Honda NSX – pierwszy japoński supercar

413

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Honda NSX

Choć Honda NSX pierwszej generacji liczy sobie już XX lat, do dziś zachwyca sportową linią nadwozia, wybitnymi osiągami i przede wszystkim fenomenalnymi własnościami trakcyjnymi. Japoński pocisk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych maszyn sportowych i trzeba przyznać, że w pełni zasłużył sobie na status legendy.

W Kraju Kwitnącej Wiśni powstało wiele maszyn o wybitnych osiągach, jednak tylko jedna została ochrzczona przydomkiem japońskiego Ferrari. Honda NSX nigdy nie była najmocniejszym i najszybszym przedstawicielem swojego segmentu, a mimo to zdołała zdystansować krajową konkurencję. Nie można jednak powiedzieć, że japoński supercar brylował wyłącznie na własnym podwórku. Nissan, Toyota, Mitsubishi – każdy z tych producentów miał wówczas w swojej ofercie maszynę, która miała ambicję rywalizować z najlepszymi. Ta sztuka udała się wyłącznie Hondzie i nie ma w tym nic dziwnego – za modelem NSX stoi nazwisko kierowcy, który przez wielu uważany jest za najwybitniejszego wirtuoza w historii sportów motorowych.

Honda NSX – wyprzedzić Niemców i Włochów

Honda NSX
Honda NSX

W latach 80. Honda słynęła przede wszystkim z produkcji aut kompaktowych, które mimo wielu oczywistych zalet, nigdy nie miały szans na uzyskanie statusu obiektu westchnień fanów motoryzacji. Czy zatem firma skupiona wokół popularnych segmentów miała szansę zaistnieć w kanonie producentów aut supersportowych? Logika podpowiadała, że taki pomysł z góry skazany jest na porażkę, jednak japońska marka kryła w rękawie nie tyle asa, co jokera.

Pomysł stworzenia maszyny, która swoimi osiągami i właściwościami jezdnymi mogłaby utrzeć nosa największym ikonom świata motoryzacji, narodził się już w 1984 roku, kiedy Japończycy zaprezentowali koncepcyjny model HP-X – Honda Pininfarina eXperimental. Kosmiczna sylwetka maszyny z centralnie umieszczonym silnikiem nie wróżyła mu szans na produkcję seryjną, jednak niezwykły koncept jednoznacznie sugerował, że japoński producent szykuje się do szturmu na klasę aut supersportowych.

Największą bolączką Hondy był w tamtym czasie… wizerunek. Do Japończyków przylgnęła łatka producenta samochodów popularnych, co mogło stanowić istotną przeszkodę w podboju nowego segmentu. Aut supersportowych nie kupowało się wówczas (zresztą podobnie jak dzisiaj) wyłącznie dla ich osiągów. Jako symbol statusu majątkowego, miały działać podobnie jak pawi ogon – zwracać uwagę. Wierzgający koń i szarżujący byk działały na wyobraźnie jak nic innego, czy zatem producent konkurenta VW Golfa mógł odnaleźć się w tak zacnym gronie? A i owszem!

Honda miała już za sobą ogromne doświadczenie jako dostawca silników dla zespołu McLarena, co samo w sobie stanowiło dla tego projektu ogromną wartość dodaną. Należy też zaznaczyć, że w pracach nad samochodem uczestniczył nie kto inny, jak sam Ayrton Senna. Brazylijski mistrz został zaproszony do testów na torze Suzuka. Kilka okrążeń za kierownicą NSX-a pozwoliło obnażyć największą słabość wersji przedprodukcyjnej – zbyt mała sztywność skrętną nadwozia. Japońscy inżynierowie wzięli sobie do serca wskazówki mistrza, bowiem wersja sprzedażowa mogła pochwalić się nadwoziem sztywniejszym o 50 procent!

Honda NSX – idealna harmonia piękna i technologii

Honda NSX Type R
Honda NSX Type R

Kolejnym atutem japońskiego supersamochodu miała być stylistyka. Za design nadwozia odpowiedzialni byli eksperci ze studia Pininfarina. Efekt? Zachwycająca sylwetka o proporcjach charakterystycznych dla maszyn z centralnie umieszczonym silnikiem. Duża powierzchnia przeszklona, charakterystyczne wloty powietrza i krótki przedni zwis to smaczki, które wyraźnie sugerowały, że w tej Hondzie drzemią ogromne pokłady sportowej agresji.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia