Dopalacze – problem współczesnej młodzieży

305

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dopalacze

Narkotyki w dzisiejszych czasach nie są już problemem wyłącznie ludzi z biednych środowisk. Dopalacze to inaczej substancje odurzające, po które młodzież sięga coraz częściej. Niestety są równie niebezpieczne co twarde i miękkie narkotyki. Dlaczego nastolatek tak łatwo może uzależnić się od dopalaczy?

Dopalacze – czym są?

Dopalacze to inaczej potoczna nazwa pewnej grupy środków psychoaktywnych. W ich składzie chemicznym bardzo często znajdują się m.in. substancje, które są kontrolowane przepisami prawa. Na organizm człowieka wpływają podobnie jak narkotyki, ich zażycie może więc okazać się śmiertelne. Dopalacze można podzielić na kilka grup. Te o działaniu pobudzającym dodają energii i poprawiają nastrój. Z drugiej strony często wywołują problemy neurologiczne lub zaburzenia pracy serca. Dopalacze o działaniu halucynogennym odprężają i wyciszają. W tym wypadku skutkami ubocznymi mogą być nudności, wymioty, drgawki lub bóle w klatce piersiowej. Dopalacze halucynogenne często powodują agresję. W niektórych przypadkach mogą nawet powodować nagłą utratę przytomności.

Dopalacze – jak rozpoznać ich zażywanie u nastolatka?

Wielu rodziców nie dopuszcza świadomości, że ich dziecko mogłoby sięgnąć po narkotyki. Tymczasem jest wiele charakterystycznych symptomów, które mogą sugerować, że nastolatek znajduje się pod wpływem środków odurzających. Przede wszystkim są to gwałtowne zmiany nastroju. Młody człowiek jest pełen euforii, a następnie w jednej chwili popada w płaczliwy nastrój. Izoluje się od najbliższych, jednocześnie zachowując się agresywnie bez żadnego powodu. Pojawiają się problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Osoby zażywające dopalacze mogą mieć problemy z wymową oraz zaburzeniami równowagi ciała. Zmiany zachodzą także w wyglądzie ciała. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia, z kolei oczy stają się „szkliste” i wyglądają na zmęczone.

Dopalacze – dlaczego młodzież po nie sięga?

Nie ma konkretnych grup społecznych, w których ryzyko zażywania dopalaczy jest większe. Problem ten może spotkać każdego. Wiele zależy m.in. od środowiska, w którym obraca się nastolatek. Okres dojrzewania to czas ciekawości świata oraz przekraczania granic. Dlatego to właśnie ciekawość jest tak częstą przyczyną sięgnięcia po dopalacze. W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież, oprócz obowiązków szkolnych, obciążona jest także różnymi zajęciami dodatkowymi. Presja wyrobienia się z obowiązkami w połączeniu z osiągnięciem dobrych wyników powoduje wyczerpanie organizmu. W tej sytuacji substancje psychoaktywne dostarczają nastolatkowi brakującej energii. Czas dojrzewania to także moment buntu. Sięgnięcie po dopalacze może być np. sprzeciwem wobec reguł narzuconych przez rodziców. Po środki psychoaktywne młodzież sięga po to, by przypodobać się grupie rówieśniczej.

Dopalacze

Dopalacze – porozmawiaj ze swoim dzieckiem

Można zminimalizować ryzyko sięgnięcia przez dziecko po dopalacze. Przede wszystkim należy dobrze obserwować zmiany, które zachodzą w jego życiu. Tym bardziej, że częstym powodem zażywania substancji psychoaktywnych jest depresja i poczucie osamotnienia. Dlatego podstawą jest dobry kontakt z najbliższym otoczeniem. Kluczowa jest także rozmowa – zarówno o problemach nastolatka, jak i o zagrożeniach wynikających z zażywania narkotyków. W tym wypadku warto, by rodzic nie prowadził rozmowy w formie nakazującej, a zachęcił młodego człowieka do dyskusji i podzielenia się własnymi przemyśleniami na ten temat.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/02/17/teatr-kamishibai-nowa-forma-bajek-dla-dzieci/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia