Audi 80 B3 – aspirujący klasyk

1906

Audi 80 B3 od strony technicznej

Audi 80
Audi 80 B3

19 jednostek benzynowych i trzy wysokoprężne – tak długa lista robi ogromne wrażenie. W praktyce okazuje się jednak, że właściwie wszystkie silniki benzynowe to konstrukcje niemal bliźniacze, różniące się przede wszystkim sposobem zasilania (gaźnik, wtrysk jednopunktowy, wtrysk wielopunktowy).

Słabe strony? Typowe usterki? Nic z tych rzeczy, każda jednostka, która trafiała pod maskę B-trójki, spokojnie może być określana mianem pancernej. Pewne problemy może sprawiać wtrysk mechaniczny, jednak większość z nich wynika z zaniedbań samych użytkowników i niewłaściwego serwisu. Prawidłowa obsługa jest natomiast gwarancją długowieczności.

Zawieszenie Audi 80 B3 to prosta i wytrzymała konstrukcja oparta o kolumny MacPhersona (z przodu) i sztywną belkę (z tyłu). Należy jednak zaznaczyć, że o ile wybieranie nierówności stoi na znośnym poziomie, to właściwości jezdne są słabą stroną B-trójki. Samochód ochoczo podpiera się lusterkami i wykazuje wyraźną tendencję do podsterowności. Znacznie lepiej pod tym względem wypadają wersje Quattro, w których zastosowano niezależne zawieszenie wszystkich kół. A skoro o napędzie mowa..

… w Audi 80 moc trafia na przednią oś lub na wszystkie cztery koła. Wersje Quattro wykorzystują centralny mechanizm różnicowy TorSen. W normalnych warunkach napęd jest rozdzielany w proporcjach 50:50. W przypadku uślizgu, na oś może trafić maksymalnie 75 procent mocy i momentu obrotowego. Producent zastosował też blokadę tylnego mostu, którą można aktywować przy prędkości do 30 km/h.

Audi 80 dziś

Audi 80
Audi 80 B3

Pomimo zaawansowanego wieku, popularne „osiemdziesiątki” pozostają wiecznie żywe. Solidna konstrukcja spisuje się znakomicie, a śmiesznie niskie koszty serwisowania sprawiają, że utrzymanie samochodu w dobrej kondycji nie stanowi najmniejszego problemu.

Długowieczności sprzyja też zabezpieczenie antykorozyjne. Wszystkie panele nadwozia B-trójki zostały podwójnie ocynkowane, dzięki czemu „ruda” nawet nie próbuje zbliżyć się do tego modelu. Wszelkie ślady korozji świadczą o kolizyjnej przeszłości danego egzemplarza i o niefachowo przeprowadzonej naprawie.

Najmniejszych problemów nie sprawia też mechanika. Pod warunkiem prawidłowej eksploatacji, silniki wykazują wyjątkową trwałość. Całkiem solidne jest też zawieszenie, w którym najszybciej poddają się sworznie wahaczy i metalowo-gumowe tuleje.

O długowieczności Audi 80 w dużej mierze zadecydowała też jakość wykonania wnętrza. Plastiki deski rozdzielczej nie wykazują tendencji do blaknięcia i pękania. Poszczególne elementy nie skrzypią, nawet po wielu latach eksploatacji na polskich drogach.

Oczywiście, „osiemdziesiątka” nie jest całkowicie pozbawiona wad. Problemy może sprawić zespolony przełącznik, odpowiadający za obsługę oświetlenia, kierunkowskazów i wycieraczek. Kapryśna bywa też kostka stacyjki i podświetlenie wnętrza. Jeżeli jednak pojazd był serwisowany sumiennie, awarie uniemożliwiające jazdę są zjawiskiem niezwykle rzadkim.

 

Lubisz klasyczną motoryzację? Koniecznie przeczytaj artykuł o Citroenie SM.