Hummer H1, czyli niepokonany żołnierz w cywilu

0
817
Hummer H1

Hummer H1 to samochód terenowy, który niesie za sobą niezwykle ciekawą historię.

Dzisiaj na tapetę weźmiemy auto szczególne. Po pierwsze dlatego, że ma naprawdę ciekawą historię, a po drugie, ponieważ samo w sobie jest wyjątkowe. Nie wiem, czy macie podobne wspomnienia, jednak ja w młodzieńczych latach zachwycałem się tą bestią. Była bohaterem każdego amerykańskiego filmu wojennego i kiedy okazało się, że ten niepokonany żołnierz przechodzi do cywila, w świecie motoryzacji zapanowało nie lada poruszenie. Lata później nadszedł moment, w którym zobaczyłem na żywo, jak wielki jest Hummer H1 i okazało się, że tak, faktycznie jest sporych rozmiarów, jednak czegoś mu brakuje. Chodziło oczywiście o wojskowy osprzęt i barwy. Nie zrozumcie mnie źle, Hummer bez militarnego kamuflażu, czy wzmocnień przeciwminowych wciąż prezentuje się doskonale, jednak nie jest w stanie dorównać swojej wojskowej wersji. Dzisiaj właściwie skupimy się na obu wariantach, gdyż bez HMMWV (tak nazywany jest Hummer będący w służbie wojskowej) nie byłoby modelu H1. Zaczniemy jednak od czegoś innego, a mianowicie powiemy sobie trochę o tym, kto stoi za powstaniem tego pojazdu.

Hummer H1 – AM General tworzy historię

Marka Hummer oficjalnie powstała w 1992 roku, jednak jej historia zaczyna się 13 lat wcześniej, gdy rząd amerykański ogłosił konkurs polegający za stworzeniu samochodów terenowych, które zasilą amerykańską armię. Rozpisany został przetarg, do którego stanęło kilka firm. Wygrała spółka AM General będąca częścią koncernu AMC. Około trzech lat trwały prace nad finalną wersją samochodu, następnie podpisano kontrakt i w 1985 roku zaczęła się produkcja 55 tysięcy egzemplarzy auta. Warto zaznaczyć, że kwota, na jaką opiewał wspomniany wyżej kontrakt to zawrotne 1,2 miliarda dolarów. Samochód został nazwany HMMWV, jednak żołnierze potocznie określali go jako Humvee. Nazwa Hummer powstała, dopiero gdy zdecydowano się na wprowadzenie modelu do cywilnej sprzedaży. Aktualnie prawa do marki posiada koncern General Motors, który nabył je od AM General w 1999 roku.

Zanim powstał Hummer H1 był już Humvee
Zanim powstał Hummer H1 był już Humvee

Hummer H1 – nadszedł czas na służbę

Zacznijmy od tego, skąd pochodzi nazwa HMMWV? Otóż jest to skrót od high-mobility multipurpose wheeled vehicle, co w tłumaczeniu oznacza wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności. Jak już wspomniałem, projekt auta zaczął powstawać w 1979 roku, w 1985 roku wystartowała produkcja seryjna, a pierwszym większym konfliktem, w którym pojazdy HMMWV brały udział, był konflikt w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Humvee posiada napęd na cztery koła, wzmocnioną ramę oraz płytę podłogową (w wielu wersjach jest ona opancerzona), a także niezależne zawieszenie wszystkich czterech kół. W aucie zmieści się czterech żołnierzy, można zamontować karabin maszynowy, granatnik, a nawet wyrzutnię przeciwpancernych pocisków. Aktualnie samochód ten jest używany w wielu armiach, między innymi w naszych, polskich siłach zbrojnych.