Ciąg dalszy problemów TikToka, tym razem w Unii Europejskiej

UE może zawiesić funkcję „pieniądze za oglądanie” na TikToku

84

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ciąg dalszy problemów TikToka - komputerowe wyobrażenie leżącego smartfona. Na fioletowo-niebieskim ekranie znajduje się duże, białe logo TikToka.

Komisja Europejska może już w najbliższy czwartek zawiesić program nagród TikTok Lite, w ramach którego użytkownicy zarabiają na spędzaniu czasu w aplikacji. Komisarz Thierry Breton stwierdził, że ta funkcja jest „toksyczna i uzależniająca”, szczególnie gdy korzystają z niej dzieci. Ciąg dalszy problemów TikToka

TikTok ma czas do środy, aby obronić swój program nagród, w przeciwnym razie może on zostać zawieszony już w czwartek 25 kwietnia. W swoim poście na platformie X, Thierry Breton oznajmił, iż – „Jesteśmy gotowi uruchomić… środki tymczasowe, w tym zawieszenie programu nagród TikTok Lite”. Co naturalnie rozczarowało właściciela aplikacji. Jednocześnie Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie przeciwko spółce z branży mediów społecznościowych, aby ocenić, czy złamała ona prawo UE.

Bowiem, zgodnie z obowiązującym od ubiegłego roku unijnym prawem, duże platformy, takie jak TikTok, muszą przeprowadzić ocenę ryzyka, przed wprowadzeniem w swoich produktach, znaczących zmian. Pomimo, że Komisja poprosiła TikToka o przedstawienie takiej oceny dla programu Task & Rewards, firma nie przedstawiła jej na czas. Stwierdzono natomiast, że system stwarza ryzyko „poważnych szkód dla zdrowia psychicznego użytkowników”.

Ciąg dalszy problemów TikToka czyli Task & Rewards

W zeszłym tygodniu TikTok uruchomił program „Zadania i nagrody” (Task & Rewards) we Francji i Hiszpanii. To nowa funkcja w TikTok Lite, czyli „odchudzonej” wersji głównej aplikacji społecznościowej. Zużywającej mniej danych i miejsca w smartfonach użytkowników. W ramach programu użytkownicy mogą zarobić równowartość kilku pensów dziennie, za oglądanie filmów i korzystanie z aplikacji. Komisja bada, czy mogłoby to mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne użytkowników, w tym dzieci, „szczególnie w wyniku nowej funkcji stymulującej zachowania uzależniające”.

TikTok twierdzi, że nagrody są dostępne wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia i istnieją narzędzia umożliwiające weryfikację ich wieku. Komisja podejrzewa jednak „brak skutecznych mechanizmów weryfikacji wieku”. TikTok nie planuje udostępnienia tej funkcji, w jej obecnej postaci poza Francją i Hiszpanią. Program jest dostępny także w niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej.

To drugie formalne dochodzenie w sprawie TikToka wszczęte w Unii Europejskiej. W lutym Komisja wszczęła formalne postępowanie przeciwko spółce z branży mediów społecznościowych badając, czy złamała ona przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, ochrony dzieci oraz nadzoru nad szkodliwymi treściami. TikTok zadeklarował wówczas współpracę w dochodzeniu i kontynuował ją z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa w Internecie. Zgodnie z unijną ustawą o usługach cyfrowych na firmy może zostać nałożona kara w wysokości do 6% światowych przychodów.

TikTok uzasadnia swoje rozczarowanie unijną decyzją ponieważ centrum nagród TikTok Lite nie jest dostępne dla osób poniżej 18 roku życia i obowiązuje dzienny limit zadań związanych z oglądaniem wideo.

Mogło ci umknąć: Dlaczego USA chcą pozbyć się TikTok-a?

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia