Zmienne warunki atmosferyczne – jak się zachować na drodze?

0
95
zmienne warunki atmosferyczne

Zmienne warunki atmosferyczne – jak się zachować na drodze?

Nie tylko jazda w okresie zimowym może być wymagająca. Także obecnie, w okresie letnim podróżując samochodem kierowcy muszą przygotować się na szereg zjawisk atmosferycznych, które mogą okazać się niebezpieczne. Największym zagrożeniem jest dynamicznie zmieniająca się pogoda, tak charakterystyczna w ostatnich latach. Ocieplający się klimat sprawia, że lata są coraz gorętsze przez co sama pogoda także jest coraz bardziej dynamiczna. Zmienne warunki atmosferyczne mogą okazać się bardo dużym zagrożeniem, dlatego też wybierając się w podróż należy pamiętać o kilku zasadach, o których wspomnimy niżej. Tyczy sięto zarówno jazdy w mieście jak i dalszych podróży.

Zmienne warunki atmosferyczne – uważaj na niebezpieczne podmuchy wiatru

 

zmienne warunki atmosferyczne
Podróżowanie latem może okazać się wymagające dla kierowcy

Intensywne podmuchy wiatru pojawiają się niezwykle często szczególnie jesienią i latem. Są one zagrożeniem nie tylko dla kierowców jednośladów. Także kierowcy dużych ciężarówek oraz aut osobowych powinni na nie uważać. W zależności od pojazdu jakim jedziemy, silny boczny wiatr może spowodować wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze. Warto mieć to na uwadze. Boczne podmuchy wiatru są nieuniknione, jednak można się na nie przygotować. Działanie polega na podjęciu szybkich działań kontrujących i przewidywaniu. Największych bocznych podmuchów możemy spodziewać się podczas mijania z ciężarówką, bądź jeśli kończą się ekrany dźwiękochłonne lub wyjeżdżamy zza ściany lasu.

Zmienne warunki atmosferyczne – groźne burze i deszcze

W upalne dni bardo często mamy do czynienia z burzami oraz intensywnymi opadami deszczu. Zjawiska te pojawiają się w wyniku gwałtownych zmian zachodzących w pogodzie w okresie letnim. Szczególnie niebezpieczny jest intensywny deszcz. Jeżeli na drodze zalega duża ilość wody to bardzo często mamy do czynienia z zjawiskiem zwanym poduszką wodną. W takiej sytuacji między oponą a nawierzchnią występuje warstwa wody, która skutecznie ogranicza przyczepność. Dlatego tak istotne jest używanie opon letnich w tym czasie. Tego typu ogumienie jest dostosowane do odprowadzania dużo większych ilości wody. Nie zapominajmy więc o sezonowej wymianie opon.

Zobacz również: Klimatyzacja na postoju – uważaj możesz dostać mandat