Czy wyższe ceny wody zmuszą nas do jej oszczędzania?

Wszystko drożeje, woda także, a my wracamy do sytuacji sprzed 2017 roku.

100

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wyższe ceny wody - na niebieskim tle stoi szklanka, do której z dużej wysokości wlewana jest woda. Tworzy malowniczy rozbryzg.

Niewykluczone, że czekają nas podwyżki cen wody, nad którymi czuwało dotychczas Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To właśnie ono zatwierdzało dotychczas taryfy za wodę oraz ścieki. Wyższe ceny wody

Tytułowe wyższe ceny wody, mogą być skutkiem opracowywanej przez Ministerstwo Infrastruktury ustawy. Zakłada ona, że ustalanie wysokości taryf za wodę będzie leżało w gestii gmin, a to budzi szereg obaw o niekontrolowany wzrost cen. Naturalnie w tym miejscu ministerstwo informuje, że nowym zasadom będą towarzyszyły odpowiednie normy postępowania, uniemożliwiające „kosmiczne” podwyżki. Według nowych zasad każda rada gminy, podejmując stosowną uchwałę będzie władna ustalić wysokość taryfy opłat za wodę.

Wyższe ceny wody są niemal pewne

Nowa ustawa, wpisuje się w zarzuty stawiane przez samorządy Wodom Polskim, które blokowały wprowadzenie wyższych stawek przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym. W samym roku 2022, na złożone przez PWK 850 wniosków o zezwolenie na zmianę taryfy, tylko 150 z nich rozpatrzono pozytywnie. Wyższe taryfy za wodę, nie stanowią czystego zysku przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, muszą one pokryć ponoszone koszty eksploatacji, energię, inwestycje oraz szereg innych wydatków.

Jak zapewniają autorzy nowego rozwiązania, nie mają oni zamiaru wykluczać Wód Polskich, z procesu decyzyjnego w ustalaniu wysokości taryf za wodę. W przypadku kiedy ustalona przez radę gminy taryfa, będzie wyższa o 15% od średniej stawki taryfy w danym regionie wodnym, do akcji wkroczą Wody Polskie. Warto przypomnieć, że pomimo centralnego nadzoru nad wysokościami taryf za wodę, doszło do ogromnych rozbieżności w kosztach dostarczenia wody i odbioru ścieków, w poszczególnych regionach kraju. Pomimo ustalenia w 2023 roku, średniej ceny wody i ścieków dla Polski, na poziomie 13 zł brutto/m³, na Podlasiu wynosiła ona 9,93 zł, natomiast na Śląsku aż 16,68 zł.

Ministerstwo Infrastruktury żywi nadzieję, że projektowane zmiany zadowolą wszystkie zainteresowane strony.

(Źródło:DGP)

Mogłeś przegapić: Unikaj mandatu, głębokość bieżnika w oponach – nowy pomysł na sprawdzenie

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia