Statek napędzany LNG? technologia rozwija się, po morzach pływa już pół tysiąca statków z takim napędem.

Statki nie mają katalizatorów. Napędzane LNG i innymi paliwami alternatywnymi emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery w porównaniu do tradycyjnych statków napędzanych olejem napędowym. Zmniejsza to zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych.

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

statek napędzany lng w porcie Gdynia
statek napędzany lng w porcie Gdynia

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV odnotowuje wzrost zainteresowania ekologicznymi napędami statków. W lutym 2024 roku do swojej bazy danych Alternative Fuels Insight dodano 17 statków napędzanych LNG i 10 statków napędzanych metanolem. W styczniu 2024 roku odnotowano 10 zamówień na statki napędzane LNG, a w całym 2023 roku liczba ta wyniosła 130 (w porównaniu z 222 w 2022 roku). Statek napędzany LNG niestety jest droższy w budowie i eksploatacji.

Statek napędzany LNG jest drogi ale kolejne 500 jednostek jest w budowie

W sumie w eksploatacji jest już 509 statków napędzanych LNG, a 524 kolejne są w zamówieniu. Dużą część zamówień stanowią kontenerowce napędzane LNG (191 jednostek). Inne popularne typy statków napędzanych LNG to:

 • Samochodowce (154)
 • Tankowce do przewozu ropy naftowej i chemikaliów (51)
 • Masowce (51)
 • Statki wycieczkowe (23)

Oprócz LNG, DNV odnotowuje również wzrost zainteresowania innymi alternatywnymi paliwami. W eksploatacji jest 267 statków napędzanych metanolem, 220 statków napędzanych LPG, 31 statków napędzanych wodorem i 14 statków napędzanych amoniakiem.

Statki napędzane LNG i innymi paliwami alternatywnymi emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery w porównaniu do tradycyjnych statków napędzanych olejem napędowym. Zmniejsza to zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Dane DNV pokazują wyraźny wzrost zainteresowania ekologicznymi napędami statków. LNG jest obecnie najpopularniejszym alternatywnym paliwem dla statków, ale inne paliwa, takie jak metanol i amoniak, również zyskują na popularności. Rozwój ekologicznych napędów statków to ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego transportu morskiego. Statystyki DNV nie obejmują mniejszych statków śródlądowych ani dwupaliwowych zbiornikowców LNG.

Kolejnym ekologicznym napędem jest okrętowy silnik amoniakalny

Napęd na amoniak (NH3) to nowy rodzaj napędu statków, który wykorzystuje amoniak jako paliwo. Amoniak jest zerową emisją węgla, co oznacza, że ​​nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych podczas spalania. Produkcję tego rodzaju napędu opanowały fińskie stocznie i już produkują takie statki. Pomimo skomplikowanego układu zasilania możliwe jest spalanie amoniaku w silniku tłokowym. To co jest najważniejsze to 90% redukcja CO2 i relatywnie niskie koszty eksploatacji. Znacznie niższe od napędu LNG i mniej skomplikowane, przechowywanie skroplonego LNG to wyzwanie techniczne.

Zalety napędu na NH3:

 • Zerowa emisja węgla: Amoniak nie zawiera węgla, więc jego spalanie nie powoduje emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów cieplarnianych.
 • Wysoka gęstość energetyczna: Amoniak ma wysoką gęstość energetyczną w porównaniu do innych paliw alternatywnych, takich jak wodór. Oznacza to, że statki napędzane amoniakiem mogą pokonywać większe odległości bez tankowania.
 • Dostępność: Amoniak jest łatwo dostępny i produkowany na dużą skalę na całym świecie.
 • Bezpieczeństwo: Amoniak jest łatwopalny, ale jego właściwości bezpieczeństwa są dobrze znane.
 • Spalanie: Spalanie amoniaku może powodować emisję tlenków azotu, które są szkodliwe dla środowiska.
 • Infrastruktura: Infrastruktura do bunkrowania amoniaku jest wciąż w fazie rozwoju.
 • Koszt: Obecnie statki napędzane amoniakiem są droższe w budowie niż statki napędzane tradycyjnymi paliwami.

Napęd na amoniak jest obiecującą technologią dla ekologicznego transportu morskiego. Wraz z rozwojem technologii i infrastruktury napęd na amoniak może stać się bardziej konkurencyjnym rozwiązaniem w porównaniu z tradycyjnymi paliwami.

—————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia