Skoki narciarskie kobiet – historia, teraźniejszość, oczekiwania

422

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skoki narciarskie kobiet

Od lat walczą z licznymi stereotypami. Mimo to się nie poddają. Skoki narciarskie kobiet to dziś już nie tylko marzenia, ale i rzeczywistość. Przede wszystkim jednak osiągnięcia tych zawodniczek naprawdę imponują. One same natomiast ciągle pragną więcej. Poznajcie je bliżej.

Skoki narciarskie kobiet – trudne początki

Liczni historycy do dziś nie ustalili jednoznacznej daty początku skoków narciarskich wśród kobiet. Niektórzy mówią, że pierwsze skoki oddawane były już w XIX wieku. Inne źródła jako pierwszą próbę podają skok austriackiej hrabiny Pauli von Lamberg. Kobieta, skacząc w długiej spódnicy, osiągnęła wynik 22 metry. Warto podkreślić, że w dawnych czasach skoki narciarskie kobiet uważano wręcz za nieestetyczne. Co więcej, twierdzono, że w przypadku pań ta dyscyplina jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Uznawano m.in., że podczas lądowania może dojść do pęknięcia macicy. Uważano także, że dziewczynkom uprawiającym skoki narciarskie w młodym wieku może grozić niepłodność. A jak sytuacja wyglądała w Polsce? Okazuje się, że już na początku XX wieku swoimi skokami zachwycała mieszkanka Zakopanego, Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa.

Skoki narciarskie kobiet – walka o swoje prawa

Kobiety przez lata musiały walczyć o to, aby ich dyscyplina nie była wyłącznie pokazową ciekawostką. Przez długi czas nie dopuszczano ich do oficjalnych rywalizacji, w tym do zimowych igrzysk olimpijskich. Pierwszy Puchar Kontynentalny kobiet zorganizowano dopiero w 2004 roku. W roku 2009 panie pojawiły się na mistrzostwach świata, natomiast w 2014 roku – na igrzyskach olimpijskich.  Warto podkreślić, że w Polsce skokami narciarskimi dziewczynki zaczęły się interesować przede wszystkim po 2001 roku, na fali sukcesów Adama Małysza na światowych skoczniach. Dziś wiele zawodniczek jest rozpoznawalnych na całym świecie. Wśród nich są m.in. Sara Takanashi, Nika Kriznar, Maren Lundby czy Daniela Iraschko-Stolz. W Polsce obecnie o swoje miejsce w Pucharze Świata walczą głównie Anna Twardosz i Kamila Karpiel.

Skoki narciarskie kobiet

Skoki narciarskie kobiet – być kobietą

Obecnie trenerem polskich skoczkiń jest Łukasz Kruczek – były trener męskiej kadry A w skokach narciarskich. Jak sam przyznaje, trenowanie dziewcząt wiąże się z zupełnie inną specyfiką pracy. Przede wszystkim zawodniczki są dużo bardziej emocjonalnie. Widać to w konfrontacjach zarówno z sytuacjami pozytywnymi, jak i negatywnymi. Ponadto dochodzi kwestia prawidłowej sylwetki ciała. W skokach narciarskich dieta jest kluczowym elementem życia każdego zawodnika. Kobiety z różnych względów muszą bardziej uważać, by nie przekroczyć określonej wagi.

Skoki narciarskie kobiet – pokonać przeszkody

Jak faktycznie wygląda dziś rozwój kobiecych skoków? Przecież sport to nie tylko treningi i zawody, ale i pieniądze. Zawodniczki w tym wypadku nierzadko muszą mierzyć się z brutalną rzeczywistością. Początkowo jest to łączenie treningów z nauką – najpierw w szkole, później na studiach. Następnie, będąc poza kadrą narodową, trzeba się też liczyć z koniecznością zarobienia na własne utrzymanie. Do tego dochodzą koszty związane z profesjonalnym sprzętem sportowym. Niestety, sponsorzy zaczynają interesować się sportowcami dopiero gdy pojawiają się dobre wyniki. W tym wypadku ta machina działa jednakowo u kobiet, jak i u mężczyzn. Mimo to żeńska odsłona skoków narciarskich cieszy się coraz większym uznaniem. W efekcie kibice coraz częściej obserwują kobiece zawody jak prawdziwą rywalizację, a nie jako ciekawostkę.  

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/03/10/znane-piosenki-o-mezczyznach/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia