Zastava Yugo Koral – wielkie auto o niewielkich gabarytach

1277

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zastava Yugo Koral
Zastava Yugo Koral

Zastava Yugo Koral to niewielkich rozmiarów auto, które jest doskonałym przykładem na to, że samochód zbudowany na zagranicznej licencji może stać się niezwykle popularny.

Dzisiejszy rynek motoryzacyjny pozwala nam na wybór aut spośród dziesiątek, jeśli nie setek marek. Z jednej strony jest to niezwykle komfortowa sytuacja, natomiast z drugiej nastręcza problemów z wyborem. W dzisiejszym tekście wrócimy do czasów, gdy modele dostępnych aut można było policzyć na palcach jednej ręki. Przyjrzymy się marce Zastava, a w szczególności modelowi Zastava Yugo Koral. To osobowe auto zdobyło wielka popularność nie tylko w Polsce, ale właściwie w całej Europie. Przez stosunkowo krótki okres Yugo Koral był eksportowany również do Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszył się niesłabnącym powodzeniem. Warto zauważyć, że swego czasu, to właśnie Polska była jednym z głównych odbiorców samochodów marki Zastava. Przyjrzyjmy się z bliska modelowi, który gdyby tylko był produkowany w nieco innych czasach, być może zdołałby podbić światowe rynki i na dłużej zagościć na ulicach wielu miast. Dalszy rozwój zarówno koncernu, jak i poszczególnych modeli zahamowała sytuacja polityczna w ówczesnej Jugosławii. Sprawdźmy, co oferowała Zastava Yugo Koral.

Zastava Yugo Koral
Zastava Yugo Koral

Zastava Yugo Koral – kilka słów o samej marce…

Marka Zastava powstała jako producent sprzętu wojskowego jeszcze przed II wojną światową. Jej siedziba znajdowała się w Kragujevacu, mieście należącym wówczas do Królestwa Jugosławii, a dziś do Serbii. Z czasem zaczęto produkować samochody na podstawie zagranicznych licencji. W latach pięćdziesiątych zmienił się profil przedsiębiorstwa i stało się ono pełnoprawnym producentem samochodów. W zakładach marki Zastava wytwarzano auta na licencji Chevroleta, Willys-Overland, a przede wszystkim Fiata. Modele oferowane przez Zastavę stawały się niezwykle popularne i tak w latach sześćdziesiątych rozpoczęto ich eksport zarówno do państw Europy Zachodniej, jak i tych należących do bloku wschodniego. Lata osiemdziesiąte przyniosły jeszcze większe zainteresowanie autami omawianej marki – jej produkcja wzrosła niemal do 200 tysięcy egzemplarzy rocznie. Wojna fatalnie wpłynęła na sytuację firmy, jej produkcja znacznie spadła i tak naprawdę był to początek końca przedsiębiorstwa. W roku 2008 większość udziałów w firmie wykupił włoski Fiat, który następnie zakończył produkcję oferowanych modeli i powołał do życia nowe przedsiębiorstwo. Zastava odeszła do historii.

Zastava Yugo Koral
Zastava Yugo Koral

Zastava Yugo Koral – czas na najpopularniejszy model

Zastava Yugo Koral to auto od strony technicznej w stu procentach oparte na modelu Fiat 127. Na początku lat siedemdziesiątych Zastava wykupiła licencję na produkcję tego modelu. W 1978 roku zespół inżynierów obu marek opracował auto, które zostało ochrzczone jako Zastava 102. Miało być ono uzupełnieniem oferty, w której wyraźnie brakowało nieco mniejszego pojazdu. O ile kwestie techniczne zaczerpnięto wprost z Fiata 127, to postanowiono skonstruować zupełnie nowe nadwozie oraz wnętrze. Oficjalna premiera miała miejsce w 1980 roku, podobnie jak rozpoczęcie produkcji seryjnej. Inżynierowie postanowili wykorzystać silnik o pojemności 0.9 litra, generujący moc rzędu 45 koni mechanicznych pochodzący z Fiata 127. Z roku na rok rosła ilość produkowanych egzemplarzy. Zmieniono również nazwę auta na Zastava Yugo. Dodano kolejne silniki i rozpoczęto eksport auta. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły zmniejszenie produkcji ze względu na rozpad Jugosławii i liczne wojny mu towarzyszące.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia