Brak konsekwencji za nieodwołaną wizytę lekarską. Nadal będziemy tkwić w nonsensownych kolejkach

Jeśli też tak robisz, to nie narzekaj długie kolejki do lekarza

165

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wizyta lekarska - pusta recepcja przychodni. W ostatnim rzędzie oczekuje siwowłosa pacjentka. Przy kontuarze rejestracji, rozmawiają lekarz i pielęgniarka.

Od lat zewsząd dobiega narzekanie, na niewydolność systemu opieki zdrowotnej, a szczególnie na czas oczekiwania na wizytę lekarską. Oczywiście narzekają pacjenci. Prawdopodobnie żaden z nich nie zdaje sobie sprawy, że do takiej sytuacji przyczyniają się również sami pacjenci. Wizyta lekarska

Nieodwołana wizyta lekarska to stracona szansa dla innego pacjenta

Powodów niestawienia się na zarezerwowaną wizytę lekarską może być wiele, ale jak pokazują liczby ogromna rzesza osób nie uznaje za konieczne, poinformowanie gabinetu, przychodni czy szpitala o wcześniejszym odwołaniu wizyty. Niemal milion trzysta tysięcy, taką ilość wizyt które przepadły bo pacjent się nie stawił, podał NFZ. Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w NFZ Paweł Florek przekazał, że – „Najwięcej, bo ponad 420 tys., przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii”.

Z pewnością osoby postępujące w ten wysoce naganny sposób uważają, że nic wielkiego się nie stało, a jest wręcz odwrotnie. Przez ich niefrasobliwe podejście, przepada szansa na wcześniejszą wizytę dla innego, naprawdę potrzebującego pomocy pacjenta. Kiedy trzeźwo myślący pacjent odwoła wizytę, zarezerwowany termin nie przepada gdyż może z niego skorzystać inna osoba oczekująca.

W chwili obecnej resort zdrowia nie przewiduje możliwości stosowania kar finansowych wobec pacjentów, za niestawienia się na umówioną wizytę lekarską. Według ministerstwa zdrowia, jeśli pacjent nie odwołał z wyprzedzeniem terminu wizyty, największą karą dla niego jest skreślenie z listy oczekujących, oraz konieczność zajęcia miejsca na końcu kolejki.

Nieodwołane wizyty lekarskie nie są problemem wyłącznie polskiej służby zdrowia. Borykający się z tą samą „dolegliwością” Skandynawowie, wprowadzili sankcje finansowe dla niepoważnych pacjentów. Nad podobnym rozwiązaniem pracują Francuzi, planujący za nie stawienie się na wizycie, bez wcześniejszego poinformowania o tym fakcie, karę w wysokości 5 euro.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia