Range Rover – jego lordowska mość wciąż trzyma świetną formę

158

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Range Rover od strony technicznej

Prestiżowa maszyna musiała otrzymać równie prestiżową jednostką napędową. Pod maskę pierwszego Range,a trafił silnik V8 produkcji Buicka. Widlasta ósemka o pojemności 3,5 litra generowała moc 132 KM i moment obrotowy na poziomie 250 Nm. To wystarczyło, aby ważąca ponad 1700 kg terenówka przyspieszyła do pierwszej setki w czasie około 15 sekund. Dziś taka wartość może wzbudzić najwyżej uśmiech politowania, warto jednak wiedzieć, że w latach 70. takimi osiągami nie mogło pochwalić się wiele szosowych maszyn.

Wysoki prześwit, stały napęd wszystkich kół oraz komfortowo zestrojone zawieszenie czyniły Range Rovera odpornym na wszelkie drogowe i pogodowe niespodzianki, ale to nie wszystko. Ten luksusowy kolos sprawdzał się wszędzie tam, gdzie wcześniej wjechać mogły tylko najtwardsze terenówki. To siłą rzeczy musiało odbić się na jakości prowadzenia. Gwałtowny skręt kierownicą przy wyższej prędkości bez najmniejszego problemu mógł wytrącić z równowagi wysoko zawieszony samochód, jednak wówczas nikt nie miał o to pretensji. Szybka jazda nie była przeznaczeniem tego samochodu, zresztą – arystokracie nie wypada się spieszyć.

Range Rover – zmiany uczyniły go jeszcze bardziej luksusowym

Range Rover
Range Rover

Z czasem wymagania klientów zaczęły rosnąć, luksusowa terenówka musiała zatem przejść ewolucję. Ta nie nastąpiła jednak od razu. Początkowo producent zbadał rynek, zlecając “podrasowanie” tysiąca egzemplarzy Range’a firmie Wood&Picket. Jeden z nich został przekazany prestiżowym magazynowi “Vogue”, jako rekwizyt służący uatrakcyjnieniu sesji zdjęciowej kolekcji strojów myśliwskich. To wydarzenie dało początek topowej linii brytyjskich maszyn, noszących nazwę nawiązującą do kultowego tytułu.

Na początku lat 80. w salonach pojawiła się pięciodrzwiowa odmiana, prezentująca lepszy poziom wyposażenia i wykończenia. W 1986 roku w portfolio marki pojawiła się wersja wysokoprężna. Początkowo była to jednostka od włoskiego producenta VM. Później anglicy postawili na własną konstrukcję. W 1989 Range Rover został wyposażony w jednostkę V8 o pojemności 3,9 litra (z wtryskiem). W 1992 roku w sprzedaży pojawił się wariant 4,2 litra V8.

Brytyjski klasyk był wytwarzany bez większych zmian do 1996 roku. 26 lat, dziś taki wynik wydaje się czymś nieprawdopodobnym. Na wskroś doskonały w swojej niedoskonałości – Range Rover nigdy nie uchodził za wzór niezawodnej maszyny pokroju japońskich terenówek, mimo to zdołał zaskarbić sobie serca fanów motoryzacji na całym świecie. Dziś Range Rover pierwszej generacji to ceniony klasyk, który wciąż nie boi się terenowych wypraw i ochoczo uciera nosa nawet znacznie młodszej konkurencji.

Więcej klasyków znajdziesz tutaj

1. CC BY-SA 2.0; autor: Matti Blum; źródło: wikimedia

2. CC BY-SA 3.0; autor: Rudolf Stricker; źródło: wikimedia

grafika tytułowa: CC BY-SA 2.0; autor: OSX; źródło: wikimedia 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia