Broń chemiczna na dnie Bałtyku – zatopiony koszmar II Wojny Światowej

Międzynarodowi eksperci chcą oczyścić dno Bałtyku z broni chemicznej

143

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zatopiony koszmar II Wojny Światowej
Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zatopiony koszmar II Wojny Światowej

Broń chemiczna na dnie Bałtyku to pozostałość po działaniach prowadzonych w czasie II wojny światowej. Walczące państwa mogły spowodować, że na dnie morza spoczywa nawet kilkadziesiąt tysięcy ton takich niebezpiecznych odpadów. Chodzi głównie o amunicję i bomby chemiczne.

Leżąca na dnie Bałtyku broń może zawierać niebezpieczne pierwiastki i substancje chemiczne tj. iperyt, sarin i tabun. Takie odpady mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także ludzi stykających się z niebezpiecznymi pozostałościami wojennego uzbrojenia. Choć zatopiona broń chemiczna spoczywa w ukryciu od lat, jej obecność wciąż stanowi realne zagrożenie. Szkodliwe związki chemiczne z czasem mogą się uwalniać do środowiska, zatruwając wodę i skażając ryby. Toksyczne substancje mogą również przedostawać się do łańcucha pokarmowego, stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Broń chemiczna na dnie Bałtyku – międzynarodowe działania

Przykładem tragicznych konsekwencji zatopionej broni chemicznej jest przypadek z 1955 roku, kiedy to w Darłówku dzieci bawiące się beczką wyrzuconą na brzeg przez morze doznały poparzeń chemicznych. Podobna sytuacja miała miejsce w latach 90., kiedy to członkowie kutra rybackiego Wła-26 zostali poparzeni po wyłowieniu bryły iperytu.

Na szczęście, naukowcy z Polski i innych krajów bałtyckich postanowili wreszcie wydobyć te niebezpieczne pozostałości wojny. W Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie zainaugurowano projekt „MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap”, którego celem jest opracowanie planu wydobycia broni chemicznej z Bałtyku. W przedsięwzięciu biorą udział wszystkie kraje bałtyckie: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Szwecja, Dania i Niemcy.

Projekt „MUNIMAP” to pierwszy krok w kierunku oczyszczenia Bałtyku z tego niebezpiecznego dziedzictwa II wojny światowej. Naukowcy:

• opracują szczegółowy plan wydobycia broni,

• wyznaczą osoby odpowiedzialne za poszczególne etapy operacji,

• zlokalizują zatopione arsenały z dokładnością do kilku metrów,

• oszacują ryzyko związane z wydobyciem broni,

• opracują technologie wydobycia i neutralizacji broni chemicznej.

Wyzwania projektu i nadzieje ekspertów

Broń chemiczna na dnie Bałtyku będzie lokalizowana i wydobywana. To jednak skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Szacuje się, że operacja może potrwać kilkadziesiąt lat i pochłonąć miliardy euro. Jednak korzyści płynące z oczyszczenia morza są nieocenione. Wydobycie broni chemicznej zapewni bezpieczeństwo ludzi, ochroni środowisko naturalne Bałtyku i przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców regionu.

Prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN twierdzi, że: „Substancje, które się z niej uwalniają, mogą trafiać do ekosystemu i powodować zarówno choroby ryb, jak i spadek ich liczebności. Na szczęście chwilowo nie ma to bezpośredniego wpływu na konsumentów, ponieważ stężenia obserwowane w środowisku morskim są niskie.”.

Z kolei Krzysztof Paturej z Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego uspokaja: „Zatopiona broń chemiczna i amunicja nie jest traktowana jako zagrożenie militarne czy zagrożenie bezpieczeństwa, bo takim nie jest. To problem ekologiczny, ekonomiczny, zdrowotny i socjalny.”.

Zobacz, ile broni i innych zanieczyszczeń znajduje się w Morzu Bałtyckim. Obejrzyj ten film.

Poznaj też sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia