Hadaka Matsuri – Festiwal w Japonii kończy swoją tysiącletnią tradycję

Konomiya Hadaka Matsuri, jedno z najstarszych religijnych wydarzeń odbywających się w Japonii, gromadzi co roku tłumy.

172

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hadaka Matsuri
Tłum uczestników Konomiya Hadaka Matsuri gromadzący się wokół gigantycznej mochi

Organizatorzy jednego z trzech największych wydarzeń tego typu, które odbywały się w świątyni Kokuseki w prefekturze Iwate, ogłosili, że festiwal nie będzie już kontynuowany. Ostatnie wydarzenie tego rodzaju miało miejsce w tej świątyni w ostatnią sobotę. Więc Hadaka Matsuri – Festiwal w Japonii kończy swoją tysiącletnią tradycję.

Hadaka Matsuri – Festiwal w Japonii kończy swoją tysiącletnią tradycję.

Nagi Festiwal, znany również jako Hadaka Matsuri, to tradycyjne święto obchodzone w Japonii od ponad tysiąca lat. Podczas tego wydarzenia, które odbywa się w kilku miejscach kraju, uczestnicy byli niemal całkowicie nadzy. Przykryci jedynie białymi przepaskami na biodrach oraz tradycyjnymi skarpetkami, starają się przynieść sobie szczęście na nadchodzący rok.

Tradycyjnie w festiwalu uczestniczyli jedynie mężczyźni. W tym roku jednak po raz pierwszy również kobiety zostały dopuszczone do udziału. Według „Japan News”, w festiwalu zorganizowanym w świątyni Konomiya w Inazawa jutro – 22 lutego udział potwierdziło około 40 pań.

Marzenie Ayaki Suzuki stanie się rzeczywistością

Ayaka Suzuki, mająca 36 lat, od dawna działała na rzecz umożliwienia udziału kobiet w tradycyjnym japońskim święcie Hadaka Matsuri. Podczas konferencji prasowej wyznała, że od dziecka marzyła o uczestnictwie w tym wydarzeniu, a teraz wreszcie będzie miała tę okazję. Podkreśliła, że chciałaby się pomodlić o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz o osoby dotknięte trzęsieniem ziemi na półwyspie Noto.

Jednakże udział kobiet w uroczystości został ściśle uregulowany. Nie będą brały one udziału w Nagim Festiwalu równocześnie z mężczyznami, lecz osobno – tego samego dnia, ale o innej porze. Dla kobiet zostanie udostępniony tylko jeden z elementów święta – rytuał „naoizasa”. Podczas którego wnosi się do świątyni owiniętą w tkaninę trawę bambusową. Zgodnie z zapowiedziami, kobiety będą również częściowo ubrane, nosząc tradycyjne happi – szerokie japońskie płaszcze ozdobione symbolami.

Najbardziej charakterystycznym elementem Nagiego Festiwalu było kąpiel uczestników w lodowatej wodzie. Podczas niej przepychali się między sobą, próbując dotknąć zupełnie nagiego mężczyzny, znanego jako shin-otoko. Dotknięcie tej osoby miało przynieść odpędzenie złych duchów i przyniesienie pomyślności. Rytuały związane z festiwalem różniły się w różnych regionach kraju.

Symboliczny zanik japońskiej kultury

Decyzja o zakończeniu Nagiego Festiwalu została podyktowana brakiem możliwości znalezienia wystarczającej liczby młodych uczestników oraz trudnościami, z jakimi borykali się starsi mieszkańcy w wykonywaniu rytuałów. Daigo Fujinami, naczelny kapłan Kokuseki, wyjaśnił jej powody. Mianowicie starzejąca się populacja uczestników oraz brak następców to główne czynniki wpływające na tę decyzję.

Kryzys demograficzny, z jakim boryka się Japonia od wielu lat, także wpłynął na zakończenie tego tradycyjnego wydarzenia. Niski współczynnik dzietności, który obecnie wynosi 1,3 w porównaniu do wymaganego poziomu 2,1, oraz rosnąca liczba osób starszych stwarzają wyzwania dla kraju, zwłaszcza w zakresie finansowania emerytur i opieki zdrowotnej.

Zakończenie Nagiego Festiwalu jest jednym z przykładów zmian kulturowych i społecznych, które zachodzą w Japonii w obliczu kryzysu demograficznego i starzenia się społeczeństwa.

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia