Budowa metra w Warszawie do 2050 roku zakłada stworzenie 5 linii metra, zgodnie z oficjalnym planem władz miasta. W planach jest także rozbudowa sieci tramwajowej, z budową tramwaju na Zieloną Białołękę, Gocław oraz wzdłuż Modlińskiej. Linia M3 metra ma powstać jako pierwsza, po niej planowane są linie M4 i M5. Masterplan zaprezentowany w 2023 roku wskazuje, że sieć metra ma zostać rozbudowana z 2 do 5 linii do 2050 roku, zapewniając bezpośredni dostęp do metra dla 17 z 18 dzielnic Warszawy.
Na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zaprezentował masterplan rozwoju. – Bliska jest nam (…) filozofia miasta 15-minutowego. Wszystkie usługi, sprawy ważne dla mieszkańców mają być w zasięgu 15 minut piechotą lub komunikacją publiczną.
Rozbudowa sieci metra ma przynieść także skrócenie czasu podróży. Obecnie podróż tramwajem z Tarchomina na Wolę trwająca około pół godziny dzięki linii M4 ma skrócić się do 18 minut. Podobnie mieszkańcy Ursusa na plac Konstytucji dojadą dzięki linii M5 o połowę. Planowane linie metra pozwolą także skrócić czas podróży z Wilanowa do centrum oraz innych kluczowych punktów miasta.
Linie M4 i M5 przyniosą wiele korzyści dla mieszkańców, umożliwiając szybsze i bardziej wygodne podróże po stolicy. Nowe stacje metra planowane są w strategicznych lokalizacjach, takich jak Służewiec czy Śródmieście Południowe, co ułatwi dostęp do ważnych obszarów miasta. Krzyżówka trzech linii metra na Marymoncie oraz duże punkty przesiadkowe na stacjach, takie jak Dworzec Południowy, sprawią, że podróżowanie po Warszawie będzie jeszcze bardziej efektywne i komfortowe.
Z ciekawostek zaplanowano dwupoziomowe stacje pojawią się na Solcu, w rejonie Pięknej, placu Konstytucji i na Koszykach.
5 linii metra w Warszawie do 2050 roku – Planowany rozwój sieci:
- M1 – budowa nowych stacji metra M1 Plac Konstytucji i Muranów,
- M2 – zakończenie trwającej budowy M2 na Bemowo i rozbudowa M2. Po przedłużeniu ma dotrzeć do Ursusa, na Żerań i Żoliborz,
- M3 – budowa od stacji metra Stadion Narodowy przez Grochów i Gocław, a dalej pod Wisłą na Mokotów do PKP Żwirki i Wigury,
- M4 – budowa linii metra z północy na południe – z Tarchomina przez Marymont, Żoliborz, Śródmieście, Ochotę, Służewiec do Wilanowa,
- M5 – budowa linii ze wschodu na zachód – z Ursusa przez Dworzec Zachodni, Ochotę, Śródmieście, Saską Kępę na Gocławek.
Realizacja tych planów wydłuży metro z obecnych 42 do 113 km długości. Liczba stacji zwiększy się do 103.
Czytaj także – Metro, czyli podziemny labirynt komunikacji miejskiej.
Trochę o historii Warszawskiego Metra – Wszystkie pociągi Metra Warszawskiego
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować
Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. Masz ciekawy temat, czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.