Brak OC – płać lub pójdziesz z torbami

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia robią wrażenie więc zastanów się czy warto.

178

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Brak OC – płać lub pójdziesz z torbami. Kolizja z obcokrajowcem - po czołowym zderzeniu z kabiny doszczętnie rozbitego, białego dostawczaka, o własnych siłach wychodzi kierowca Ukrainiec.
Brak OC – płać lub pójdziesz z torbami. Chwilę po czołowym zderzeniu z ciężarówką

Jak wszyscy doskonale wiemy kary za brak OC to żaden nowy temat, który jest ściśle powiązane z wysokością płacy minimalnej. Ich wysokość w 2024 roku niebagatelnie wzrosła i szokuje tych, którzy z opłatą spóźnią się choćby o jeden dzień. Jeżeli kontrola wykaże czy twój pojazd ma OC, czy też nie zostaniesz wezwany do okazania dokumentu ubezpieczeniowego. Obecnie większość wezwań przychodzi automatycznie z UFG. Pozostałe wezwania przychodzą po kontroli drogowej którą przeprowadza policja. Pamiętajmy że ubezpieczenie OC jest finansowym zabezpieczeniem dla kierowców w razie spowodowania kolizji. Jeżeli zostaniemy poszkodowani w wypadku drogowym a sprawca nie posiada ważnej polisy OC, wówczas odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W 2024 roku wzrost kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu nastąpi dwukrotnie gdyż, w lipcu czeka nas kolejna podwyżka. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 4242 zł, a od 1 lipca wzrośnie do 4300 zł.  Trzeba pamiętać, że każdy samochód poruszający się po drogach w Polsce musi być chroniony polisą ubezpieczenia OC. Celem tego zabezpieczenia jest ochrona zdrowia i mienia osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym spowodowanym przez kierującego pojazdem. Polisa OC to również ochrona dla sprawcy wypadku polegająca na brakiem konieczności naprawy wyrządzonych krzywd z własnego majątku. 

Ile wynosi kara za brak OC

Wysokość kar za brak OC jest uzależniona od dwóch kwestii, którymi są: typ pojazdu oraz czas, przez jaki właściciel nie posiadał ważnej polisy. Zgodnie z art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązujących, w pierwszej połowie 2024 roku maksymalna kara za brak ubezpieczenia pojazdu mechanicznego wynosi 12 730 zł, a po 1 lipca wzrośnie do 12 900 zł. Dotyczy to jednak samochodów ciężarowych.

Poniższe zestawienie obrazuje nam na co jesteśmy narażeni w przypadku zaniedbania w opłaceniu ubezpieczenia OC.

Brak OC – płać lub pójdziesz z torbami. Wypadek na drodze
Brak OC – płać lub pójdziesz z torbami. Wypadek na drodze

Stawki za brak OC w pierwszym półroczu 2024 roku

Wysokość opłaty za przerwę w ochronie zależy od minimalnego wynagrodzenia, rodzaju pojazdu oraz czasu przerwy za brak wykupionego OC:

20% opłaty – od 1 do 3 dni,

50% opłaty – od 4 do 14 dni,

100% opłaty – powyżej 14 dni

Kara po wygaśnięciu OC do 3 dni

Samochód osobowy: 1700 zł,

Samochód ciężarowy: 2550 zł,

Ciągnik rolniczy: 850 zł,

Motocykl: 280 zł,

Motorower: 140 zł

Kara po wygaśnięciu OC od 4 do 14 dni

Samochód osobowy: 4240 zł,

Samochód ciężarowy: 6360 zł,

Ciągnik rolniczy: 2120 zł,

Motocykl: 560 zł,

Motorower: 280 zł

Kara po wygaśnięciu OC powyżej 14 dni

Samochód osobowy: 8480 zł,

Samochód ciężarowy: 12730 zł,

Ciągnik rolniczy: 4240 zł,

Motocykl: 1430 zł,

Motorower: 560 zł

Wysokość składki OC

Na rynku ubezpieczeniowym są dziesiątki firm które zachęcają nas do powierzenia opieki nad naszym pojazdem, nie tylko w kwestii OC, ale również AC i NNW. Stosując różne zachęty i bonusy samo obliczanie składek wygląda podobnie. Poniżej kilka najczęściej branych pod uwagę kwestii przy ustalaniu wysokości OC.

1.Wiek i doświadczenie kierującego: Osoby młode i z niewielkim doświadczeniem w kierowaniu pojazdem ponoszą wyższe koszty OC w porównaniu z kierowcami bardziej doświadczonymi.

2.Miejsce zamieszkania: Duże miasta gdzie ryzyko wypadków jest wyższe to zazwyczaj większa składka.

3.Typ oraz model pojazdu: Ubezpieczenie samochodów o dużej pojemności silnika jest droższe.

4.Historia ubezpieczeniowa: Kierowcy którzy w przeszłości byli uczestnikami kolizji czy wypadków, powinni spodziewać się wyższej składki.

5.Przeznaczenie pojazdu: Samochód do celów prywatnych wiąże się z niższymi kosztami ubezpieczenia niż w przypadku pojazdów służbowych.

6.Forma płatności: Opłacenie składki w jednej racie, w formie online może przynieść zysk w postaci zniżki.

Niższe składki OC? Nowy pomysł, nie dla wszystkich kierujących

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia