Audi 80 B3 – aspirujący klasyk

2198

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Audi 80 B3 od strony technicznej

Audi 80
Audi 80 B3

19 jednostek benzynowych i trzy wysokoprężne – tak długa lista robi ogromne wrażenie. W praktyce okazuje się jednak, że właściwie wszystkie silniki benzynowe to konstrukcje niemal bliźniacze, różniące się przede wszystkim sposobem zasilania (gaźnik, wtrysk jednopunktowy, wtrysk wielopunktowy).

Słabe strony? Typowe usterki? Nic z tych rzeczy, każda jednostka, która trafiała pod maskę B-trójki, spokojnie może być określana mianem pancernej. Pewne problemy może sprawiać wtrysk mechaniczny, jednak większość z nich wynika z zaniedbań samych użytkowników i niewłaściwego serwisu. Prawidłowa obsługa jest natomiast gwarancją długowieczności.

Zawieszenie Audi 80 B3 to prosta i wytrzymała konstrukcja oparta o kolumny MacPhersona (z przodu) i sztywną belkę (z tyłu). Należy jednak zaznaczyć, że o ile wybieranie nierówności stoi na znośnym poziomie, to właściwości jezdne są słabą stroną B-trójki. Samochód ochoczo podpiera się lusterkami i wykazuje wyraźną tendencję do podsterowności. Znacznie lepiej pod tym względem wypadają wersje Quattro, w których zastosowano niezależne zawieszenie wszystkich kół. A skoro o napędzie mowa..

… w Audi 80 moc trafia na przednią oś lub na wszystkie cztery koła. Wersje Quattro wykorzystują centralny mechanizm różnicowy TorSen. W normalnych warunkach napęd jest rozdzielany w proporcjach 50:50. W przypadku uślizgu, na oś może trafić maksymalnie 75 procent mocy i momentu obrotowego. Producent zastosował też blokadę tylnego mostu, którą można aktywować przy prędkości do 30 km/h.

Audi 80 dziś

Audi 80
Audi 80 B3

Pomimo zaawansowanego wieku, popularne „osiemdziesiątki” pozostają wiecznie żywe. Solidna konstrukcja spisuje się znakomicie, a śmiesznie niskie koszty serwisowania sprawiają, że utrzymanie samochodu w dobrej kondycji nie stanowi najmniejszego problemu.

Długowieczności sprzyja też zabezpieczenie antykorozyjne. Wszystkie panele nadwozia B-trójki zostały podwójnie ocynkowane, dzięki czemu „ruda” nawet nie próbuje zbliżyć się do tego modelu. Wszelkie ślady korozji świadczą o kolizyjnej przeszłości danego egzemplarza i o niefachowo przeprowadzonej naprawie.

Najmniejszych problemów nie sprawia też mechanika. Pod warunkiem prawidłowej eksploatacji, silniki wykazują wyjątkową trwałość. Całkiem solidne jest też zawieszenie, w którym najszybciej poddają się sworznie wahaczy i metalowo-gumowe tuleje.

O długowieczności Audi 80 w dużej mierze zadecydowała też jakość wykonania wnętrza. Plastiki deski rozdzielczej nie wykazują tendencji do blaknięcia i pękania. Poszczególne elementy nie skrzypią, nawet po wielu latach eksploatacji na polskich drogach.

Oczywiście, „osiemdziesiątka” nie jest całkowicie pozbawiona wad. Problemy może sprawić zespolony przełącznik, odpowiadający za obsługę oświetlenia, kierunkowskazów i wycieraczek. Kapryśna bywa też kostka stacyjki i podświetlenie wnętrza. Jeżeli jednak pojazd był serwisowany sumiennie, awarie uniemożliwiające jazdę są zjawiskiem niezwykle rzadkim.

 

Lubisz klasyczną motoryzację? Koniecznie przeczytaj artykuł o Citroenie SM.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia