Czasowe wyrejestrowanie pojazdu już od 2018 roku!

7890

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czasowe wyrejestrowanie
źródło: freeimages.com

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Czy czasowe wyrejestrowanie będzie ułatwieniem – czy kolejnym niepraktycznym bublem? Trzeba wierzyć, że zmiany będą jednak na plus…

Ofensywa ubezpieczycieli, masowo podnoszących stawki OC, spotkała się nie tylko z pomrukiem niezadowolenia w społeczeństwie. Także władza, tak ochoczo reformująca coraz kolejne obszary prawnych meandrów, nie jest zadowolona z rosnących opłat. Pod koniec 2016 roku odbyła się wymiana formalnej korespondencji między jednym z posłów – a Marszałkiem Sejmu RP. Piotr Liroy Marzec w odpowiedzi na interpelację poruszającą m.in. czasowe wyrejestrowanie pojazdów, otrzymał odpowiedź pozytywną – ustawodawca z chęcią poprze tego rodzaju zmiany. Jeżeli posłowi wystarczy cierpliwości i konsekwencji, być może uda się wprowadzić pożądane zmiany już do końca roku 2017.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu
źródło: https://pl-pl.facebook.com/Piotr-Liroy-Marzec-Pose%C5%82-na-Sejm-Rzeczypospolitej-448620445326006/

W czym jest problem?

Czasowe wyrejestrowanie jest z pewnością ułatwieniem i odciążeniem finansowym dla wszystkich, którzy z różnych względów nie korzystają z posiadanego samochodu. Oznacza to, że właściciel pojazdu, fizycznie nie użytkując go, nie miałby obowiązku opłacania składki ubezpieczeniowej. Oczywiście za okres, przez który auto nie jeździ po drogach publicznych. Obecnie funkcjonujący system nakłada ślepy obowiązek posiadania ubezpieczenia dla każdego auta, które zostało zarejestrowane. W oczywisty sposób jest to problematyczne zwłaszcza dla właścicieli kilku pojazdów, z których nie wszystkie są użytkowane. Może się przecież zdarzyć, że samochód stoi nawet kilka – kilkanaście miesięcy, a obowiązkowa jest pełna składka za cały rok.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – Jak jest dziś?

Art. 78a ustawy – Prawo o ruchu drogowym – dopuszcza czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Można wycofać z ruchu autobusy i samochody ciężarowe na okres od 2 do 6 miesięcy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2005 roku, będące lex specialis to tego przepisu, pozwala na czasowe wyrejestrowanie wymienionych w nim pojazdów. Dodajmy, wszystkie są autami o masie powyżej 3,5 tony. Tymczasem na przykład motocykle, użytkowane sezonowo, niezależnie od wszystkiego muszą posiadać ubezpieczenie przez cały rok. A już zupełnie kuriozalną sytuacją jest, gdy posiadacz auta rozbitego wskutek wypadku lub kolizji, mimo znaczących zniszczeń i oczywistego braku możliwości jazdy, obowiązany jest do uiszczania kolejnych składek OC.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu złomowanego
źródło: freeimages.com

Jak będzie?

Czasowe wyrejestrowanie odbędzie się oczywiście na drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, oczywiście, że trzeba będzie zapłacić za wydanie takiej decyzji. Trzeba będzie także zapłacić za przechowanie tablic rejestracyjnych pojazdu wycofanego z ruchu. Tak tak, wyrejestrowując czasowo będzie trzeba oddać do depozytu zarówno dowód rejestracyjny jak też tablice. Projekt nakłada ponadto obowiązek zapewnienia pojazdowi takiego parkingu, który znajduje się poza „drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu”. Być może wcale nie będzie to takie znaczne ułatwienie – ani też odczuwalna oszczędność. Zmiany planowane są od 1 stycznia 2018 roku.

Czyżby kolejna zmiana tylko pozornie racjonalizująca życie kierowcy? Być może elektroniczne dokumenty okażą się bardziej praktycznym rozwiązaniem…

https://bezpiecznapodroz.org/cyfrowy-dowod-rejestracyjny-jeszcze-tym-roku

przeczytaj o zaworze EGR

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia