Prokuratura Krajowa, poinformowała o zatrzymaniu na terytorium Polski obywatela RP Pawła K., do jego aresztowania doszło 17 kwietnia 2024 roku. W chwili obecnej wiadomo, że zatrzymanemu postawiono zarzut z art. 130 § 3 kodeksu karnego – zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Szpiegował na rzecz Rosji
Zatrzymanie Pawła K. jest efektem współpracy Prokuratury Krajowej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz z Prokuraturą Generalną Ukrainy i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. W toku śledztwa ustalono, iż podejrzany nawiązywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę w Ukrainie oraz zgłosił swoją gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej. Według prokuratury, jego zadaniem było zbieranie i przekazywanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej, wszelkich informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka.
Dlaczego Rzeszów-Jasionka?
Otóż zanim rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, obecny Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka był małym lotniskiem regionalnym. Natomiast obecnie jest kluczowym ośrodkiem rozległej operacji mającej na celu dostarczanie Ukrainie zachodniej pomocy wojskowej. Samoloty wojskowe i towarowe z USA oraz całej Europy regularnie przylatują i wylatują z lotniska, dostarczając zaopatrzenie oczekującym ciężarówkom. Te z kolei wiozą ładunki do oddalonej o 100 km, granicy z Ukrainą.
Ponieważ ukraińska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla większości lotów, przywódcy podróżujący do i z Ukrainy zazwyczaj przylatują do krajów sąsiednich, takich jak Polska, a następnie podróżują pociągiem do Kijowa. Z rzeszowskiego lotniska korzysta w swoich podróżach, również prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński i stąd prosty wniosek, że zebrane przez Pawła K. informacje mogły być wykorzystane przez rosyjskie służby specjalne, do zaplanowania ewentualnego zamachu na jego życie.
Śledztwo wyjaśni czy Paweł K. szpiegował na rzecz Rosji
Jak informuje Prokuratura Krajowa – „Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Pawła K. przekazało polskiej Prokuraturze Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Następnie w toku śledztwa uzyskano od strony ukraińskiej w ramach pomocy prawnej kluczowy materiał dowodowy w sprawie. Skoordynowane działania polskich i ukraińskich służb pozwoliły na zabezpieczenie materiału dowodowego także poza granicami Polski”.
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, przychylił się do wniosku Prokuratury i zastosował wobec Pawła K. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Śledztwo trwa i ma charakter rozwojowy.
W ubiegłym roku polskie władze poinformowały, o aresztowaniu grupy cudzoziemców pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Mieli oni zainstalować dziesiątki kamer, w tym niektóre na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka.
Mogło ci umknąć: Mobilizacja w Ukrainie według nowych zasad – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę
********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.