Terapie dla osób niepełnosprawnych

0
77
Terapie dla osób niepełnosprawnych

Aktywność fizyczna, rozwój intelektualny, prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym – terapie dla osób niepełnosprawnych to wielozadaniowy proces. Obok wsparcia najbliższych jest to często podstawa życia dla osób z niepełnosprawnością. Jakie mamy rodzaje terapii? Czym się one różnią? Jak najlepiej dopasować terapie do typów niepełnosprawności?

Terapie dla osób niepełnosprawnych – przystosowanie

Jedną z najbardziej znanych metod jest terapia zajęciowa. Głównie skierowana do osób z niepełnosprawnością intelektualną, pomaga im w pewnym sensie przystosować się do życia w społeczeństwie. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się codziennych, praktycznych zdolności, które nierzadko jako dorosłe osoby mogą wykorzystać na ścieżce zawodowej. Ponadto mają szansę rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Terapie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w dużej mierze koncentrują się na budowaniu poczucia własnej wartości i umiejętności współpracy w grupie społecznej.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – hipoterapia

Jest to metoda rehabilitacji ruchowej przy udziale konia. Jako ciekawostkę warto dodać, że pozytywny wpływ kontaktu z tym zwierzęciem na zdrowie człowieka zaobserwowano już w starożytności. Ta forma terapii doskonale sprawdza się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Skierowana m.in. do osób z autyzmem, zespołem Downa czy ludzi z niepełnosprawnością ruchu. Sama terapia początkowo polega na oswojeniu pacjenta ze zwierzęciem. Kolejny etap to możliwość siedzenia i jazdy na koniu. W trakcie zajęć rehabilitant prosi o wykonywanie różnych ćwiczeń, np. głaskanie konia w konkretnych miejscach. Ten typ rehabilitacji nie tylko wspiera rozwój ruchowy, ale i doskonale kształtuje budowanie więzi emocjonalnej.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – muzykoterapia

Terapie dla osób niepełnosprawnych nie koncentrują się wyłącznie na kwestiach psychoruchowych. Istotne są też czynniki emocjonalne. Muzykoterapia to forma, która doskonale sprawdza się w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, chorobami psychicznymi czy różnorodnymi problemami natury emocjonalnej. Ten rodzaj terapii podzielony jest na dwa rodzaje – muzykoterapię aktywną i receptywną. W przypadku pierwszego typu pacjent angażuje się fizycznie, np. poprzez śpiew czy grę na instrumencie. Drugi rodzaj opiera się słuchaniu muzyki połączonej z wizualizacją. To, jaki typ muzyki będzie pozytywnie sprawdzać się w terapii, uzależnione jest od indywidualnego stanu pacjenta. Uczestnicy mogą brać udział w zajęciach zarówno grupowo, jak i indywidualnie.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – fizjoterapia

Inaczej ten rodzaj terapii określany jest jako rehabilitacja ruchowa. W tym wypadku szczególnie istotny jest jej odpowiedni dobór, uzależniony od typu niepełnosprawności. Celem rehabilitacji może być całkowity lub częściowy powrót do sprawności. W wielu przypadkach ciągła aktywizacja mięśni ciała decyduje o zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Istotnym czynnikiem dla fizjoterapii jest również fakt, czy niepełnosprawność pacjenta jest wrodzona, czy nabyta. Same ćwiczenia wspomagają rehabilitację ortopedyczną, jak i neurologiczną.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – sensoplastyka

Na pozytywny rozwój człowieka wpływają różne bodźce. W tym wypadku na sprawność ruchową oraz na progres intelektualny można wpłynąć poprzez zdolności manualne. Sensoplastyka to przede wszystkim forma terapii, która nie ma ograniczeń wiekowych. Oprócz zdolności manualnych u osób z niepełnosprawnością (i nie tylko!) kształtowana jest wyobraźnia. Umożliwiają to nietypowe materiały ćwiczeniowe. Zamiast klasycznych farb i kredek, wykorzystuje się np. ryż, makaron, kaszę czy opakowanie od jogurtu. Okazuje się, że z połączenia tych elementów powstają niesamowite prace. 

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/03/asystent-osoby-niepelnosprawnej-kto-to/