Mandat za słuchanie muzyki podczas jazdy

Mandat za słuchanie muzyki w słuchawkach podczas jazdy samochodem to nowy pomysł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Co z niepełnosprawnymi.

228

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mandat za słuchanie muzyki podczas jazdy
Mandat za słuchanie muzyki podczas jazdy

Propozycja wprowadzenia nowego mandatu za słuchanie muzyki podczas jazdy spotkała się z aprobatą w Sejmie i Senacie. Petycję autorstwa anonimowego autora przekazano do specjalnej komisji, która zajmuje się petycjami. Według sugestii wnioskodawcy, osoby korzystające z słuchawek podczas prowadzenia pojazdów powinny być ukarane mandatami, których wysokość zależałaby od rodzaju pojazdu. Najniższa kara obejmować miałaby rowerzystów, a najwyższa kierowców ciężarówek i autobusów. Maksymalna kwota mandatu wynosiłaby ponad 2 tysiące złotych. Wprowadzenie takiej regulacji może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, ponieważ prowadzenie pojazdu z zatkanymi uszami może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Pomysł nowego mandatu spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony legislatorów, co może oznaczać, że wkrótce zostanie on wprowadzony w życie.

Mandat za słuchawki podczas jazdy, co z niepełnosprawnymi

Komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji w rozmowie z TVN Turbo powiedział. „Są bardzo różnego rodzaju słuchawki. Na przykład są słuchawki, których używają osoby niepełnosprawne, niedosłyszące, są słuchawki, które redukują szumy. Są też takie, które odrywają naszą uwagę od tego, co dzieje się wokół pojazdu i słuchając głośnej muzyki możemy nie usłyszeć chociażby nadjeżdżającego pojazdu”. Pomysł jest dobry, chociaż jak zwykle nie spodoba się wielu zwłaszcza młodym osobom.

Ministerstwa muszą wypowiedzieć się na temat zasadności petycji i pomysłu, oraz wdrożenia nowych zasad. Nie wiadomo też czy rząd podejmie inicjatywę legislacyjną. Ustawa musiałaby uwzględniać różne typy akcesoriów. Miejmy nadzieję że wzięto by pod uwagę osoby niepełnosprawne, które korzystają ze specjalnych słuchawek redukujących szumy. Na ten problem zwrócił również uwagę

Mandat za słuchanie muzyki podczas jazdy
Mandat za słuchanie muzyki podczas jazdy fot. Alexandre Bouche / Unsplash

Do teraz obowiązuje art. 3 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Obowiązki uczestnika ruchu w zakresie bezpieczeństwa

1.
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

Muzyka podczas jazdy – bezpieczna czy nie?

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia