Kleszcze-giganty zagrażają Polsce? Są już u naszych sądziadów

W Niemczech i na Węgrzech zaobserwowano nowy, niebezpieczny gatunek kleszcza – Hyalomma.

236

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kleszcze-giganty zagrażają Polsce? Są już u naszych sądziadów
Kleszcze-giganty zagrażają Polsce? Są już u naszych sądziadów

Te egzotyczne pajęczaki, nazywane kleszczami-gigantami, mogą wkrótce dotrzeć również do Polski. Według naukowców, ich pojawienie się jest ściśle związane ze zmianami klimatycznymi, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy.

Kleszcze-giganty: gatunek Hyalomma

Kleszcze Hyalomma pochodzą z Afryki i południowej Azji. Osiągają imponujące rozmiary – do 2 cm długości – i są dwukrotnie większe od rodzimych gatunków. Wyróżniają się również charakterystycznymi, paskowanymi nogami.

Kleszcze-giganty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, przenoszą one wiele patogenów, w tym wirusa gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej i riketsji, które mogą być śmiertelne dla ludzi. Po drugie, afrykańskie kleszcze polują inaczej niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Nie siedzą biernie w trawie ani na drzewach, ale aktywnie poszukują żywiciela, pokonując nawet kilkaset metrów. To sprawia, że ​​trudniej ich uniknąć.

Dodatkowo, ugryzienie kleszcza-giganta może być bolesne i powodować stany zapalne. W niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Kleszcze-giganty zagrażają Polsce?

Naukowcy ostrzegają przed inwazją nowego, niebezpiecznego gatunku kleszczy – Hyalomma. Te egzotyczne pajęczaki, odnotowane już w Niemczech i na Węgrzech, mogą wkrótce dotrzeć do Polski. Według ekspertów z Cambridge, ich ekspansja jest ściśle związana ze zmianami klimatycznymi, które sprzyja rozwojowi populacji kleszczy. Gatunki wcześniej występujące jedynie w Afryce i Azji, zaczynają migrować do Europy. Wśród nich znajdują sie kleszcze Hyalomma, prawdopodobnie przywiezione do Niemiec przez ptaki wędrowne.

Model rozprzestrzeniania się tego gatunku, opracowany przez naukowców z Cambridge, przewiduje ich pojawienie się w Polsce w najbliższych latach.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia