Opel Omega A – następca Rekorda na lata

476
Opel Omega A - źródło: wikipedia, autor: Rudolf Stricker

Opel Omega A – następca Rekorda na lata

Pierwsza generacja Omegi zadebiutowała na rynku w 1986 roku. Model ten zastąpił Opla Rekorda. Co ciekawe jedną z kluczowych rzeczy przy projekcie nowego modelu miała być dynamika. Dziś Opel Omega A jest bardzo rzadko spotykany na ulicy. Może właśnie dlatego właściciele bardziej zadbane modele wyceniają na 15 tys. Nawet obecnie ciężko trafić na nie zadbany egzemplarz pierwszej. Także śmiało można powiedzieć, że model ten staje się powoli klasykiem. Właściciele bardzo pozytywnie wypowiadają się o tym modelu, silniki są trwałe. Niestety jak to w większości przypadków bywa największe problemy są z blachą.

Opel Omega A – źródło: wikipedia, autor: Rudolf Stricker

Opel Omega A – udany debiut

Opel bardzo dobrze przyjął się na rynku, czego efektem było wyróżnienie na Europejski samochód roku 1987. Omega zostawiła w tyle takie znane samochody jak Audi 80 czy BMW 7. Omega również była pewnym przeskokiem technologicznym względem innych modeli tej marki. Klienci mieli do wyboru system ABS, komputer pokładowy czy klimatyzowany schowek. Jednym z ciekawszych i bardziej przykuwających był zestaw wskaźników LCD. Jeśli chodzi o silniki to można by żartobliwie powiedzieć, że do wyboru do koloru. Silniki można podzielić na cztero i sześcio- cylindrowe oraz benzynowe  oraz diesle. Pojemności zaczynały się od 1,8l do nawet 4l jednostek. Perełka, czyli OMEGA LOTUS z silnikiem C36GET 3.6i 24V generowała aż 377KM!

Opel Omega A – źródło: wikipedia, autor: Rudolf Stricker

Opel Omega A – wyjątkowe wersje

Z pewnością warto wspomnieć o wersjach specjalnym pierwszej generacji Omegi. Pierwszą z takich wersji jest „Omega 3000”. Różnicę było widać na pierwszy rzut oka, ponieważ wersja ta miała specjalny pakiet stylistyczny. Uwagę w szczególności zwracał dwururowy wydech z chromowaną końcówką w wersji 24v oraz tylny spojler. Dodatkowo nadwozie było obniżone oraz utwardzone. Wnętrze również różniło się od zwykłej wersji. Uwagę zwracały kubełkowe fotele RECARO, również progi były kwadratowe, a nie owalne porównując do podstawowej wersji. No i najważniejsze – silnik.  3-litrowa jednostki o mocy 177KM oraz 204KM. Przyśpieszenie mocniejszej wersji do setki trwało 7,6 sekundy, a prędkość maksymalna 240 km/h. Kolejną wyróżniającą się wersją Omega Evolution 500. Wersja ta została zbudowana wraz z Irmscher, by Omega mogła konkurować w serii DTM. Moc silnika wynosiła 230 KM. Wyprodukowano tylko 500 sztuk tej wersji.

Opel Omega A 3000 – źródło: wikipedia, autor: Raul
Opel Omega 500 – źródło: wikipedia, autor: Lukeno94

Lubisz stare Ople? Przeczytaj również Opel Vectra A – 30 lat od premiery