Silnik OHV w ofercie Skody obchodzi 80. urodziny

449

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W tym roku mija dokładnie 80 lat od premiery auta Skoda Popular wyposażonego w silnik OHV.

Raz na jakiś czas docierają do nas informacje mówiące o kolejnych rocznicach, jubileuszach czy urodzinach. Prawdę powiedziawszy, z reguły tego typu informacje puszczam mimo uszu, jednak niekiedy ranga sprawy, o której mowa każe się nad nimi pochylić na dłużej. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku, gdyż swoje 80. urodziny obchodzi silnik Skoda OHV, który w pewnym stopniu zmienił losy marki. Jako że samochody Skody są mi dość bliskie i zawsze darzyłem je sympatią, to tym bardziej chętnie podszedłem do pisania tego tekstu. Opowie on o losach jednego z najpopularniejszych modeli kiedyś czechosłowackiego, a dziś czeskiego producenta, który w latach 30. wyposażono właśnie w opisywany dzisiaj silnik. Skoda Popular to model auta, który, patrząc z perspektywy, był niezwykle ciekawy, również dzięki zastosowaniu konkretnych modeli jednostek napędowych, w tym silnika OHV. Cofnijmy się o 80 lat i zobaczmy, jak powstawała czeska legenda.

Skoda Popular - silnik OHV
Skoda Popular – silnik OHV

Silnik OHV – niespodziewany wzrost sprzedaży modelu Popular

Jeśli spojrzymy na okres, w którego trakcie produkowany był model Popular, to bezsprzecznie jego najważniejszy moment przypada na rok 1937. To właśnie wtedy, mimo wielu problemów związanych z sytuacją polityczną, okazało się, że Popular staje się naprawdę popularny! Nieustannie rosło grono nabywców, którzy doceniali tę przemyślaną konstrukcję, za jej przystępną cenę, wachlarz wariantów oraz mocno rozwiniętą sieć serwisową, co wcale nie było tak oczywiste w przypadku innych marek. Już rok wcześnie omawiany model sprzedawał się bardzo dobrze, zostało wyprodukowanych 2470 egzemplarzy modelu Popular, co oznaczało ponad 40-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Dziś liczby tego rzędu mogą wywoływać uśmiech na twarzy, jednak wówczas były prawdziwym powodem do dumy. Warto tutaj zaznaczyć, że głównym zagranicznym rynkiem zbytu auta była Polska. Wyprzedzaliśmy pod tym względem takie państwa jak Hiszpania, Belgia, Szwecja, Holandia czy Jugosławia.

Silnik OHV – nadchodzą nowości

Wspomniany rok 1937 wyróżnia się również z powodu wprowadzonych zmian, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Po raz pierwszy Skoda wykorzystała w modelu popular silnik górnozaworowy OHV. Zaowocowało to wzrostem mocy z 22 do 27 koni mechanicznych przy zachowaniu dotychczasowej pojemności wynoszącej 995 ccm. To, co wyróżniało model Popular na tle innych samochodów to, poza nowym silnikiem, hamulce, które były sterowane mechanicznie, a także skrzynia biegów, którą zdecydowano się zblokować z przekładnią główną tylnej osi napędzanej, a nie z silnikiem. Te dwie rzeczy były swego rodzaju znakami rozpoznawczymi modelu Popular, a teraz doszedł do nich jeszcze silnik OHV, którego nie wykorzystywano w żadnym innym modelu Skody. Pozostałe auta czechosłowackiego producenta dopiero w późniejszych latach otrzymały silniki zbudowane w technologii OHV.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia