Terapie dla osób niepełnosprawnych

287

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Terapie dla osób niepełnosprawnych

Aktywność fizyczna, rozwój intelektualny, prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym – terapie dla osób niepełnosprawnych to wielozadaniowy proces. Obok wsparcia najbliższych jest to często podstawa życia dla osób z niepełnosprawnością. Jakie mamy rodzaje terapii? Czym się one różnią? Jak najlepiej dopasować terapie do typów niepełnosprawności?

Terapie dla osób niepełnosprawnych – przystosowanie

Jedną z najbardziej znanych metod jest terapia zajęciowa. Głównie skierowana do osób z niepełnosprawnością intelektualną, pomaga im w pewnym sensie przystosować się do życia w społeczeństwie. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się codziennych, praktycznych zdolności, które nierzadko jako dorosłe osoby mogą wykorzystać na ścieżce zawodowej. Ponadto mają szansę rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Terapie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w dużej mierze koncentrują się na budowaniu poczucia własnej wartości i umiejętności współpracy w grupie społecznej.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – hipoterapia

Jest to metoda rehabilitacji ruchowej przy udziale konia. Jako ciekawostkę warto dodać, że pozytywny wpływ kontaktu z tym zwierzęciem na zdrowie człowieka zaobserwowano już w starożytności. Ta forma terapii doskonale sprawdza się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Skierowana m.in. do osób z autyzmem, zespołem Downa czy ludzi z niepełnosprawnością ruchu. Sama terapia początkowo polega na oswojeniu pacjenta ze zwierzęciem. Kolejny etap to możliwość siedzenia i jazdy na koniu. W trakcie zajęć rehabilitant prosi o wykonywanie różnych ćwiczeń, np. głaskanie konia w konkretnych miejscach. Ten typ rehabilitacji nie tylko wspiera rozwój ruchowy, ale i doskonale kształtuje budowanie więzi emocjonalnej.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – muzykoterapia

Terapie dla osób niepełnosprawnych nie koncentrują się wyłącznie na kwestiach psychoruchowych. Istotne są też czynniki emocjonalne. Muzykoterapia to forma, która doskonale sprawdza się w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, chorobami psychicznymi czy różnorodnymi problemami natury emocjonalnej. Ten rodzaj terapii podzielony jest na dwa rodzaje – muzykoterapię aktywną i receptywną. W przypadku pierwszego typu pacjent angażuje się fizycznie, np. poprzez śpiew czy grę na instrumencie. Drugi rodzaj opiera się słuchaniu muzyki połączonej z wizualizacją. To, jaki typ muzyki będzie pozytywnie sprawdzać się w terapii, uzależnione jest od indywidualnego stanu pacjenta. Uczestnicy mogą brać udział w zajęciach zarówno grupowo, jak i indywidualnie.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – fizjoterapia

Inaczej ten rodzaj terapii określany jest jako rehabilitacja ruchowa. W tym wypadku szczególnie istotny jest jej odpowiedni dobór, uzależniony od typu niepełnosprawności. Celem rehabilitacji może być całkowity lub częściowy powrót do sprawności. W wielu przypadkach ciągła aktywizacja mięśni ciała decyduje o zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Istotnym czynnikiem dla fizjoterapii jest również fakt, czy niepełnosprawność pacjenta jest wrodzona, czy nabyta. Same ćwiczenia wspomagają rehabilitację ortopedyczną, jak i neurologiczną.

Terapie dla osób niepełnosprawnych – sensoplastyka

Na pozytywny rozwój człowieka wpływają różne bodźce. W tym wypadku na sprawność ruchową oraz na progres intelektualny można wpłynąć poprzez zdolności manualne. Sensoplastyka to przede wszystkim forma terapii, która nie ma ograniczeń wiekowych. Oprócz zdolności manualnych u osób z niepełnosprawnością (i nie tylko!) kształtowana jest wyobraźnia. Umożliwiają to nietypowe materiały ćwiczeniowe. Zamiast klasycznych farb i kredek, wykorzystuje się np. ryż, makaron, kaszę czy opakowanie od jogurtu. Okazuje się, że z połączenia tych elementów powstają niesamowite prace. 

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/03/asystent-osoby-niepelnosprawnej-kto-to/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia