Pełnia Księżyca zwana „Śnieżnym Księżycem” – co to takiego i dlaczego warto zwrócić na to uwagę?

Zaplanuj obserwację pełni Księżyca w lutym. Poznaj tajemnice 'Śnieżnego Księżyca' i odkryj, jakie to ma znaczenie dla mikroksiężyca i innych obiektów na niebie.

209

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca

„Śnieżny Księżyc” to potoczne określenie lutowej pełni Księżyca. Nazwa ta nawiązuje do śniegu, który zwykle o tej porze roku pokrywa ziemię w wielu regionach. Chociaż luty nie zawsze jest śnieżny, to określenie to przetrwało do dziś.

Kiedy będzie można go zobaczyć?

Pełnia „Śnieżnego Księżyca” w 2024 roku nastąpi 24 lutego o godzinie 7:30 czasu wschodniego (ET). Oznacza to, że w Polsce będzie można ją obserwować w nocy 24 lutego. Pełnia Księżyca to zawsze piękny widok, a „Śnieżny Księżyc” jest wyjątkowy z kilku powodów: Jest to jedyny mikroksiężyc w 2024 roku. Oznacza to, że Księżyc będzie znajdował się w aphelium, czyli w najdalszym punkcie swojej orbity wokół Ziemi. W rezultacie będzie on wyglądał na nieco mniejszy niż zwykle.

  • Jest to dobry moment na obserwację innych obiektów na niebie. Ponieważ mikroksiężyc jest mniej jasny niż normalna pełnia, łatwiej będzie dostrzec inne gwiazdy i planety.
  • Jest to okazja do refleksji nad cyklami natury. Pełnia Księżyca od wieków fascynowała ludzi i była inspiracją dla wielu artystów, poetów i naukowców.

Jak obserwować „Śnieżny Księżyc”? – każda Pełnia Księżyca jest piękna

Do obserwacji „Śnieżnego Księżyca” nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu. Wystarczy znaleźć miejsce z dala od świateł miejskich i spojrzeć w niebo. Najlepiej obserwować Księżyc, gdy jest nisko nad horyzontem, ponieważ wtedy wydaje się on większy. Pełnia Księżyca to jedna z faz Księżyca, kiedy Księżyc jest oświetlony w pełni przez Słońce, widziany z perspektywy Ziemi. W tym momencie Słońce, Księżyc i Ziemia są prawie perfekcyjnie ustawione w jednej linii, z Ziemią między Słońcem a Księżycem.

Podczas pełni, Księżyc znajduje się naprzeciwko Słońca na niebie, co oznacza, że jego strona, widoczna z Ziemi, jest w pełni oświetlona. Pełnia Księżyca zawsze zachodzi, gdy Księżyc znajduje się na przeciwnym końcu niebieskiej sfery niż Słońce, a zatem jest najbardziej widoczna na niebie przez całą noc. Okres między dwoma kolejnymi pełniami to jeden miesiąc księżycowy, który wynosi około 29,5 dni.

Podczas pełni Księżyca, możemy obserwować jasny krąg na niebie, co sprawia, że Księżyc jest najbardziej widoczny i rozjaśnia nocowe otoczenie. Faza pełni jest jedną z charakterystycznych faz cyklu Księżyca, który obejmuje także kolejno nów, pierwszą kwadrę, ostatnią kwadrę i znowu nów.

Zachęcamy do obserwacji „Śnieżnego Księżyca”! To piękne i niezwykłe zjawisko, które warto zobaczyć na własne oczy.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia