Jelcz PR110 – autobusowa miejska legenda

1299

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jelcz PR110 – mnóstwo poprawek i poważna wada

Autobus PR110 został dobrze przyjęty przez pasażerów. Było w nim sporo miejsca, co stało się bardzo istotne, gdyż komunikacja miejska przeżywała w tamtym okresie prawdziwy napór pasażerów. Po pewnym czasie na ulicach większości polskich miast można było zauważyć dwunastometrowe maszyny przewożące pasażerów od przystanku do przystanku. Nie oznacza to, że były one bezawaryjne. W ciągu pięciu lat, między 1976 a 1981 rokiem wprowadzono aż 1901 zmian konstrukcyjnych, co było prawdziwym rekordem. Wszystkie te poprawki miały oczywiście wpłynąć na trwałość pojazdu i zmniejszyć jego awaryjność. Chodziło jednak jeszcze o to, by znormalizować części, tak aby maksymalnie ograniczyć udział elementów importowanych. W 1978 roku zdecydowano się również na zastosowanie ulepszonego silnika, wersji SW680/78/1.

Stosunkowo szybko okazało się, że Jelcz PR110U posiada bardzo poważną wadę konstrukcyjną. Chodziło o kratownicę, która najzwyczajniej w świecie pękała w wielu egzemplarzach. Wynikało to z tego, że pochodziła ona z modelu PR100, który był przecież lżejszy i krótszy, tak więc i jej konstrukcja mogła być delikatniejsza. Mimo jej wydłużenia do 12 metrów nie została ona wzmocniona, a tymczasem silnik, który na niej montowano w modelu PR110, pochodził od ciężarówki i zawierał wiele elementów żeliwnych. Przez to oraz permanentnie przepełnione pasażerami autobusy problem pękającej kratownicy stał się wręcz plagą. Pomimo usilnych prób, inżynierowie z Jelcza nie naprawili tego problemu.

Jelcz PR110
Jelcz PR110 By Karol Szapsza (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Jelcz PR110 – model międzymiastowy i wiele prototypów

Powstała również wersja podmiejska i międzymiastowa autobusu PR110. Ta pierwsza została nazwana PR110L i posiadała inne wyposażenie wnętrza jak na przykład zasłony w oknach i podwójne siedzenia. Usunięto również środkowe drzwi. Autobus mógł pomieścić 95 lub 98 pasażerów (w zależności od wyposażenia). Wersja międzymiastowa otrzymała oznaczenie PR110IL i powstała w 1977 roku. Podniesiono podłogę, dzięki czemu uzyskano miejsce na luki bagażowe. Model PR110IL mieścił aż 51 osób na miejscach siedzących. Podobnie jak w modelu podmiejskim pozbyto się środkowych drzwi.

Przez lata powstało również bardzo dużo prototypów opartych na konstrukcji Jelcza PR110. Jednym z ciekawszych był autobus elektryczny zaprojektowany w latach siedemdziesiątych. Niestety nie wiadomo co stało się z jedynym zbudowanym egzemplarzem. W 1991 roku powstał również autobus konferencyjny z zupełnie innym wnętrzem, wyposażony w klimatyzację i wiele innych udogodnień. Prototypów było całe mnóstwo, jednak nie udało im się zaistnieć. Jelcz PR110 produkowany był do 1992 roku. Aktualnie bardzo ciężko spotkać ten autobus w służbie komunikacji miejskiej. Większość została wycofana, jedynie kilka sztuk odbywa swoje ostatnie kursy od przystanku do przystanku.

Zobacz także: Autosan H7 – niewielki autobus z przełomu wieków

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia