Polonez i pochodne – oferta FSO w latach 90-tych

893
Polonez i pochodne

Polonez i pochodne

Polonez i pochodne

Polonez Atu

Polonez i pochodne – wersja sedan

 

Polonez Atu

Już na początku lat 80 tych stworzono wersję sedan. Powstał w roku 1982 mając zastąpić Polskiego Fiata 125p. Wada typu sztywność tylnej części nadwozia była niezadowalająca, zaś pojemność bagażnika była o 1/3 mniejsza niż w modelu 125p. Brak funduszy i wady przekreśliły wersję sedan.

Dopiero po 10 latach w FSO powstała pierwsza makieta Poloneza w wersji sedan, na bazie modelu Caro. W roku 1994 pierwszy prototyp zaprezentowano na targach poznańskich. Pojazd spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Prototyp posiadał też kilka znaczących różnic w stosunku do Poloneza Caro. Pojawiła się całkowicie nowa zaprojektowana przez włoska firmę Orciari deska rozdzielcza z tablicą przyrządów z modelu MR’93. Nowe boczki drzwiowe oraz schowek na kasety pomiędzy siedzeniami, który mógł być też podłokietnikiem. Istotne zmiany zaszły w tylnym zawieszeniu: zastąpiono resory piórowe sprężynami śrubowymi i wahaczem wleczonym, amortyzatory zainstalowano ukośnie. Posiadał też tylne lampy z modelu Caro.

Tył Poloneza Atu

W 1995 roku na targach zaprezentowano kolejną wersję prototypową sedana. Auto to miało identyczną deskę rozdzielczą jak pierwszy prototyp, jednak tylne zawieszenie posiadało resory piórowe. Pojazd ten był w kolorze fioletowym z pakietem stylistycznym firmy Orciari, a na tylnych błotnikach znajdował się napis „Limited”.

Produkcja seryjna rozpoczęła się w 1996 roku. Model Atu w stosunku do Caro miał lepsze wyciszenie, spowodowane wyraźnym oddzieleniem tylnej części nadwozia od przestrzeni pasażerskiej i większą o 20% sztywność nadwozia. Dużą pojemność bagażnika bo aż 300 l udało się osiągnąć dzięki ukośnemu zainstalowaniu tylnych amortyzatorów. Po złożeniu siedzeń pojemność ta wynosiła już 1070 l.

Silniki:
– 1.6 GLi z jednopunktowym wtryskiem paliwa,
– 1.4 GLi 16V z wtryskiem wielopunktowym,
– 1.9 GLD silnik wysokoprężny.