Caterpillar 797B, czyli jeden z największych pojazdów na świecie

4632

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Caterpillar 797B
Caterpillar 797B

Caterpillar 797B to ogromna maszyna o niebywałych możliwościach transportowych.

Z reguły zachwycamy się tym, co największe, najlepsze, najpiękniejsze. Jest to zupełnie normalne podejście, które towarzyszy nam niemal od zawsze. Przedrostek „naj” to coś, co zwykle chcemy usłyszeć. Nie inaczej jest w motoryzacji, także tutaj jesteśmy świadkami nieustannego łamania wszelkich barier. Producenci prześcigają się w biciu kolejnych rekordów i w ten sposób otrzymujemy najszybsze samochody, najwydajniejsze silniki i tym podobne. Postanowiłem więc wziąć pod lupę jeden z największych pojazdów na świecie, a konkretnie wozidło sztywnoramowe Caterpillar 797B. Jest to ogromnych rozmiarów pojazd, który przez pewien okres nosił miano największego na świecie. Dziś nadal budzi podziw, choć wyprodukowano już wozidło o większych rozmiarach. Tego rodzaju konstrukcje spotyka się w miejscach niedostępnych postronnym osobom, dlatego niewielu z nas będzie miało okazję do zobaczenia tych rozmiarów pojazdu na żywo. Na całe szczęście istnieje internet, a w nim mnóstwo przydatnych i niezwykle ciekawych informacji. Bierzmy się więc do dzieła.

Caterpillar 797B
Caterpillar 797B, fot. Dionisius Purba [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Producentem omawianej dziś bestii jest amerykańska marka Caterpillar, którą zna chyba każdy z nas. Firma powstała w 1925 roku z połączenia dwóch innych podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją specjalistycznych maszyn budowlanych, a także górniczych, jednak nie tylko. Caterpillar jest również znany z doskonałej jakości turbin gazowych i silników. Od wielu lat znajdziemy także w sklepach odzież roboczą CAT (skrót, którym marka jest oznaczana), obuwie, a nawet zegarki, czy plecaki. To, co nas interesuje to podstawowa gałąź działalności przedsiębiorstwa, czyli maszyny budowlane. O tym, jak wielka jest to firma, niech świadczy liczba jej pracowników, która oscyluje w granicach stu tysięcy. Warto wspomnieć o fabrykach koncernu, które znajdziemy na całym świecie, a co najważniejsze, również w Polsce. Produkty marki są stawiane za wzór na całym świecie. Niezależnie od tego o jakiej branży mowa, jeśli działa w niej Caterpillar, to zapewne jego produkty wyznaczają standardy.

Caterpillar 797B – nadszedł czas olbrzyma

Jak już wspominałem Caterpillar 797B to rodzaj wozidła. Wyjaśnijmy sobie na wstępie, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem. Encyklopedia wyjaśnia, że jest to szczególny rodzaj wywrotki, którego zadanie polega na transporcie ogromnych ilości materiałów sypkich, w warunkach terenowych, w których nie radzą sobie regularne ciężarówki. Wozidła występują w wersji przegubowej bądź sztywnoramowej (kwestia konstrukcji). Caterpillar 797B został zaprezentowany w 2000 roku i przez kolejny rok był największym pojazdem na świecie. Służy on do transportu urobku w kopalniach odkrywkowych, gdzie radzi sobie doskonale i jest uznawany za solidną i przemyślaną konstrukcję. Maszyna radzi sobie świetnie bez względu na to, czy transportuje złoto, węgiel, miedź, żelazo, bądź jakikolwiek inny ładunek sypki.

Caterpillar 797B
Caterpillar 797B

Silnik, który napędza tego ogromnego potwora to 24-cylindrowa jednostka wysokoprężna o niewyobrażalnej mocy 3400 koni mechanicznych. Układ napędowy takiego wozidła to jednak dużo bardziej skomplikowana sprawa. O ile większość producentów wozideł wykorzystuje połączenie silnika spalinowego, który napędza silniki elektryczne zamontowane przy kołach, dzięki czemu omijany jest problem ze skrzynią biegów nieradzącą sobie z przeniesieniem tak ogromnych momentów obrotowych, to Caterpillar w modelu 797B wykorzystuje napęd mechaniczny. Za transmisję momentu obrotowego odpowiada siedmiostopniowa mechaniczna przekładnia planetarna. Moc, którą generuje omawiany silnik, pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości wynoszącej 67 km/h. Konstrukcja ma 15 metrów długości, ponad 9 metrów szerokości oraz 7 metrów wysokości (jeżeli weźmiemy pod uwagę podniesioną wywrotkę, to ta wartość rośnie do 15 metrów). Pojemność zbiornika paliwa wynosi 4542 litrów, co jest zrozumiałe przy spalaniu wynoszącym niemal 250 litrów na godzinę.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia