Denga szaleje w obu Amerykach – tak źle jeszcze nie było

Denga to groźna choroba wirusowa - w tym roku wiele krajów zmaga się z historycznym wzrostem zakażeń

171

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

denga szaleje w obu Amerykach - komar siedzący na skórze
denga szaleje w obu Amerykach - wirusa roznoszą komary

W ostatnich miesiącach denga szaleje w obu Amerykach. Organizacje zajmujące się ochroną zdrowia alarmują, że tak wysokiej liczby zakażeń i zgonów jeszcze nie było.

Alarmujący wzrost zachorowań na dengę sieje strach wśród mieszkańców zarówno Ameryki Południowej, jak i Północnej. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku odnotowano trzykrotnie więcej przypadków zakażeń niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Do marca wykryto około 3,5 miliona infekcji, a liczba zgonów przekroczyła tysiąc. Eksperci ostrzegają, że obecny sezon może okazać się najgorszym w historii Ameryki pod względem zachorowań na tę groźną chorobę. Głównym winowajcą jest wirus dengi, przenoszony przez komary z rodzaju Aedes, do których należą m.in. komary tygrysie. Szczególnie dotknięte epidemią są Brazylia, Argentyna i Paragwaj. W samej Argentynie od połowy 2023 roku odnotowano ponad 150 przypadków, a lokalni lekarze mówią o „historycznej epidemii”. W Brazylii liczba zachorowań wzrosła o ponad 70% w porównaniu z 2023 rokiem, a w Paragwaju o 120%.

Denga szaleje w obu Amerykach – zagrożenie w Azji i Europie

Zagrożenie dengą nie ogranicza się jednak do Ameryki. W Europie rośnie liczba zachorowań, a w lutym 2024 roku włoskie lotnisko im. Leonardo Da Vinci zaostrzyło procedury sanitarne i dezynfekcję samolotów, w obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Przypadki dengi odnotowano również w Azji, m.in. w Singapurze, gdzie liczba zakażeń w styczniu 2024 roku była dwa razy większa niż w grudniu 2023 roku. Warto pamiętać, że około 4 miliardy ludzi na świecie, czyli połowa populacji, żyje na obszarach zagrożonych dengą.

Walka z dengą wymaga działań na wielu płaszczyznach. Oprócz profilaktyki osobistej, takiej jak stosowanie repelentów i moskitier, konieczne są programy zwalczania komarów prowadzone na szeroką skalę. Obejmują one opryskiwanie terenów lęgowych komarów, usuwanie miejsc rozmnażania tych owadów oraz edukację społeczeństwa na temat sposobów ochrony przed zakażeniem. Ważne jest również wczesne rozpoznanie i leczenie choroby, co może znacząco poprawić rokowania pacjentów.

Co to za choroba?

WHO alarmuje, że denga szaleje w obu amerykach. Czym jednak jest? Denga to gorączkowa choroba wirusowa przenoszona przez komary z rodzaju Aedes, do których należą m.in. komary tygrysie. Występuje głównie w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata, takich jak Azja, Pacyfik, Karaiby, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Afryka.

Objawy dengi to:

• Wysoka gorączka, często powyżej 39°C,

• Silne bóle głowy,

• Bóle mięśni i stawów,

• Bóle oczu,

• Wysypka skórna,

• Wymioty i biegunka.

W ciężkich przypadkach denga może prowadzić do gorączki krwotocznej dengi (DHF), która może powodować wstrząs septyczny i silne krwawienia, co ostatecznie prowadzi do śmierci. Na zachorowanie i ciężki przebieg dengi szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz z osłabionym układem odpornościowym. Obecnie nie ma specyficznych leków na tę chorobę. Leczenie dengi polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom. Chorzy powinni przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wskazany jest również odpoczynek i picie dużej ilości płynów.

Wiesz, że denga szaleje w obu Amerykach i wybierasz się do któregoś z krajów dotkniętych tą chorobą? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj też o tym, że kleszcze są coraz groźniejsze.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia