USA ogłosiły nowe sankcje na Iran

W czwartek Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wprowadzenie nowych sankcji wobec Iranu po ataku rakietowym na Izrael. Te środki mają na celu ograniczenie produkcji dronów przez Iran oraz uniemożliwienie im dostępu do niektórych materiałów półprzewodnikowych. Dodatkowo, ograniczono możliwości poruszania się irańskich dyplomatów w Nowym Jorku.

111

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bidenem wydał rozkaz
- Jesteśmy zdeterminowani, by zwiększyć ekonomiczną presję na Iran - oznajmił prezydent Joe Biden.

W oświadczeniu, które wydał, Prezydent Biden wyjaśnił, że nowe sankcje będą nakierowane na przywódców i organizacje związane z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Irańskim ministerstwem obrony oraz na programy produkcyjne dotyczące rakiet i dronów. To oznacza, że osoby odpowiedzialne za kierowanie tą strukturą wojskową. Oraz firmy lub instytucje współpracujące z nią zostaną poddane ograniczeniom finansowym i handlowym. Sankcje te mają na celu osłabienie zdolności Iranu do rozwijania swojego arsenału rakietowego i dronów oraz ograniczenie jego wpływu na regionie. Szczególnie w kontekście destabilizujących działań wobec Izraela. Dodatkowo, ograniczenia nałożone na poruszanie się irańskich dyplomatów w Nowym Jorku. Mają zasygnalizować determinację USA w kontroli ruchu i działań irańskich reprezentantów na międzynarodowej arenie.

Razem z przywódcami G7 „jesteśmy zdeterminowani, by działać razem, by zwiększyć ekonomiczną presję na Iran. I nasi sojusznicy, i partnerzy już ogłosili lub ogłoszą dodatkowe sankcje i środki, by ograniczyć destabilizacyjne programy wojskowe Iranu” 

– powiedział Biden.


Zgodnie z komunikatem wydanym przez amerykański resort finansów, w współpracy z Wielką Brytanią. Nałożono restrykcje na 16 osób oraz dwa podmioty, które są odpowiedzialne za produkcję dronów oraz silników do tych maszyn. Ponadto, sankcje zostały nałożone na irańską firmę motoryzacyjną Bahman Group, która udziela wsparcia Strażnikom Rewolucji Islamskiej. To oznacza, że te osoby i organizacje zostaną poddane ograniczeniom finansowym i handlowym. Co ma na celu osłabienie ich zdolności do prowadzenia działań w zakresie produkcji oraz wsparcia militarnego.

Dodatkowo, resort handlu ogłosił wprowadzenie kontroli eksportu, które mają ograniczyć dostęp Iranu do kluczowych technologii. W tym podstawowych komercyjnych półprzewodników i mikroelektroniki. Warto zauważyć, że te ograniczenia nie dotyczą jedynie produktów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych. Lecz także tych, które zostały wytworzone przy użyciu amerykańskiej technologii. Jest to ważny krok w kierunku kontrolowania transferu technologii, który ma na celu utrudnienie Iranowi dostępu do zaawansowanych materiałów. Potrzebnych do rozwoju ich militarnych programów rakietowych i dronów.

Nowe ograniczenia dla irańskich delegatów w ONZ

Według najnowszych ogłoszeń Departamentu Stanu. Dodatkowe restrykcje zostały nałożone na możliwość poruszania się delegacji irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas spotkań w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Te nowe zasady określają, że dyplomaci irańscy będą mogli przemieszczać się tylko w określonym obszarze. Który obejmuje zasięg dwóch przecznic między siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, irańskim przedstawicielstwem przy ONZ oraz portem lotniczym imienia Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku.

Ograniczenie to ma na celu skoncentrowanie aktywności dyplomatycznej irańskich przedstawicieli na ściśle określonych obszarach, co może mieć związek z obawami dotyczącymi działań wywiadowczych lub bezpieczeństwa. Ta decyzja stanowi kolejny krok w utrudnianiu swobody działania irańskich dyplomatów na terenie USA, co może być reakcją na działania Iranu sprzeczne z interesami amerykańskimi. Dodatkowo, ograniczenie przemieszczania się delegacji może być interpretowane jako element większej strategii nacisku politycznego wobec Iranu w kontekście napięć na arenie międzynarodowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia