Major Hieronim Dekutowski ,,Zapora” – 75 rocznica mordu

Major Hieronim Dekutowski ,,Zapora'' - 75 rocznica mordu. Uroczystości odbędą się w Warszawie, Lublinie oraz w Bełżycach

243

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zaporczycy - Major Hieronim Dekutowski ,,Zapora'' - 75 rocznica mordu
Zaporczycy - Major Hieronim Dekutowski ,,Zapora'' - 75 rocznica mordu

7 marca, 75 lat temu w więzieniu Mokotowskim został zamordowany przez komunistów major Hieronim Dekutowski ,,Zapora”. W 75 rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory” – żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem tego wydarzenia. Uroczystości odbędą się tam, gdzie komunistyczni bandyci zamordowali mjr. Hieronima Dekutowskiego ,,Zaporę” i jego żołnierzy. Mordu dokonano w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Najbliższe wydarzenia związane z Hieronimem Dekutowskim – Hieronim Dekutowski pseudonim „Zapora”

major Hieronim Dekutowski Zapora życiorys
major Hieronim Dekutowski Zapora

Rocznica śmierci mjr. ,,Zapory” – Pogram obchodów 7 marca 2024

Zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ulica Rakowiecka 37 na uroczystości i seminarium naukowe, upamiętniające niezłomnego ,,Zaporę”.

godz. 10:00 – oficjalne uroczystości na placu muzealnym przy Ścianie Śmierci

godz. 18:00świetlica, seminarium naukowe pt. Zrzeszenie ,,Wolność i Niezawisłość’ w służbie Niepodległej z udziałem: dr. Wojciecha Frazika (Oddział IPN w Krakowie) oraz dr. hab. Piotra Niwińskiego (prof. UG z Oddziału IPN w Gdańsku).

godz. 19:30świetlica, Msza Święta w intencji majora ,,Zapory” i jego podkomendnych.

Teledysk do piosenki autorstwa Huberta „Kargena” Bojarskiego pt. „Bezimienni II” w nowej aranżacji Wojciecha Madajskiego. Piosenka pochodzi z albumu pt. „Bezimienni” i opowiada o losach żołnierzy walczących w szeregach II Konspiracji.

Major Hieronim Dekutowski ,,Zapora'' - 75 rocznica mordu. IPN Lublin najblizsze wydarzenia związane z Hieronimem Dekutowskim Zapora
Major Hieronim Dekutowski ,,Zapora” – 75 rocznica mordu. IPN Lublin najblizsze wydarzenia związane z Hieronimem Dekutowskim Zapora

Major Hieronim Dekutowski ,,Zapora” uroczystości upamiętniające pamięć bohatera w Polsce

7 marca 2024 r. godz. 11:00 Lublin, Kościół Garnizonowy, Aleje Racławickie 20 – Msza Święta w intencji majora Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory” i jego podkomendnych.

7 marca 2024 r. godz. 17:00 Lublin, IPN Lublin, Wodopojna 2, Konferencja popularnonaukowa „Żołnierze Niezłomni – historia i przywracanie pamięci”

8 marca 2024 r. godz. 11:00 Lublin, IPN Lublin, Wodopojna 2, Turniej historycznych dla szkół ponadpodstawowych „My nigdy nie poddamy się – Zaporczycy”

10 marca 2024 r. godz. 19:00 Lublin, Aula w siedzibie „Caritas” Archidiecezji Lubelskiej, wejście od AL. Unii Lubelskiej 15, Zespół Sananto. Widowisko muzyczno-filmowe dedykowane pamięci majora Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory”

17 marca 2024 r. godz. 19:00 Bełżyce, Uroczyste odsłonięcie pomnika majora ,,Zapory” w Bełżycach

godz. 10:30 – MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM POD WEZWANIEM NAWRÓCENIA ŚWIĘTEGO PAWŁA APOSTOŁA

godz. 11:45 – UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE I POŚWIĘCENIE POMNIKA W PARKU MIEJSKIM

godz. 12:30 – KONCERT ZESPOŁU „FORTECA – WALKA TRWA” W MIEJSKIM DOMU KULTURY (ULICA TYSIĄCLECIA 26)

Hieronim Dekutowski „Zapora” z oddziałem. Fot. IPN
Hieronim Dekutowski „Zapora” z oddziałem. Fot. IPN

Aresztowanie majora Hieronima Dekutowskiego ,,Zapora” …

Major ,,Zapora” zagrożony aresztowaniem wspólnie z grupą swoich podkomendnych oraz Inspektorem Inspektoratu Lubelskiego WiN Władysławem Siłą-Nowickim podjął kolejną próbę ucieczki na Zachód. Zorganizowany wyjazd i przerzut za granicę był najprawdopodobniej prowokacją UB.

Wszyscy jego uczestnicy zostali aresztowani pomiędzy 15 a 17 września 1947 r. w okolicach Nysy. 16 IX 1947 aresztowany w Nysie.

Major Dekutowski po przewiezieniu do więzienia MBP na warszawskim Mokotowie został poddany brutalnemu śledztwu, które trwało od września 1947 r. do czerwca 1948 r.

Komuniści wydają wyrok…

3 listopada 1948 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczęła się niejawna rozprawa. Składowi sędziowskiemu przewodniczył mjr Józef Badecki, będący wcześniej członkiem zespołu sędziowskiego skazującego na śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego. Przed sądem komuniści postawili majora „Zaporę” ubranego w mundur niemieckiego Wehrmachtu. W ten sposób chciano go zrównać z hitlerowcami, z którymi przez długie lata toczył zażartą walkę. 15 listopada 1948 r. zapadły wyroki. Wobec majora Hieronima Dekutowskiego sąd orzekł siedmiokrotną karę śmierci. Pozostałych oskarżonych również skazano na śmierć. 

… i mordują Hieronima Dekutowskiego i jego żołnierzy

7 marca 1949 r. w więzieniu MBP na warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej władze komunistyczne wykonały wyrok na Hieronimie Dekutowskim. Major Hieronim Dekutowski skazany został zabity strzałem w tył głowy. „Miał trzydzieści lat, pięć miesięcy i 11 dni. Wyglądał jak starzec. Siwe włosy, wybite zęby, połamane ręce, nos i żebra. Zerwane paznokcie. – My nigdy nie poddamy się! – krzyknął, przekazując przez współwięźniów swoje ostatnie posłanie. Według dokumentów wyrok wykonano przez rozstrzelanie (o godzinie 19). Mokotowska legenda głosi jednak, że ubowscy kaci zapakowali majora „Zaporę” do worka, worek powiesili pod sufitem i strzelali, sycąc swoją nienawiść widokiem płynącej spod sufitu niepokornej krwi”. Tak ostatnie chwile Hieronima Dekutowskiego opisywała w książce „Zaporczycy” Ewa Kurek. 

Zwłoki majora Hieronima Dekutowskiego wrzucono do bezimiennego dołu na warszawskiej Łączce.

Tego samego dnia zostali straceni także jego podkomendni: kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”, ppor. Roman Groński „Żbik”, ppor. Jerzy Miatkowski „Zawada”, ppor. Edmund Tudruj „Mundek”, Tadeusz Pelak „Junak” i Arkadiusz Wasilewski „Biały”.

Groby por. Henryka Borowego-Borowskiego ps. „Trzmiel” i mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. foto Mateusz Opasiński
Groby por. Henryka Borowego-Borowskiego ps. „Trzmiel” i mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. foto Mateusz Opasiński

Łączka na Warszawskich Powązkach

Szczątki zamordowanych Hieronima Dekutowskiego i jego żołnierzy odnaleziono w lecie 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie podczas ekshumacji prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Identyfikacja zwłok mjr. Hieronima Dekutowskiego dokonana przez naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego została ogłoszona na konferencji prasowej 22 sierpnia 2013 r. w Warszawie. 27 września 2015 r. Hieronim Dekutowski wraz ze swoimi żołnierzami został pochowany w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.” 

Jedynym ze skazanych który przeżył był Władysław Siła-Nowicki, któremu karę śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie (więzienie opuścił w grudniu 1956 roku, czyli po śmierci Stalina w ramach odwilży).

Rehabilitacja Hieronima Dekutowskiego i jego żołnierzy

Hieronim Dekutowski odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych (1945) oraz pośmiertnie na obczyźnie Krzyżem Orderu Virtuti Militari (1964).

Wyrok wydany na niego przez władze komunistyczne został unieważniony w maju 1994 r. decyzją Sądu Wojewódzkiego w Warszawie.

5 marca 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie mjr Dekutowskiego „Zaporę” i jego sześciu żołnierzy straconych wraz z nim Orderami Odrodzenia Polski.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Na koniec zachęcam do lektury artykułów o imprezach patriotycznych. „Łogień” na tłoki rajd motocyklowy 1-2.07.2023 Warszawa 

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Czytaj cotygodniowe zaproszenia na imprezy kulturalne i motoryzacyjne które odbywają się w Warszawie i na Mazowszu. Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 07-13.03.2024.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia