Jutro protest taksówkarzy w Warszawie – zablokują centrum miasta

Na jutro taksówkarze planują protest w centrum Warszawy

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

protest taksówkarzy w Warszawie, znak Taxi
jutro protest taksówkarzy w Warszawie - blokada centrum miasta

Już na jutro planowany jest protest taksówkarzy w Warszawie. Kierowcy chcą zablokować ruch w centrum miasta.

Protest jest wyrazem niezadowolenia z faktu, że Rada Miasta odrzuciła uchwałę, która pozwoliłaby na podniesienie stawek za przejazd. Kierowcy domagają się również równego traktowania z konkurencją, czyli firmami oferującymi przewozy na aplikacje. Taksówkarze twierdzą, że stawki taryfowe nie były zmieniane od 22 lat i nie odpowiadają już realiom ekonomicznym. Konkurencja ze strony aplikacji przewozowych jest dla nich nierówna, ponieważ firmy te mogą stosować dynamiczne cenniki. W efekcie tradycyjne korporacje taksówkarskie tracą klientów i znikają z rynku. Kierowcy taksówek domagają się od władz miasta dialogu i uwzględnienia ich postulatów. Zapowiadają, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, będą kontynuować protesty. Choć taksówkarze poruszają te kwestie od lat, władze Warszawy nie wprowadziły żadnych zmian. Dlatego też przed wyborami samorządowymi strajkujący chcą zwrócić uwagę na swoje problemy i doprowadzić do poprawy sytuacji.

Protest taksówkarzy w Warszawie – czy będzie skuteczny?

Czas pokaże, czy protest skłoni władze miasta do zmiany stanowiska. Warto jednak zwrócić uwagę, że firmy oferujące przewozy przez aplikacje również mają swoje problemy, m.in. z brakiem kierowców. To może oznaczać, że w najbliższym czasie ceny przejazdów pójdą w górę niezależnie od wyników działań taksówkarzy.

Branża taksówkarska stoi w obliczu poważnych wyzwań. Rośnie konkurencja ze strony aplikacji przewozowych, z drugiej strony coraz trudniej jest znaleźć nowych kierowców. Protesty taksówkarzy to sygnał, że konieczne są zmiany. Możliwe rozwiązania to m.in. deregulacja cen, co pozwoliłoby korporacjom taksówkarskim na większą elastyczność w kształtowaniu cen. Innym wyjściem byłoby wprowadzenie nowych regulacji dla firm oferujących przewozy przez aplikacje, tak aby wyrównać szanse w konkurencji.

Jedno jest pewne: przyszłość taksówek będzie zależeć od umiejętności dostosowania się do zmiennych zasad rynku. Władze Warszawy również powinny dopasować przepisy do obecnych realiów.

Od Czerwca nowe przepisy ograniczą przewozy na aplikację

Taksówkarze narzekający na zalew zagranicznych kierowców oferujących przewozy na aplikację mogą być zadowoleni. Niezależnie od tego, że jutro odbędzie się protest taksówkarzy w Warszawie, nowe przepisy wchodzą w życie już od Czerwca. Ustawa uchwalona w maju 2023 r. wprowadza znaczące zmiany dla kierowców taksówek na aplikację. Od czerwca będą oni musieli posiadać polskie prawo jazdy. Większość osób wykonujących ten zawód to obcokrajowcy, głównie Ukraińcy, którzy nie mają polskiego obywatelstwa. Aby uzyskać wymagany dokument, muszą przebywać na terytorium Polski minimum przez 6 miesięcy. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. W wielu dużych miastach może brakować kierowców oferujących przewozy na aplikację, co doprowadzi do wzrostu cen za przejazdy. Większą popularność zyskają tradycyjne taksówki. Mogą również powstawać nowe firmy zatrudniające kierowców posiadających polskie prawo jazdy.

Przeczytaj, co jeszcze zmieni się w przepisach dla kierowców w 2024 roku.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia