Organizatorzy jednego z trzech największych wydarzeń tego typu, które odbywały się w świątyni Kokuseki w prefekturze Iwate, ogłosili, że festiwal nie będzie już kontynuowany. Ostatnie wydarzenie tego rodzaju miało miejsce w tej świątyni w ostatnią sobotę. Więc Hadaka Matsuri – Festiwal w Japonii kończy swoją tysiącletnią tradycję.
Hadaka Matsuri – Festiwal w Japonii kończy swoją tysiącletnią tradycję.
Nagi Festiwal, znany również jako Hadaka Matsuri, to tradycyjne święto obchodzone w Japonii od ponad tysiąca lat. Podczas tego wydarzenia, które odbywa się w kilku miejscach kraju, uczestnicy byli niemal całkowicie nadzy. Przykryci jedynie białymi przepaskami na biodrach oraz tradycyjnymi skarpetkami, starają się przynieść sobie szczęście na nadchodzący rok.
Tradycyjnie w festiwalu uczestniczyli jedynie mężczyźni. W tym roku jednak po raz pierwszy również kobiety zostały dopuszczone do udziału. Według „Japan News”, w festiwalu zorganizowanym w świątyni Konomiya w Inazawa jutro – 22 lutego udział potwierdziło około 40 pań.
Marzenie Ayaki Suzuki stanie się rzeczywistością
Ayaka Suzuki, mająca 36 lat, od dawna działała na rzecz umożliwienia udziału kobiet w tradycyjnym japońskim święcie Hadaka Matsuri. Podczas konferencji prasowej wyznała, że od dziecka marzyła o uczestnictwie w tym wydarzeniu, a teraz wreszcie będzie miała tę okazję. Podkreśliła, że chciałaby się pomodlić o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz o osoby dotknięte trzęsieniem ziemi na półwyspie Noto.
Jednakże udział kobiet w uroczystości został ściśle uregulowany. Nie będą brały one udziału w Nagim Festiwalu równocześnie z mężczyznami, lecz osobno – tego samego dnia, ale o innej porze. Dla kobiet zostanie udostępniony tylko jeden z elementów święta – rytuał „naoizasa”. Podczas którego wnosi się do świątyni owiniętą w tkaninę trawę bambusową. Zgodnie z zapowiedziami, kobiety będą również częściowo ubrane, nosząc tradycyjne happi – szerokie japońskie płaszcze ozdobione symbolami.
Najbardziej charakterystycznym elementem Nagiego Festiwalu było kąpiel uczestników w lodowatej wodzie. Podczas niej przepychali się między sobą, próbując dotknąć zupełnie nagiego mężczyzny, znanego jako shin-otoko. Dotknięcie tej osoby miało przynieść odpędzenie złych duchów i przyniesienie pomyślności. Rytuały związane z festiwalem różniły się w różnych regionach kraju.
Symboliczny zanik japońskiej kultury
Decyzja o zakończeniu Nagiego Festiwalu została podyktowana brakiem możliwości znalezienia wystarczającej liczby młodych uczestników oraz trudnościami, z jakimi borykali się starsi mieszkańcy w wykonywaniu rytuałów. Daigo Fujinami, naczelny kapłan Kokuseki, wyjaśnił jej powody. Mianowicie starzejąca się populacja uczestników oraz brak następców to główne czynniki wpływające na tę decyzję.
Kryzys demograficzny, z jakim boryka się Japonia od wielu lat, także wpłynął na zakończenie tego tradycyjnego wydarzenia. Niski współczynnik dzietności, który obecnie wynosi 1,3 w porównaniu do wymaganego poziomu 2,1, oraz rosnąca liczba osób starszych stwarzają wyzwania dla kraju, zwłaszcza w zakresie finansowania emerytur i opieki zdrowotnej.
Zakończenie Nagiego Festiwalu jest jednym z przykładów zmian kulturowych i społecznych, które zachodzą w Japonii w obliczu kryzysu demograficznego i starzenia się społeczeństwa.
Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!
Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.