Składka zdrowotna – wyższa czy niższa, komu wyjdzie na zdrowie a kto dostanie s…?

Nowe przepisy, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, zakładają ryczałtową wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To upraszcza dotychczasowe obliczenia i może przynieść oszczędności dla większości z nich.

165

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Składka zdrowotna - wyższa czy niższa
Składka zdrowotna - wyższa czy niższa i komu wyjdzie na zdrowie a komu bokiem?

Propozycje zmian w składce zdrowotnej zaprezentowane przez rząd przedstawiają się jako obiecująca perspektywa dla przedsiębiorców w Polsce. Zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów nowelizacje mają na celu uproszczenie i uczynienie systemu bardziej przystępnym. Podobno nawet dla 93% przedsiębiorców rozliczających się na podstawie dochodu (PIT). Składka zdrowotna to kula u nogi systemu.

Rząd łaskawszy dla przedsiębiorców?

Dla ponad 1,3 miliona osób, rozliczających się na skali podatkowej, te zmiany są jednoznacznie korzystne. To wskazuje na pozytywny zwrot w kierunku wsparcia przedsiębiorczości w Polsce.

Nowe przepisy, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, zakładają ryczałtową wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To upraszcza dotychczasowe obliczenia i może przynieść oszczędności dla większości z nich. Składka zdrowotna ma być zryczałtowana na poziomie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Przewiduje, że przedsiębiorcy zapłacą około 310 zł w 2025 roku. To stanowi znaczne ułatwienie i obniżenie obciążenia finansowego w porównaniu do obecnego systemu.

Dodatkowo, wprowadzenie progu dochodowego, do którego stosuje się zryczałtowaną stawkę, pozwala na większą sprawiedliwość społeczną, zapewniając, że wyższe dochody będą odpowiednio wyżej obciążone. Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo czy na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych również zyskują na tych zmianach, dzięki wyraźniejszym zasadom i ograniczeniu maksymalnych obciążeń.

Pozytywny wydźwięk wśród biznesu – składka zdrowotna

W kontekście szerzej rozumianych korzyści społecznych, uproszczenie systemu może przyczynić się do lepszego zrozumienia i akceptacji obowiązków podatkowych wśród przedsiębiorców, co z kolei może wpłynąć na wzrost ich chęci do legalnego i uczciwego prowadzenia działalności gospodarczej.

Wprowadzenie tych zmian niesie za sobą wyzwania, takie jak konieczność pokrycia braków w budżecie NFZ. Jednak perspektywa większej przejrzystości i prostoty systemu podatkowego jest krokiem naprzód w dążeniu do bardziej efektywnego i sprawiedliwego opodatkowania.

Prostota ułatwia

Ogólnie, te zmiany są sygnałem pozytywnym dla środowiska przedsiębiorców w Polsce, oferując im jasne zasady i mniejsze obciążenie finansowe, co może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości i wzrostu gospodarczego kraju. Składka zdrowotna może być mniej restrykcyjna.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia