Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca i jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzięki temu kolejny raz mamy możliwość dowiedzieć się o bestialstwie jakim posługiwali się po „wyzwoleniu” sowieccy okupanci wraz z ich pomocnikami z UB.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – relacja z 1 marca
Najważniejsze uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w dniu 1 marca na ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie. 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL otwarto już o godz. 9:00.
Początek to oficjalne uroczystości państwowe, składanie kwiatów, Apel Pamięci przed Ścianą Śmierci. Następnym punktem programu było zwiedzanie X Pawilonu z przedstawieniem audiowizualnym dla uczestników oficjalnych uroczystości.
Od godz. 11:30 do 18:00 trwało zwiedzanie X Pawilonu z przedstawieniem audiowizualnym dla wszystkich którym udało się zapisać.
Kolejnym punktem uroczystości była Msza Święta w świetlicy Muzeum.
Na koniec o godzinie 20:00 zaplanowano uroczystości upamiętniające IV Zarząd Główny Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pod Ścianą Śmierci. Jak można się było dowiedzieć od organizatorów ilość chętnych wielokrotnie przekroczyła możliwości. To dobrze, ponieważ mam nadzieję że budzi się duch patriotyczny który zagości na dłużej, a nie okaże się modą na jeden sezon.
Dziś spotkanie Rodzinne z Historią w ramach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu dzisiejszym dalsze uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ulicy Rakowieckiej 37 noszące tytuł „Rodzinne Spotkania z Historią”. Początek do godziny 11:00. Niestety i tu obowiązywał limit 30 miejsc. Więcej szczegółów na stronie organizatora.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – relacja z 1 marca – Izba Pamięci ulica Strzelecka 8 Praga Północ
Na Pradze Północ uroczystości rozpoczął Przemarsz szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych.
Kolejne uroczystości to więzienie Toledo i Pomnik ku Czci pomordowanych w Praskich Więzieniach na ulicy Namysłowskiej.
Na koniec Izba Pamięci Strzelecka 8, gdzie odbył się odczyt na temat Pułkownika Bronisława Banasika. O godzinie 17:00 uczestniczyłem we Mszy świętej w intencji zamęczonych i zamordowanych na Strzeleckiej 8.
Zachęcam do lektury artykułów Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1.03.2024 i kolejne dni
Zajrzyj na stronę https://tropemwilczym.org/, a tam znajdziesz więcej szczegółów dotyczących Biegów „Tropem Wilczym”, które odbędą się w całej Polsce.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 𝑱𝒖𝒛̇ 𝒅𝒐𝒑𝒂𝒍𝒂 𝒔𝒊𝒆̨ 𝒐𝒈𝒊𝒆𝒏́ 𝒃𝒊𝒘𝒂𝒌𝒖
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.
Zapraszam do śledzenia cotygodniowych informacji o wydarzeniach – Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 29.02-6.03.2024
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.