Czy warto myć auto zimą?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy warto myć auto zimą?

Zima to ciężki okres dla samochodów i ich właścicieli. Niejeden kierowca zastanawia się jak umyć samochód, aby nie pozamarzały uszczelki czy zamki. Czy można myć samochód, gdy termometr pokazuje nam ujemną temperaturę?

auto zimą

Do póki nie ma mrozu i temperatura w nocy utrzymuje się powyżej zera to jesteśmy spokojni i nic nie powinno się stać przy myciu naszego auta, ani z uszczelkami, ani z zamkiem. Jeśli natomiast temperatura spadnie poniżej zera, i nadejdą mroźne dni i konieczne będzie posypanie dróg solą i piachem, no i wtedy zaczyna się dramat dla naszego samochodu, gdyż środki te wpływają na korozję karoserii. By do tego nie dopuścić, warto utrzymywać nadwozie pojazdu w czystości (oczyszczać z soli i piachu), w granicach rozsądku.

Auto zimą – jak myć samochód?

Auto należy umyć gorącą wodą z płynem czyszczącym. Następnie trzeba spłukać płyn z pojazdu, zaczynając od dachu i osuszyć auto delikatną szmatką. Aby resztki wody po myciu nie zamarzły, dobrze jest włączyć ogrzewanie samochodu, ułatwiające wyparowanie wilgoci. Należy wyczyścić pióra wycieraczek i zmyć wszystkie zacieki z szyb. Uszczelki pojazdu można zabezpieczyć silikonem w sprayu bądź taśmą. Podczas mrozu należy jedynie spłukać sól z karoserii i szyb, co ochroni przed korozją.

auto zimą

Auto zimą – jaka myjnia?

Do temperatury -10 st. C auto można czyścić w myjni automatycznej. Poniżej tej temperatury większość tych myjni po prostu zamarza. A na dodatek, często ich szczotki nie są delikatne dla lakieru, co może skończyć się porysowaniem lakieru. Najlepszym sposobem podczas zimy jest korzystanie z myjni ręcznej lub bezdotykowej, które działają przy dużych mrozach. W obu przypadkach, co ważne można dokładnie umyć i wysuszyć samochód. Mimo wszystko, lepiej jednak przy dużych mrozach samochodu nie myć ze względu na to, że po paru chwilach na nadwoziu wytworzy nam się cienka warstwa lodu. To samo może się stać w zamkach i przy uszczelkach.

Jak często powinniśmy myć auto zimą?

Nie ma bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie. Wydaje mi się, że każdy kierowca wie kiedy ma umyć i widzi stan swojego auta. Jednakże podczas zimy, jeżeli pogoda na to pozwala, a temperatura nie spada poniżej zera to samochód można, a nie kiedy nawet trzeba myć co 2 tygodnie, ponieważ zmniejsza to ryzyko zamarzania wody na nadwoziu. I co najważniejsze, nie wolno czyścić komory silnika, ponieważ może to uszkodzić instalację elektryczną pojazdu.

Przeczytaj Zimowy serwis samochodu – to można zrobić samodzielnie

 

 

 

 

 

Brak postów do wyświetlenia