Protest rolników w Lubuskiem w dniach 10-12 kwietnia

Hasła bez zmian. Protest rolników w województwie Lubuskim od 10 do 12 kwietnia, utrudnienia w ruchu drogowym. Łódź zablokowana 12 kwietnia.

165

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Protest rolników w Lubuskiem w dniach 10-12 kwietnia
Protest rolników w Lubuskiem w dniach 10-12 kwietnia

Protest rolników tym razem trafia do województwa Lubuskiego i dlatego w związku z nim w dniach od 10 do 12 kwietnia wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. 

Początek protestu zapowiadany jest na dzień 10 kwietnia od godziny 13.00, a zakończenie 12 kwietnia o godzinie 23.59. Rolnicy zapowiadają że zablokowane zostanie skrzyżowanie „Podgórze” na terenie gminy Krzeszyce, czyli drogi W–134 i W–138. Co do ruchu na drodze K–22 w stronę Kostrzyna nad Odrą i Krzeszyc, może być spowolniony z uwagi na większe natężenie. Z drogi K–22 nie będzie możliwości zjazdu, a następnie wjazdu w drogę W–134 i W–138, co jest szczególnie ważne dla kierowców rzadko uczęszczających tą trasą. 

Protest rolników – kogo nie dotyczy blokada

Rolnicy zapowiadają że ruch autobusów liniowych, szkolnych, przewóz żywych zwierząt oraz przejazd służb ratowniczych będzie odbywał się bez utrudnień. Gdyby wystąpiły nagłe przypadki trzeba zwrócić się do koordynatorów protestu o możliwość przejazdu. Może to dotyczyć np. osób udających się do lekarza lub przewożących małe dzieci itp. Koordynatorzy protestu będą ubrani w pomarańczowe kamizelki, jak możemy dowiedzieć się od młodszej aspirant Klaudii Biernackiej z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Miejscowa policja z Sulęcina wyznaczyła objazdy dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Od Ośna Lubuskiego w kierunku drogi K–22 kierowcy powinni skorzystać z objazdu przez drogę W–137 (kierunek Sulęcin), następnie powiatową 1278 F (przez Miechów) lub drogę W–136 na Lubniewice. Jadący drogą W–138 relacji Długoszyn w stronę Krzeszyc, również będą musieli skorzystać z opisanych objazdów. Mieszkańcy Trzebowa i Muszkowa będą mogli swobodnie dojechać do miejsca zamieszkania.

Protest rolników - Wizyta z małą niespodzianką od 4 kwietnia pierwszy był Szymon Hołownia
Protest rolników – Wizyta z małą niespodzianką od 4 kwietnia pierwszy był Szymon Hołownia

Przeciwko czemu protestują rolnicy

Postulaty protestujących rolników dotyczą ograniczenia napływu produktów rolnych z Ukrainy do Polski, co przyczynia się do obniżenia cen oferowanych na krajowym rynku towarów oraz pogorszenia ich jakości. Rolnicy protestują równocześnie przeciwko temu że muszą spełniać restrykcyjne zasady unijnej polityki rolnej, podczas gdy rolnicy krajów spoza UE, eksportujący produkty na unijny rynek, są z nich wyłączeni. Demonstracje w krajach Europy Wschodniej skupiają się głównie na tym, że jest to nieuczciwa konkurencja. 

Protesty dotyczą również obniżenia przez Unię Europejską wymogów tzw. Zielonego Ładu, który sprawia że produkcja rolna w krajach członkowskich ma stać się bardziej ekologiczna, ale jest mniej wydajna. Rolnicy w całej Europie krytykują tzw. zielone cele UE, które ich zdaniem są obciążeniem z którymi nie spotykają się producenci spoza Europy. Podstawowym problemem pozostaje jednak nowa regulacja UE dotycząca m.in. wymogu pozostawienia 4 proc. gruntów rolnych odłogiem i zmniejszenia użycia pestycydów o połowę do 2030 roku.

Chore przepisy unijne powodują protest rolników

Dla kogo jest „Zielony Ład” który wprowadza wytyczne dla rolnictwa. Przepisy mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku i o wprowadzić bardziej ekologiczną i mniej emisyjną produkcję. Drugim celem jest zmniejszenie o połowę użycia nawozów i środków ochrony roślin. Wydaje się że takie działanie wyłącznie na terenie Unii nie prowadzi do niczego dobrego. Konkurencja z krajów z zewnątrz nie obciążonych przepisami UE spowoduje z czasem doprowadzenie do upadku europejskiego rolnictwa. 

Europejscy rolnicy oczekują nowego przemyślenia wspólnej polityki rolnej. Wytwarzane produkty powinny zapewnić wysoką jakość  żywności i bezpieczeństwo żywnościowe. Z drugiej strony ważne jest położenie nacisku na stabilizację gospodarstw i ich modernizowanie.  Nowoczesne technologie są także właściwym kierunkiem. – To jest cały czas to samo rolnictwo europejskie i niszczenie tej wspólnej polityki rolnej zamiast głębokiego jej przeformatowania – tak uważają wszyscy europejscy rolnicy.

12 kwietnia protest rolników w województwie łódzkim

W piątek 12 kwietnia rolnicy z województwie łódzkim zaplanowali swój protest. Łódź będzie zablokowana z czterech stron m.in. od strony Strykowa, Pabianic (ul. Maratońska), od strony Zgierza. Strajk będzie także na skrzyżowaniu ul. Aleksandrowskiej i Szczecińskiej.

Zachęcam do lektury Protest rolników – „Wizyta z małą niespodzianką” od 4 kwietnia

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia