Portrety buntowniczych kobiet, które przełamały granice. 8 kultowych fotogrtafi

Kobiety od zawsze odgrywały niezastąpioną rolę w zmianach społecznych i politycznych. Ich siła, odwaga i determinacja często były uwieczniane na ikonicznych zdjęciach, które stały się symbolem buntu i walki o równość. Od wielkich demonstracji po intymne chwile sprzeciwu, oto kilka z tych kultowych obrazów, które przemawiają głośno i wyraźnie o sile kobiet w historii.

262

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kobieta w stanie buntu!
Zwolenniczka pokonanego kandydata na prezydenta Salvadora Nasralli, protestująca przeciwko kwestionowanej reelekcji prezydenta Juana Orlando Hernándeza

1. Ieshia Evans, USA, 2016

Obraz przedstawiający Ieshię Evans, stojącą nieugięcie z podmuchem wiatru unoszącym jej sukienkę, w obliczu zbliżających się dwóch uzbrojonych po brzegi policjantów, stał się natychmiastowym klasykiem. Zdjęcie to, wykonane w 2016 roku podczas protestu Black Lives Matter w Baton Rouge, Luizjana, wyrażało stanowczy sprzeciw wobec niesprawiedliwości i brutalności policyjnej. Wiele osób porównało tę scenę do ikonicznych momentów historii, takich jak „Człowiek czołgisty” na placu Tiananmen czy demonstrantka wojny w Wietnamie, która wręczała kwiaty żołnierzom. To ujęcie ukazuje siłę jednostki w obliczu systemowej przemocy i stało się symbolem walki o równość i sprawiedliwość społeczną.

(Źródło BBC: Jonathan Bachman/Reuters)

2. Danuta Danielsson, Szwecja, 1985

Trzynaście kwietnia 1985 roku. Szwedzki fotograf Hans Runesson uchwycił przełomowy moment, który przetrwał przez dekady, zostając Zdjęciem Stulecia. W 2016 roku obraz ten powrócił do świadomości społecznej, obiegając media społecznościowe z apelem: „Bądź tą kobietą, która bije neonazistę torebką – to zdjęcie, które chciałbym zobaczyć na świecie”.

Scena rozegrała się w Växjö w Szwecji podczas demonstracji neonazistowskiej Partii Rzeszy Nordyckiej. Na fotografii widać 38-letnią Danutę Danielsson, machającą torebką w kierunku jednego z uczestników marszu. To symboliczne ujęcie odzwierciedla niezłomną determinację jednostki w stawianiu czoła ekstremistycznym ideologiom i przemocy.

(Źródło BBC: Hans Runesson)

 3. Tess Asplund, Szwecja, 2016

Rok 2016 przyniósł kolejną niesamowitą analogię do historycznej sceny, gdy działaczka społeczna Tess Asplund stanęła w obronie wartości i równości w obliczu protestujących z Nordyckiego Ruchu Oporu w Szwecji. Moment ten został uchwycony przez Davida Lagerlöfa, gdy Asplund stanęła samotnie przed marszem 300 umundurowanych nacjonalistów w Borlänge.

Zaciśnięta pięść i niezachwiana postawa Asplund wyrażały więcej niż tysiące słów, symbolizując nie tylko jej osobistą odwagę, ale także dążenie do przeciwstawienia się ekstremistycznym ideologiom i przemocy. To ujęcie stało się ikoną nie tylko w obronie równości i tolerancji, ale także jako manifestacja indywidualnej odwagi w obliczu przeciwności.

(Źródło BBC: David Lagerlöf/Expo/TT News Agency/Press Association Images)

4. Protesty antyrządowe, Chile, 2016

Zdjęcie wykonane przez Carlosa Verę Mancillę w 2016 roku podczas demonstracji upamiętniającej 43. rocznicę wojskowego zamachu stanu, które doprowadziło do obalenia prezydenta Salvadora Allende przez Augusto Pinocheta 11 września 1973 roku, jest potężnym świadectwem siły jednostki. Przed Cmentarzem Generalnym w Santiago, gdzie spoczywa Allende i znajduje się pomnik tych, którzy zniknęli za rządów Pinocheta, nieznana kobieta stanęła w bezpośredniej konfrontacji z policjantem. Jej spojrzenie, które przebiło się przez przyłbicę, wyrażało determinację i odwagę wobec przemocy i ucisku. To zdjęcie jest wyrazem nieustępliwej postawy wobec niesprawiedliwości oraz hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność i sprawiedliwość.

(Źródło BBC: Carlos Vera/Reuters)

5. Manifestacja sprzeciwu w Hondurasie w 2017 roku przeciwko kontrowersyjnej próbie reelekcji.

W honduraskim Tegucigalpa w 2017 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – obrazuje je zdjęcie przedstawiające formę buntu o nieco innym charakterze. W tej scenie, zwolenniczka pokonanego kandydata na prezydenta Salvadora Nasralli, wyrażała swój sprzeciw wobec kwestionowanej reelekcji prezydenta Juana Orlando Hernándeza poprzez leżenie na chodniku przed policją. Jej pozorna nonszalancja ukrywała głęboką wewnętrzną siłę, która skłoniła ją do takiego działania.

6. Czuwanie Sarah Everard, Wielka Brytania, 2021

W roku 2021 obiegła szeroką sieć społecznościową fotografia, która uwieczniła moment czuwania przy świecach na londyńskim Clapham Common. W tle widać, jak policjanci prowadzą kobiety, które są zakuwane w kajdanki i wyprowadzane. To wydarzenie miało być hołdem dla pamięci Sarah Everard, która została porwana, zgwałcona i zamordowana przez funkcjonariusza policji Wayne’a Couzensa.

Mimo staranności organizatorów w zachowaniu dystansu społecznego, czuwanie zostało odwołane, gdy policja poinformowała, że będzie ono nielegalne ze względu na ograniczenia związane z pandemią i blokadą. Patsy Stevenson, kobieta widoczna na zdjęciu, opowiedziała później dla BBC, że kilka osób, w tym ona, utknęło w barierkach tuż przed aresztowaniem. Stevenson podkreśliła, że nie była częścią organizacji ani grupy protestacyjnej i nigdy wcześniej nie brała udziału w żadnym proteście. Po prostu wszyscy zebrali się tam w ramach solidarności i wsparcia dla sprawy, którą uważali za ważną.

Patsy Stevenson (Źródło BBC: Hannah McKay/Reuters)

7. Kobieta w czerwieni, Turcja, 2013

W majowym dniu 2013 roku, w trakcie udziału w protestach w parku Gezi w Stambule, Ceyda Sungur stanęła w obliczu linii policyjnych oddziałów. Gdy jeden z funkcjonariuszy oddał strzał z gazu łzawiącego w jej kierunku, fotograf agencji Reuters, Osman Orsal, uwiecznił ten moment na fotografii, która szybko stała się symbolem ruchu oporu, który latem tego roku ogarnął Turcję.

Sungur, później okrzyknięta „kobietą w czerwieni”, doznała obrażeń, jednak odznaczyła się niezłomną postawą, podkreślając: „Wiele osób, podobnie jak ja, broniło parku, broniło swoich praw i demokracji”. „Oni także zostali zranieni gazem”. Jej słowa podkreślają wspólny duch walki i determinacji, jaki pojawił się wśród uczestników protestów w obronie parku Gezi oraz podstawowych wartości demokratycznych.

Ceyda Sungur (Źródło BBC: Osman Orsal/Reuters)

8. Jelena Osipowa, Rosja, 2022

78-letnia rosyjska artystka i aktywistka Jelena Osipowa jest symbolem nieustającej walki o wolność i sprawiedliwość. Od 2002 roku aktywnie angażuje się w protesty, nawołując do uwolnienia więźniów politycznych i wyrażając sprzeciw wobec rosyjskiej interwencji na Ukrainie po wydarzeniach na Majdanie.

Nawet po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w 2022 roku, regularnie pojawia się na ulicach Petersburga, manifestując w obronie pokoju. Pomimo wielokrotnych aresztowań za jej działania protestacyjne, Osipowa nie traci determinacji. W wywiadzie dla „Moscow Times” przyznała, że czasami policjanci po prostu fotografują jej transparenty zanim ją wypuszczą.

Historia rodziny Osipowej, której rodzice przeżyli oblężenie Leningradu podczas II wojny światowej, a dziadek zmarł z głodu, nadaje jej aktywizmowi osobisty wymiar. Dlatego też Osipowa gorąco apeluje do ludzi, aby wyciągali wnioski z historii i nie pozwalali na obojętność czy milczenie. Jej słowa są jak ostrzeżenie, wyrażające obawę przed konsekwencjami milczenia i obojętności: „Wszystko to wydarzyło się, ponieważ milczeliście” – jak głosi jeden z jej plakatów.

Rosyjska aktywistka Jelena Osipowa (Źródło: Alamy)


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia