Toyota Celica VI – przedostatnia generacja znanego modelu

2584

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Toyota Celica VI

Toyota Celica VI

Toyota Celica – samochód produkowany w latach 1970-2005. Przez 35 lat produkcji doczekał się 7 generacji. My dziś weźmiemy pod lupę 6 generację modelu. Toyota Celica VI zadebiutowała na początku 1994 roku w wersji coupe i kilka miesięcy później cabrio. Powstała na płycie podłogowej T200 stosowanej w Carinie i Avensis. Podstawową jednostką napędową był czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8l generujący 116KM. Wersja usportowiona miała 2 litrowy silnik o mocy 175KM(po lifcie 170). Pod koniec produkcji w modelu GT zastosowano zmienne fazy rozrządu (VVTI). Najbardziej prestiżową jednostką była ta z wersji GT-Four o mocy 242KM i napędem na 4 koła. Model szczególnie ważny ze względu na to, że to ostatnia Toyota Celica, która startowała w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Powoli staje się kultowy, a części coraz trudniej dostępne. Wielu fanów tego modelu nie chce, żeby auto skończyło choćby jak Calibra, dlatego dochodzi do sytuacji, gdzie chcąc kupić jakieś części trzeba być w klubie Toyoty, bądź być z polecenia.

Toyota Celica VI
Toyota Celica VI

Toyota Celica VI – najbardziej znany egzemplarz w Polsce

“Do kogo należy czarna Alfa Romeo, która blokuje wjazd dla mojej fury?” Fani motoryzacji i polskich komedii już wiedzą o które auto chodzi. Toyota Celica VI generacji należała do jednego z bohaterów “Chłopaki nie płaczą”. Nie tylko ze względu na filmową przeszłość warto przypomnieć ten egzemplarz. Bardzo ciekawe jest to jak się dalej potoczyły jej losy. Co ciekawe żółta Celica została wyprodukowana w 1994 roku, a 3 lata później została zarejestrowana. W momencie kręcenia filmu (1999) Toyota była samochodem o którym zdecydowana większość ludzi mogła tylko pomarzyć i obejrzeć się za nią na ulicy. Na czarnych tablicach rejestracyjnych widniały numery WZO 8814. Po debiucie filmowym Celica miała różnych właścicieli. W 2016 roku uległa wypadkowi i została wystawiona na aukcję za 2,1 tys. w następującym stanie:

Toyota Celica VI - "Chłopaki nie płaczą"/ źródło: otomoto.pl
Toyota Celica VI – „Chłopaki nie płaczą”/ źródło: otomoto.pl

Auto z tego roku w takim stanie w większości przypadków spoczęłoby na zawsze na złomie. W tej jednak wymieniono praktycznie wszystko. Została rozebrana, naprawiona, dostała nowy środek, lakier, elementy mechaniczne. Dzięki swojej historii i pasjonatom, którzy postanowili zainwestować swój czas, pieniądze i zaangażowanie Celica “Chłopaka z miasta” dostała drugie życie.

Toyota Celica VI - "Chłopaki nie płaczą"/ źródło: toyota-celica.pl/
Toyota Celica VI – „Chłopaki nie płaczą”/ źródło: toyota-celica.pl/

 

 

Toyota Celica VI - "Chłopaki nie płaczą"/ źródło: toyota-celica.pl/
Toyota Celica VI – „Chłopaki nie płaczą”/ źródło: toyota-celica.pl/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia