Niepełnosprawni w dobie pandemii

218

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Problem z dostępem do podstawowej opieki medycznej, brak możliwości rehabilitacji, niemal całkowita izolacja społeczna. Osoby z niepełnosprawnością są w jednej z grup ryzyka zachorowań na koronawirusa. Ponadto w przypadku pandemii narzucone są im dodatkowe ograniczenia. Czy można im zaradzić?

Niepełnosprawni w dobie pandemii – rehabilitacja

Dla osób z niepełnosprawnością ruchu codzienna rehabilitacja to nie tylko ciągła aktywizacja mięśni ciała, ale i często czynnik decydujący o życiu. Gdy w marcu mieliśmy do czynienia z pierwszym lockdownem, to ogromna grupa osób niepełnosprawnych ruchowo przez całe miesiące była pozbawiona dostępu do rehabilitacji. Specjaliści, zaskoczeni takim obrotem spraw, nie potrafili odpowiednio zadziałać. Ograniczano się do konkretnych przypadków, podczas gdy wiele typów schorzeń oprócz rehabilitacji związanej np. z układem oddechowym potrzebuje także konsultacji neurologicznej. Należało zatem rozpocząć alternatywne działania w tej kwestii.

Niepełnosprawni w dobie pandemii – ratunek

Jedną z propozycji jest np. rehabilitacja w trybie hybrydowym. W tym wypadku część zajęć może odbywać się za pośrednictwem teleporady. Z kolei np. fundacja Avalon postanowiła wyjść z inicjatywą rehabilitacji online. Przy użyciu nowoczesnej technologii zainteresowani biorą udział w zajęciach. Wykonując zadania zgodnie z instrukcją, usprawniają swoje mięśnie, co umożliwia im rehabilitację nawet w przypadku izolacji domowej. Pomysłodawcy inicjatywy zgodnie przyznają, że ta metoda przede wszystkim hamuje regres w postępach rehabilitacji. Zajęcia prowadzone są zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Nad ich przebiegiem czuwa sztab medyków i fizjoterapeutów.

Niepełnosprawni w dobie pandemii – psychika

Oczywiście problemy mentalnie w czasie izolacji, to problem wszystkich – nie tylko osób z niepełnosprawnością. Należy jednak zwrócić uwagę, że wielu niepełnosprawnych w czasie sprzed pandemii wiodła życie głównie w domu, także poprzez pracę zdalną. Mimo to, w obecnej sytuacji są pozbawieni nawet sporadycznych aktywności społecznych. Na szczęście w ramach rehabilitacji online oferowane są także możliwości wsparcia psychologicznego. Ponadto znaczna liczba warsztatów terapii zajęciowych czy środowiskowych domów samopomocy prowadzi zajęcia ze swoimi podopiecznymi także przy pomocy nowoczesnej technologii.

Niepełnosprawni w dobie pandemii – wsparcie

Osoby z niepełnosprawnością to także ich rodziny i opiekunowie. Niestety w dobie pandemii wystąpił problem z dostępem do wielu świadczeń umożliwiających codzienne funkcjonowanie. Kolejną kwestią jest samo orzecznictwo. Na szczęście wprowadzono tu kilka ułatwień, m.in. możliwość orzekania o niepełnosprawności bez konieczności przeprowadzenia bezpośredniego badania. Dofinansowywane są również placówki opiekujące się osobami z niepełnosprawnością. Ponadto w mediach regularnie pojawia się apel o zwyczajną empatię. Dlatego jeżeli wiemy, że w naszym sąsiedztwie mieszka osoba z niepełnosprawnością, która aktualnie przebywa w izolacji domowej, zapytajmy, czy nie potrzebuje pomocy.

Niepełnosprawni w dobie pandemii – praca

Osobom niepełnosprawnym aktywnym zawodowo, jeśli tylko jest taka możliwość, zaleca się wykonywanie pracy z domu. Kolejna kwestia to samo utrzymanie pracy. Wszyscy mierzymy się z kryzysem gospodarczym. W przypadku osób z niepełnosprawnością wprowadzono zwiększenie kwoty bazowej dofinansowania wynagrodzenia. 

Niepełnosprawni w dobie pandemii – przestrzeganie obostrzeń

Brak noszenia maseczek jest możliwy tylko w szczególnych sytuacjach, które wymagają zaświadczenia od lekarza. W związku z tym pamiętajmy, że sama kwestia niepełnosprawności nie jest wytłumaczeniem usprawiedliwiającym brak zakrywania nosa i ust.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/17/relacja-niepelnosprawnych-z-rodzicem/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia