Do 2030 roku farmy te mają zaspokajać około 20% krajowego zapotrzebowania na energię.
 • Inwestycje w MFW obejmują:
  • budowę morskich farm wiatrowych
  • rozwój terminali portowych do obsługi morskich turbin wiatrowych
  • budowę infrastruktury przesyłowej
  • zakup specjalistycznych jednostek serwisowych

Podsumowując, rok 2024 zapowiada się jako rok rekordowych inwestycji i wzrostu dla polskiego sektora morskiego. Wyzwania związane z ESG, AI i regulacjami unijnymi mogą być pokonane dzięki odpowiedniej strategii i zaangażowaniu wszystkich interesariuszy.

Polska gospodarka morska stoi u progu dynamicznego rozwoju, który przyniesie korzyści nie tylko firmom z branży, ale całej polskiej gospodarce.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia