Ostatnia droga Damiana Sobóla. Wybitne zasługi na rzecz potrzebujących pomocy i wsparcia

W sobotę, 20 kwietnia, miasto Przemyśl zgromadziło się, aby pożegnać Damiana Sobóla. Wolontariusz poniósł tragiczną śmierć w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego w Strefie Gazy.

141

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ostatnia droga Damiana Sobóla. Jego poświęcenie i odwaga stanowią trwałe świadectwo o potędze ludzkiej solidarności i miłości do bliźniego.
Ostatnia droga Damiana Sobóla. Jego poświęcenie i odwaga stanowią trwałe świadectwo o potędze ludzkiej solidarności i miłości do bliźniego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się modlitwą różańcową w kościele św. Józefa, gdzie uczestnicy zebrań mogli wyrazić wdzięczność, podziw i solidarność dla Sobóla oraz jego poświęcenia dla osób potrzebujących pomocy.

Ostatnia droga Damiana Sobóla. Jego działalność przynosiła chlubę wszystkim Polakom

Damian Soból został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia.

„Działalność zmarłego przynosiła chlubę, nie tylko jemu osobiście, lecz także wszystkim Polakom. Niech wyrazem naszego głębokiego szacunku i niegasnącej pamięci o nim, będzie przyznany pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Bliskim, przyjaciołom i współpracownikom zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście, który tuż przed mszą św. odczytał Dariusz Dudek, doradca Prezydenta.

Działalność Sobóla stanowiła inspirację dla wszystkich Polaków oraz ludzi na całym świecie. Jego oddanie sprawie pomocy humanitarnej oraz wrażliwość na cierpienie innych uczyniły go wzorem godnym naśladowania. W homilii podczas uroczystości pogrzebowych, bp pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, Krzysztof Chudzio podkreślił, że troska o godność każdego człowieka była centralną wartością, którą Soból reprezentował.

„Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył. I dla których, nie zawahał się nawet oddać życia. Nieustraszony wolontariusz (…) Damian” – podkreślił duchowny.

MSZ: „Takie postacie są świadectwem człowieczeństwa”

Po zakończeniu uroczystej mszy, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul odczytała list kondolencyjny nadesłany przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego. W treści listu minister przypomniał, iż Damian Soból stał się jedną z ofiar ostrzału ze strony armii izraelskiej, podczas gdy wraz z innymi wolontariuszami World Central Kitchen udzielał pomocy mieszkańcom Strefy Gazy.

„Damian Soból w przeszłości niósł pomoc mieszkańcom Afryki i Turcji, a w rodzinnym Przemyślu, (…) pomagał Ukraińcom uciekającym przed rosyjskimi bombami. Takie postacie są świadectwem człowieczeństwa, dowodem, że nawet w najgorszych czasach wojen, krwi i łez, znajdują się dzielni ludzie, którzy mroczny świat konfliktów rozświetlają swoją postawą pełną miłości bliźniego i oddania drugiemu człowiekowi. Wierzę, że wartości, które reprezentował, żyją w sercach tysięcy wolontariuszy, a Damian będzie dla nich wzorem. Niech spoczywa w pokoju” – napisał w liście kondolencyjnym Minister Spraw Zagranicznych.

Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele władz państwowych, ambasador Palestyny w Polsce oraz założyciel World Central Kitchen – Jose Andres. Kondukt żałobny, liczący kilkaset osób, przeszedł przez miasto, aby uczcić pamięć zmarłego.

Wolontariusz Damian Soból spocznie na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego, w kwaterze P-76.

Zginął 1 kwietnia tego roku w wyniku ataku na konwój organizacji World Central Kitchen, dostarczającej żywność w Strefie Gazy. Jego poświęcenie i odwaga stanowią trwałe świadectwo o potędze ludzkiej solidarności i miłości do bliźniego. Cześć jego pamięci.

Zobacz także:

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia